Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę (8 listopada) w DCF-ie rusza 3. Festiwal Aktorstwa Filmowego

Małgorzata Matuszewska
Marek Kondrat – debiutował jako 11-latek w Historii żółtej ciżemki. Od tego czasu stworzył wiele niezapomnianych kreacji
Marek Kondrat – debiutował jako 11-latek w Historii żółtej ciżemki. Od tego czasu stworzył wiele niezapomnianych kreacji Arkadiusz Ławrywianiec
Laureatami Platynowych Szczeniaków, przyznawanych za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym, są w tym roku Beata Tyszkiewicz, niezapomniana choćby w kreacji Izabeli Łęckiej w „Lalce” („Lalkę” festiwal przypomni zresztą już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 listopada, o godz. 14, a Beata Tyszkiewicz spotka się z publicznością) i Marek Kondrat – słynny Adaś Miauczyński w filmach Marka Koterskiego (w sobotę o godz. 17.30 wyświetlona zostanie „Pułapka” w reżyserii Adka Drabińskiego, po projekcji zacznie się spotkanie z aktorem).

Gośćmi otwarcia (w sobotę, 8 listopada o godz. 19.30 w Teatrze Polskim) będą Beata Tyszkiewicz i Marek Kondrat, którzy właśnie tego wieczoru zostaną uhonorowani Platynowymi Szczeniakami. Wieczór uświetni 17-osobowy Dziubek Band z liderem – Piotrem Dziubkiem, mistrzem akordeonu, autorem muzyki do wielu wrocławskich spektakli, m.in. Mistrza i Małgorzaty w Teatrze Muzycznym Capitol.
– Festiwal Aktorstwa Filmowego to chyba jedyny w Europie festiwal poświęcony wyłącznie ocenie pracy aktora – podkreśla Stanisław Dzierniejko, dyrektor imprezy. – Jego specyfiką jest to, że aktorzy oceniają swoich kolegów – dodaje. Zapytany, z czego cieszy się najbardziej, uśmiecha się: – Ze wszystkich wydarzeń festiwalowych. Z tego, że festiwal stał się świętem aktorów, którzy go zaakceptowali. Sam poprowadzę rozmowę z Janem Nowickim, pokażemy Biesy po latach, dokument Andrzeja Wajdy o fenomenie spektaklu Biesy w krakowskim Starym Teatrze, ze wspaniałą kreacją Jana Nowickiego. Beata Tyszkiewicz cieszy się na spotkania z widzami, już poprosiła o miejsce, gdzie będzie mogła z nimi spokojnie porozmawiać – opowiada.
Festiwal Aktorstwa Filmowego to przede wszystkim filmowe projekcje (w programie znalazło ok. pół setki filmów, a festiwal potrwa tylko sześć dni), a także spotkania z gwiazdami polskiego kina, a także warsztaty aktorskie, które poprowadzą Elizabeth Sloboda – pedagog, absolwentka prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio, Bogusław Linda (dyrektor artystyczny festiwalu) oraz aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Nie należy się dziwić, że młodych adeptów aktorstwa na imprezie poświęconej filmowej profesji, będą uczyć mimowie. – Przed kamerą trzeba się znakomicie ruszać, a aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy są mistrzami ruchu – tłumaczy Stanisław Dzierniejko. Festiwal nosi imię Tadeusza Szymkowa, aktora wrocławskiego Teatru Polskiego, który pięć lat temu zmarł po ciężkiej chorobie.
Są jeszcze bezpłatne wejściówki na niektóre projekcje. Można je odbierać w kasach DCF-u (ul. Piłsudskiego 64a).
Mamy dla Państwa pięć podwójnych zaproszeń na Galę otwarcia. Aby wygrać jedno z nich, należy wysłać wiadomość e-mail o treści: FAF.IMIĘ I NAZWISKO na adres: [email protected]. Na SMS-y czekamy 6 listopada od godz. 9. Nagrodzimy nadawców wiadomości nadesłanych najbliżej pełnej godziny.
CZYTAJ
FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO – GŁOSUJ I WYGRYWAJ
CZYTAJ
FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO – PROGRAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska