Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Walentynki zakochaj się w... Armii Krajowej! 14 lutego obchodzimy 81. rocznicę powstania największej podziemnej armii świata

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wrocławskie obchody 81. rocznicy powstania Armii Krajowej były okazją do podziękowań wszystkim, którzy krzewią ideały Polskiego Państwa Podziemnego.
Wrocławskie obchody 81. rocznicy powstania Armii Krajowej były okazją do podziękowań wszystkim, którzy krzewią ideały Polskiego Państwa Podziemnego. Maciej Rajfur
14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale także rocznica założenia Armii Krajowej - największej podziemnej armii świata, z której wszyscy Polacy mogą być dumni. W siedzibie 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej we Wrocławiu wręczono pamiątkowe odznaczenia i podpisano porozumienie o współpracy.

We Wrocławiu żyją jeszcze żołnierze Armii Krajowej - zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego, które walczyło z niemieckim jak i sowieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Geneza i poczatek Armii Krajowej to tak naprawdę 27 wrzesnia 1939 roku, kiedy powolano Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojną część, organizację Służba Zwycięstwu Polski. Później, w 1942 roku ostatecznie powstała Armia Krajowa.

We Wrocławiu oddano hołd żołnierzom AK w siedzibie Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecne były władze województwa, radni sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciel władz miasta, oficerowie Wojska Polskiego, kombatanci, szefowie organizacji działających na rzecz pamięci.

- AK to sumienie narodu. Prezentowała nadrzędne wartości moralne i patriotyczne. Była symbolem Polaków walczących o wolność ojczyzny. To najliczniejszą ochotnicza armia, jaką kiedykolwiek wystawiła Rzeczpospolita. W jej sklad wchodziły dwa pokolenia Polaków. Armia koleżeńska oparta na solidarności, zaufaniu i wzajemnej współpracy. Tam rodziły się przyjaźnie i wielkie uczucia. Zasieęg Armii Krajowej obejmowal nie tylko terytorium Polski ale i tereny III Rzeszy - przemawiał prof. Stanisław Ułaszewski, prezes dolnośląskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas uroczystości wręczono medale ŚZŻAK za wybitne zasługi w dziedzinie upowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Jednym z wyróżjonych był wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Przypomniał on, że po II wojnie światowej duża część żołnierzy AK trafiła do Wrocławia, żeby zmylić trop urzędu bezpieczeństwa, uniknąć prześladowań komunistycznych i zacząć nowe życie.

- "Solidarność" wrocławska to kontynuacja myśli Armii Krajowej. Ludzie, z którymi pracowałem, nosili ślady Armiil Krajowej, więc była to pewna ciągłość. W tym znaczeniu armia w nas cały czas trwa. To symbol patriotyzmu. Wyrażamy bezinteresowną wdzieczność kombatantom, bo wolna i niepodległa Polska jest ich współudziałem. Ale oddawanie im hołdu jednocześnie tworzy pewne wzorce. Idą czasy niestabilne i myślenie tylko o sobie na pewno nie wystarczy - stwierdził Jarosław Obremski.

Podczas obchodów kolejnej rocznicy utworzenia Armii Krajowej zostało podpisane specjalne porozumienie między dolnośląskim okręgiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a 16. Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Na koniec delegacje złożyły kwiaty w kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego w bazylice św. Elżbiety - kościele garnizonowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska