Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu powstaje oddział anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej

Monika Fajge
Monika Fajge
Fot. Michal Pawlik / Polskapresse - zdjęcie ilustracyjne
W szpitalu im. Marciniaka powstaje Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie funkcjonować pod koniec bieżącego roku.

Nowy 4-łóżkowy oddział zostanie zorganizowany w pomieszczeniach wyodrębnionych z chirurgii dziecięcej. Jest potrzebny, bo obecnie mali pacjenci wymagający intensywnej opieki są hospitalizowani w wydzielonych salach na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla dorosłych.

"Oddział zabezpieczy anestezjologicznie małych pacjentów oddziałów dziecięcych, które funkcjonują w naszym szpitalu. Chodzi m.in. o oddział chirurgii dziecięcej, który wykonuje rocznie kilka tysięcy operacji, w tym dużych zabiegów onkologicznych, czy powypadkowych" – mówi nam lek. Jarosław Majda, który będzie kierował nowym oddziałem.

Szpital ma zakontraktowane dwa oddziały dla dzieci: oddział chirurgii dziecięcej oraz oddział neurologii dziecięcej.

"Muszą one spełniać zasadę kompleksowości i komplementarności leczenia, więc powinny mieć zagwarantowany dostęp do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci. Jest to zgodne z rozporządzeniem oraz wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Okres dostosowania szpitali do wymogów tego rozporządzenia kończy się 31 grudnia 2022 roku" - informuje Agnieszka Czajkowska-Masternak, specjalistka ds. kontaktów z mediami w szpitalu im. Marciniaka.

Warto przypomnieć, że szpital im. Marciniaka pełni też funkcję jednego z ośmiu w kraju Centrów Urazowych dla Dzieci.

"Tzw. CUD wymaga interdyscyplinarnej współpracy lekarzy różnych specjalności, m.in. anestezjologów. Będziemy znieczulać także pacjentów Oddziału Neurologii Dziecięcej oraz dzieci, które muszą mieć wykonane badanie rezonansem. Nasi anestezjolodzy będą zabezpieczać także dziecięcy SOR i zabiegi neurochirurgiczne małoletnich pacjentów" – wyjaśnia Jarosław Majda. - "Powstanie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej zwiększy bezpieczeństwo małych pacjentów w całym regionie, nie tylko we Wrocławiu".

Lekarz skompletował już zespół lekarzy anestezjologów, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi. To w sumie 12 osób. Niektórzy medycy mają dodatkowo specjalizację z pediatrii.

Nowy oddział finansowany jest z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Całość inwestycji (zakup sprzętu, adaptacja pomieszczeń) to prawie 3,5 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska