MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sky Tower powstają murale. Trzy już są gotowe (ZDJĘCIA, FILM)

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Murale w Sky Tower
Murale w Sky Tower Kinga Czernichowska, Polska Press
W galerii Sky Tower Mariusz Mikołajek wraz ze współpracownikami pracuje nad muralami. Artystycznego klimatu ma nabrać całe drugie piętro. Murale tematyką nawiązują do poszczególnych miejsc w Sky Tower, jest więc "Fitness" tuż przy Fitness Academy, "Barwne Światy" przy przedszkolu i "Taniec" zaraz obok Egurrola Dance Studio. A to nie koniec. Powstaną jeszcze co najmniej dwa.

Artysta pracuje teraz nad muralem "Windows Fitness" - domalowuje detale. Dziś jednak zamierza już rozpocząć prace przy kręgielni. Mural "Windows Fitness" zapowiada cykl jego innych prac (planowana jest wystawa).

- Chcę obrazy tradycyjne zderzać z obrazami elektronicznymi. Na tym muralu przy fitness klubie wmontowany zostanie ekran, na którym będziemy widzieć osoby ćwiczące w środku - mówi Mariusz Mikołajek, twórca murali w Sky Tower. - Dlaczego takie połączenie? Bo żyjemy w kulturze obrazkowej, a obraz sam w sobie jest w odwrocie. Sztuka powinna inspirować, a obraz tradycyjny jest trudno przyswajany przez ludzi młodych. Ale mimo wszystko uważam, że malarstwo przetrwa także w tej swojej tradycyjnej formie.

Mural "Windows Fitness" powstaje na podstawie zdjęcia, które wykonano w fitness klubie, jest na nim szef klubu wyciskający ciężary. Przechodnie, których zapytaliśmy o zdanie, twierdzą, że na muralu jest do siebie bardzo podobny.

- Część muralu to też bardziej abstrakcyjne obrazy, które namalowałem już wcześniej, a pomysł wykorzystałem przy tworzeniu tego muralu - dodaje Mikołajek. - Tamte malowałem zresztą nie na płótnie, a na jeansie.

Gotowe jest już także inny mural zatytułowany "Barwne światy". To mural znajdujący się przy przedszkolu, a w pracach artystom pomagały dzieci. Pod okiem pana Mikołajka wyrzeźbiły one domki, które zostały do ściany przyklejone. To właśnie dzieci zażyczyły sobie, żeby mural przedstawiał domy i zwierzęta.

- Tam powstanie jeszcze historyjka obrazkowa. Znajdzie się ona na wysokości wzroku przedszkolaków - mówi Mariusz Mikołajek.

Kolejny mural to "Taniec", ilustruje tancerzy z Egurrola Dance Studio. Niebawem realizowane będą kolejne murale: jeden przy kręgielni, drugi pokryje pustą ścianę.

- Mamy niedużą ścianę do dyspozycji, ale chcę rozmawiać z właścicielem, by pomalować także gzyms tak, by powstała rama, a to, co dzieje się za szybą, stanowiłoby żywy obraz - wspomina Mikołajek. - Według mnie całe piętro powinno zostać pokryte muralami, wtedy to będzie współgrało i stanie się niebywałą atrakcją.

Mariusz Mikołajek pracuje nad muralami w Sky Tower razem ze swoją córką i synem: Hanną Mikołajek-Żechałko, która już od dłuższego czasu specjalizuje się w projektowaniu i realizacji murali oraz Janem Mikołajkiem. Prace nad muralami "Fitness" i "Bowling" potrwają łącznie około półtora miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska