Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę Bieg Firmowy 2018 we Wrocławiu. Jak bieganie wpływa na zdrowie?

Błażej Organisty
Pawel Relikowski / Polska Press
Jutro przy Stadionie Olimpijskim Bieg Firmowy, czyli sztafeta na 25 km. Do tej pory w 10. edycjach wzięło udział 25 tys. biegaczy z 900 firm. Przy tej okazji zapytaliśmy dwójkę lekarzy z Wrocławia, jakie korzyści i zagrożenia dla zdrowia wynikają z biegania.

Jutro na terenie AWF-u w samo południe wystartuje 11. edycja Biegu Firmowego organizowanego we Wrocławiu i w Warszawie (czerwiec) przez fundację Everest. Zawody to charytatywna sztafeta. Każda firma wystawia 5 zawodników na łącznym dystansie 25 km, zatem każdy z nich przebiegnie 5 km (jedno okrążenie). Drużyna musi dobiec do mety w trzy godziny.

Start, meta oraz miasteczko biegowe usytuowane będą przy Stadionie Olimpijskim. Trasa prowadzi przez teren AWF-u, Stadion Olimpijski, al. Paderewskiego, ul. Wieniawskiego oraz Chopina, potem wałem przeciwpowodziowym w kierunku mostu Swojczyckiego, później znów przez teren AWF-u.

Ideą Biegu Firmowego jest promowanie zdrowej rywalizacji oraz aktywności fizycznej wśród pracowników zarówno małych firm jak i międzynarodowych korporacji oraz chęć pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom.

Parking znajduje się na Polach Marsowych (wjazd od ul. Mickiewicza). Organizatorzy apelują o nieparkowanie samochodów na terenach zielonych. Proszą o wybranie komunikacji miejskiej.

Do 2017 roku odbyło się aż 10 edycji Biegu Firmowego, w których wzięło udział 25 tysięcy pracowników z ponad 900 firm.

Program:
O 9.00 - otwarcie biura zawodów;
10.00 - otwarcie miasteczka biegowego (m.in. zlot balonem, rowery, rozciąganie, pomoc fizjoterapeuty);
11.20 - omówienie zasad biegu i rozgrzewka przed sceną główną;
12.00 - start.

Przy okazji biegu, w którym weźmie udział kilka tysięcy biegaczy, zapytaliśmy dwójkę lekarzy z Wrocławia (rehabilitanta i kardiologa) o wpływ biegania na zdrowie (korzyści i zagrożenia) oraz o porady dla początkujących.

Bieganie wpływa na jakość kości i więzadeł. Prowadzi do poprawy metabolizmu kości, ich mineralizacji, zmniejsza tendencję do osteoporozy, wzmacnia więzadła, poprawia odżywienie chrząstki stawowej. Jak wiadomo, kości to podstawa dla działania mięśni, więc muszą być silne, aby sprostać dużym siłom generowanym przez mięśnie.

Więcej o wpływie biegania na zdrowie na następnych stronach.

Tomasz Zakrzewski - ordynator oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej w szpitalu Vratislavia Medica

:
Korzyści:
Układ mięśniowy i kostny biegacza staje się znacznie mocniejszy - ruch to skuteczny środek przeciw osteoporozie. Podczas biegu zwiększa się mineralizacja kości. Nawet chodzenie kilku kilometrów dziennie znacząco wzmacnia organizm. Ponadto, oczywiście stajemy się silniejsi, bardziej odporni na infekcje i kontuzje.
Bieganie na wyższym poziomie wymaga już jednak regularnej współpracy z lekarzem rehabilitantem, fizjoterapeutą, korzystania z diagnostyki, basenu z np. przeciwprądem, krioterapii. Np. w przypadku tej ostatniej mamy tak ważne dla sportowców efekty w postaci szybkiego gojenia się urazów i zapaleń.

Zagrożenia:
Największym wrogiem biegacza jest on sam. Wszyscy chyba wiedzą, że nie można z 20-kilogramową nadwagą, po wielu latach bezruchu, wybrać się na niedzielną 20-kilometrową przebieżkę. Skończy się to z całą pewnością kontuzją. Nawet osoby w miarę aktywne sportowo powinny stopniowo powracać do treningów.
Osoby bardzo intensywnie trenujące, nie dbające o odpowiednią regenerację i rehabilitację, narażają się na osłabienie organizmu. Skutkiem czego mogą być nie tylko poważne kontuzje, ale także zwykłe infekcje, które potrafią zrujnować wielomiesięczne przygotowania do wymarzonych zawodów.

Bieganie dla początkujących:
Bieganie powinno być stosowane w sposób racjonalny. Zaczynamy od marszu, poprzez marszo-biegi, kończymy na bieganiu ciągłym. Stopniowo zwiększamy dystans oraz czasu trwania biegu.
Mięśnie czyli czynny narząd ruchu odnoszą wiele korzyści z wszelkich form ruchu, w tym z biegania, które jest dla naszych organizmów najbardziej naturalne. Poprzez poprawę krążenia w czasie biegania zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie, poprawia ich metabolizm, dochodzi do zmian adaptacyjnych do większego wysiłku. Pojawiają się nowe naczynia krwionośne, przerastają komórki mięśniowe, może zmieniać się skład jakościowy mięśni. Zwiększa się ich wytrzymałość, moc, elastyczność. Nieodłączną częścią adaptacji organizmu do zwiększonego wysiłku jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego – poprawia się koordynacja ruchowa, czucie głębokie, szybkość działania łuku odruchowego – ruchy wykonujemy łatwiej, z mniejszym wysiłkiem.

Należy pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do większy obciążeń, zwłaszcza, gdy przez kilka ostatnich lat prowadziliśmy tzw. Siedzący tryb życia. Bardzo łatwo można przeciążyć narząd ruchu, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe. Warto łączyć różne formy ruchu np. bieganie przeplatać z pływaniem. Stosować przed każdym biegiem rozgrzewkę oraz rozciąganie.

Opinia kardiologa na następnej stronie.

dr n. med. Robert Skalik – kardiolog, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu Vratislavia Medica

Korzyści:
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Trening wpływa na poprawę wydolności naszego organizmu. Nasza pompa jest coraz mocniejsza i z każdym treningiem pracuje coraz lepiej. Osoba biegająca nawet amatorsko ma tętno spoczynkowe o wiele niższe, niż osoba nie podejmująca żadnej aktywności fizycznej. U zdrowego człowieka średnia częstość skurczów serca to około 70 uderzeń na minutę a w profesjonalnym sporcie dolna granica normy jest znacznie niższa - nawet 40, a czasami 35 uderzeń na minutę! 

Zagrożenia:
Nieprzygotowane do intensywnego wysiłku serce (np. maraton), może stanowić dla naszego zdrowia, a czasem życia, bardzo poważne zagrożenie. Serce to jedyny mięsień stale pracujący w naszym organizmie. Powinniśmy zatem znać stan całego układu sercowo- naczyniowego przed przystąpieniem do uprawiania sportów, szczególnie wymagających dużego wysiłku fizycznego. Ekstremalny wysiłek u osób z nierozpoznaną wcześniej chorobą serca może być przyczyną zawału serca lub groźnych dla zdrowia, a nawet życia, zaburzeń rytmu serca. Podczas amatorskich zawodów sportowych, a także u zawodowych sportowców, przyczyną nagłych zgonów mogą być nierozpoznane wcześniej zmiany w budowie mięśnia sercowego lub naczyń krwionośnych. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne wpływające na układ krążenia w czasie wysiłku – leki, alkohol, stres, wysoka temperatura powietrza.

Należy pamiętać, że warunki temperaturowe otoczenia, w którym podejmujemy wysiłek fizyczny, mogą istotnie wpływać na pracę serca. Szczególnie niebezpieczna jest wysoka temperatura otoczenia, która prowadzić do zaburzeń termoregulacji u człowieka z nierozpoznaną chorobą serca (np. niewydolność serca). Konsekwencją tego mogą być zaburzenia rytmu i niewydolność krążenia.
Pamiętajmy, że nawet osoby po zawałach biegają maratony, dlatego najważniejsze to wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Rekomendowane badania:
Ekg spoczynkowe, echo serca (inaczej USG serca), próba wysiłkowa EKG oraz Holter EKG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska