MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Skawinie od 12 lat nikt nie pobił rekordu trasy ustanowionego przez Henryka Szosta. W niedzielę bieg wygrali Kenijczycy

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Bieg ukończyło 788 zawodników
Bieg ukończyło 788 zawodników Ewa Tyrpa
Bieg Skawiński, organizowany 21 raz w Skawinie, od początku cieszy się dużą popularnością. 12 lat temu włączono do niego jazdę na rolkach, a od dwóch lat maszerowanie z kijkami. W ramach Biegu Skawińskiego odbywają się też Mistrzostwa Polski Energetyków oraz Memoriał im. Tomasza Staszczaka, tragicznie zmarłego maratończyka.

Nikt nie pokonał rekordu trasy

Bieg główny na trasie 10 km (Skawina-Radziszów) w kategoriach tak mężczyzna jak i kobiet wygrali zawodnicy z Kenii. Bieg ukończyło 788 osób.
Najszybciej, w 31.45 sek., odcinek ten pokonał Shedrack Kiptoo Kimaiyo z Kenii.
Od 2012 roku nikomu nie udało się pobić rekordu trasy ustanowionego przez Henryka Szosta, który ten odcinek pokonał w 29.13 sek.
Wśród kobiet wygrały, z jednakowym czasem 36.28 sek. dwie Kenijki - Philice Cheboriot Kipkeiro i Vitalyne Jemaiyo Kibii. One też nie pobiły rekordu trasy, ustanowionego przez ich rodaczkę w 2019 roku. Przebiegła ją w 32.59 sek.

W zawodach rolkarzy uczestniczyło 142 zawodników. Pierwsze miejsce z jednakowym czasem zajęli Paweł Ciężki (wielokrotny mistrz Polski) i Wojciech Kościelniak z Krakowa. Wśród kobiet najszybsza była Amelia Adamczyk z Szarowa.
Obaj zawodnicy 10-kilometrowy bieg w Skawinie potraktowali jako trening, chociaż w rozmowie z nami przyznali, że jednak zdążyli się trochę zmęczyć.

Nordic walking z edukacją sędziów

Pierwsze miejsca w nordic walkingu wywalczyli: Piotr Ordzowiały z Osielca oraz i Joanna Kołodziej z Rudy Śląskiej.
Nad prawidłowym przebiegiem marszu czuwali trzej sędziowie z Polskiego Zrzeszenia Sędziów Nordic Walking.

- Zwracamy uwagę na prawidłową technikę, na przestrzeganie zasad fair play, na bezpieczeństwo. Przy okazji też edukujemy zawodników, instruujemy, jak właściwie należy się z kijkami poruszać, aby nie był to bieg, ale chód – tłumaczy sędzia Piotr Niechwiejczyk.

Bieg Skawiński tradycyjnie rozpoczął się biegiem dla dzieci, zorganizowanym na Starorzeczu Skawinki.
Adam Mrowiec, prezes Uczniowskiego Klubu „Jedynka” w Skawinie, nie ukrywa satysfakcji z licznego udziału zawodników w tej sportowej imprezie. To on jest jej inicjatorem, mając na celu zachęcenie ludzi do aktywnego trybu życia, a także promowanie skawińskiej gminy.
Na pewno mu się to udało, bo na Bieg Skawiński przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Utworzyły się też różne grupy.
UKS „Jedynka” zorganizował Bieg przy wsparciu gminy Skawina, Szkoły Podstawowej nr 6, Centrum Kultury i Sportu, Klubów Sportowych: „Optima” oraz Skawina Biega.