W Sudetach rusza sezon narciarski! Dokąd...

  W Sudetach rusza sezon narciarski! Dokąd pojechać na narty?

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sezon rozpocznie się dzięki utrzymującym się przymrozkom, które umożliwiają „produkcję” śniegu

  Sezon rozpocznie się dzięki utrzymującym się przymrozkom, które umożliwiają „produkcję” śniegu ©Fot. Winterpol

  W piątek (2 grudnia 2016) w Karpaczu zostanie oficjalnie otwarty sezon narciarski 2016/2017. Trwa właśnie dośnieżanie stoku przy Białym Jarze.
  Sezon rozpocznie się dzięki utrzymującym się przymrozkom, które umożliwiają „produkcję” śniegu

  Sezon rozpocznie się dzięki utrzymującym się przymrozkom, które umożliwiają „produkcję” śniegu ©Fot. Winterpol

  Na razie będzie można jeździć na jednej z trzech wytyczonych na stoku nartostrad. Udało się dośnieżyć trasę o długości 1100 m. 6-osobowa kanapa (rodzaj wyciągu) w piątek i inne dni powszednie będzie pracowała od godz 9 do godz 16. W sobotę i niedzielę (3-4 grudnia) godziny pracy kolejki zostaną wydłużone do godz. 20.

  - Pierwsze 50 osób, które w piątek rano pojawią się przy kasie, będzie miało możliwość zakupu 7-godzinnego karnetu za złotówkę - informuje gospodarz stacji.

  Start sezonu zimowego odbędzie się dzięki utrzymującym się w górach przymrozkom, bo tradycyjne armatki mogą produkować śnieg dopiero przy kilkustopniowym mrozie.

  Branża narciarska zaczyna jednak stawiać na zupełnie nowe rozwiązania. Do Karpacza w tym roku sprowadzono dwie fabryki śniegu. Te olbrzymie kontenerowe chłodnie potrafią go wytwarzać nawet przy temperaturze +30 stopni Celsjusza. Od kaprysów pogody w ten sposób uniezależnili się gospodarze stoku „Relaks” i mikro-stacji Winterpol przy Białym Jarze.

  Nartostrady na położonej powyżej Małej Kopie jeszcze się nie nadają do zjazdów, choć tam też zaczęto dośnieżać. Kolejka linowa „Zbyszek” ruszy po przerwie technicznej najwcześniej 13 grudnia. A stacja narciarska zacznie sezon najwcześniej w sobotę 17 grudnia (o ile wcześniej nie nadejdzie ocieplenie).

  W Szklarskiej Porębie w najbliższą sobotę, 3 grudnia, po przerwie konserwacyjnej zaczną pracę obie sekcje kolei linowej na Szrenicę.

  - Dośnieżamy trasę na Świątecznym Kamieniu, „Śnieżynkę”, mamy w połowie gotowego „Puchatka”, może otworzymy je za tydzień, 10 grudnia - mówi Paweł Gogolewski ze spółki Sudety Lift, gospodarza tras na Szrenicy.

  Śniegu przybywa na trasach biegowych w Jakuszycach. W weekend można więc zaplanować wypad na biegówki.

  W Zieleńcu w Kotlinie Kło-dzkiej, naturalne opady w tym sezonie też były dotąd niewielkie. Udało się tam dośnieżyć kilka nartostrad i w najbliższą sobotę zostaną uruchomione wyciągi.

  - Będzie pracowała kanapa „Mieszko” i prawdopodobnie kanapa „Pomarańczowa”. Narciarze będą mogli skorzystać z dwóch wyciągów telerzyko-wych i jednego orczyka - mówi Grzegorz Głód ze spółki Win-terpol.

  U sąsiadów w Czechach huczne otwarcie sezonu zaplanowano w Szpindlerowym Młynie. Ta największa stacja narciarska w Karkonoszach pierwszych narciarzy oficjalnie przyjmie 10 grudnia. Z okazji otwarcia, w sobotę i niedzielę za całodniowy karnet trzeba będzie zapłacić tylko 190 koron (ok. 30 zł). Przygotowano sporo atrakcji. Odbędą się m.in. amatorskie zawody, koncerty oraz unikalny pokaz „tańczących ratraków”.

  Choć otwarcie zaplanowano na 10 grudnia, Szpindlerowy Młyn zaprasza już w najbliższy weekend. Czynny będzie wyciąg na Hromovkę, 6-osobowa kanapa na Świętym Piotrze oraz 4-osobowa kanapa na Medvedinie. Jazda zacznie się od godziny 8:30. Urządzenia będą pracowały do godziny 16.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo