Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę zobaczymy nawet 1000 spadających gwiazd w ciągu godziny

Agata Wojciechowska
fot. Polskapresse
W nocy w sobotę będziemy mogli doświadczyć spektakularnego zjawiska - deszczu meteorytów. Wystarczy, że dopisze pogoda. Wtedy będzie co podziwiać!

Kometa 209P/LINEAR, odkryta w 2004 roku, powraca do Słońca co 5,04 roku. I na dodatek, przechodzi bardzo blisko orbity Ziemi. Właśnie dzięki temu będziemy mogli w nocy z z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, zobaczyć prawdziwy deszcz spadających gwiazd - Camelopardalidów. Gwiazdy będą spadać w liczbie około 300 - 400 na godzinę.

- Może nas czekać niezłe widowisko - mówi prof. Paweł Rudawny z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Niektórzy naukowcy przewidują, że będziemy mieli do czynienia nawet z 1000 meteorów na godzinę.

Więcej o miejscach, z których możemy obserwować spadające gwiazdy: Spadające gwiazdy nad Wrocławiem (GDZIE OBSERWOWAĆ)

Apogeum deszczu meteorytów spodziewane jest na niedzielny poranek, dlatego najlepiej przy dobrej pogodzie obserwować niebo nad ranem - między godziną 2 a 3:30. Później widok może nam już zasłaniać wschód Słońca.

Jak kometa, uważana za niepozorną, będzie w stanie zapewnić nam tyle wrażeń? Niezależne grupy naukowców wskazują, że Ziemia przejdzie przez strugi pyłu, jakie kometa wyrzuciła w latach 1803-1924. Nasze spadające gwiazdy będą więc wiekowe - niektóre mogą mieć ponad 200 lat.

Deszcz meteorytów będzie prawdopodobnie trwał całą noc. - By mieć najlepszy widok, należy obserwować północne niebo. Wystarczy więc odnaleźć Wielką Niedzwiedzicę i obserwować - wyjaśnia prof. Paweł Rudawy. Jak przypuszcza, czeka nas albo bardzo piękne zjawisko albo niestety rozczarowanie. - Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że jest to nowe zjwisko, więc do końca nie mamy pewności jak się zachowa. A po drugie - prognoza pogody nie jest optymistyczna - zapowiadane jest duże zachmurzenie.

Wytrwałym polecamy wyjazd poza miasto, gdzie w obserwacji spadających gwiazd nie będzie nam przeszkadzało oświetlenie. Można także wybrać się do parków. Zdaniem pracowników Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jednym z lepszych parków do obserwacji nieba jest Park Zachodni. Na szczęście obserwacji nie będzie nam utrudniał księżyc, który w tym czasie znajduje się kilka dni przed nowiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska