Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend atrakcja w Hali Ludowej. Przekonaj się jak działa drukarka 3D (FILM)

Marcin Walków
- Druk 3D ma niemal nieograniczone zastosowania. W ten sposób powstają części do maszyn, detale architektoniczne, implanty medyczne, a nawet słodycze - tłumaczy Karolina Charewicz-Jakubowska, kierownik Centrum Poznawczego.
- Druk 3D ma niemal nieograniczone zastosowania. W ten sposób powstają części do maszyn, detale architektoniczne, implanty medyczne, a nawet słodycze - tłumaczy Karolina Charewicz-Jakubowska, kierownik Centrum Poznawczego. Pawel Relikowski / Polska Press Grupa
W ten weekend każdy będzie mógł zobaczyć z bliska, jak działa technologia trójwymiarowego drukowania. Centrum Poznawcze Hali Ludowej kupiło trzy takie urządzenia i zaprezentuje je w ten weekend na targach budownictwa Tarbud (dokładne godziny prezentacji w tekście poniżej). Już po weekendzie uczniowie wrocławskich publicznych szkół i przedszkoli będą mogli brać udział w bezpłatnych warsztatach z wykorzystanie drukarek w Centrum Poznawczym.

My sprawdziliśmy już dla naszych Czytelników jak działa drukarka 3D w Hali Ludowej (ZOBACZ FILM PONIŻEJ). By wydrukować dużą śrubę z nakrętką drukarka 3-D potrzebuje około godziny. Taki sam przedmiot, ale czterokrotnie mniejszy - już w zaledwie w 14 minut. Technologia ta polega na nakładaniu materiału warstwa po warstwie, by stworzyć przestrzenny model.

- Druk 3-D ma niemal nieograniczone zastosowania. W ten sposób powstają części do maszyn, detale architektoniczne, implanty medyczne, a nawet słodycze - tłumaczy Karolina Charewicz-Jakubowska, kierownik Centrum Poznawczego.

W Centrum drukarki 3D są wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych. Drukowane są na nich przede wszystkim elementy do składania modeli architektonicznych, przedmioty użytkowe pokazujące nowoczesne wzornictwo, znane budowle w znacznym pomniejszeniu.

Pokazy podczas targów Tarbud w sobotę odbędą się w godz. 11-17, a w niedzielę w godz. 11-16. Będzie można zobaczyć, jak powstają trójwymiarowe przedmioty, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami, np. składania wydrukowanych w 3-D domków na czas.

Drukowanie 3D wchodzi do oferty zajęć edukacyjnych Centrum Poznawczego. Dzieci i młodzież same wymyślą i zaprojektują model, z którego graficy wykonają komputerowy projekt. Na następnym spotkaniu dostaną wydrukowany wymyślony przez siebie przedmiot.

- W ten sposób chcemy pokazać, jak zmienia się technologia, sposób projektowania, na czym polega innowacyjność. Kiedyś proces tworzenia był bardzo czasochłonny. Tworzenie modelu trwało całymi dniami, dziś jesteśmy niecierpliwi, gdy na wydruk trzeba czekać godzinę - wyjaśnia Charewicz-Jakubowska. Dzieci i młodzież z wrocławskich publicznych szkół w warsztatach biorą udział bezpłatnie. Rocznie z oferty Centrum Poznawczego korzysta 15 tys. uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska