Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paryż mieli w zasięgu ręki

Adam LIGIECKI
Małgorzata Borek zaprosiła publiczność na wirtualną wycieczkę po Francji i Paryżu.
Małgorzata Borek zaprosiła publiczność na wirtualną wycieczkę po Francji i Paryżu. Adam Ligiecki
Buski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 świętował Dzień Frankofonii 2011. Impreza miała bogaty program, atrakcja goniła atrakcję.

Gościem honorowym piątkowej gali w "ekonomiku" był Alain Schneider, wicedyrektor Konsulatu Francji w Krakowie.
Dżentelmen o nienagannych manierach, w eleganckim garniturze, przyjechał do Buska po raz pierwszy. Na powitanie otrzymał kotylion we francuskich barwach narodowych.

POLSKIE PROBLEMY

Buski "ekonomik" jest pierwszą szkołą na Ponidziu, która obchodziła Dzień Frankofonii. Nie przypadkiem, skoro blisko 70 osób uczy się tu języka francuskiego.
Wykład inauguracyjny wygłosił Alain Schneider. Zaczął w języku francuskim, lecz na życzenie młodzieży... szybko musiał przejść na polski.

- Pracowałem w Polsce przez wiele lat. Potem wróciłem do Francji, w Polsce jestem znowu od września 2010 roku. Mam problemy z językiem polskim. Często brakuje mi słów - przyznał konsul z uśmiechem. Choć w Busku radził sobie akurat bardzo dobrze.

STARA TRADYCJA

Alain Schneider mówił o bogatej historii i znaczeniu języka francuskiego. - Ma bardzo starą i długą tradycję, ale jest też językiem bardzo "żyjącym". Wiele krajów wybrało go jako język urzędowy. Francuski stosowany jest przy współpracy technicznej, kulturalnej, naukowej. A także politycznej - podkreślił konsul.

Prelekcję "Wędrówki po literaturze francuskiej" przygotowała Jolanta Sadkowska. - Nie jest uboższa od literatury polskiej czy angielskiej - przekonywała, prezentując książki ulubionych autorów.

1665 STOPNI W GÓRĘ

Potem do głosu doszła młodzież. Prezentację multimedialną Francji przygotowała Małgorzata Borek, uczennica klasy I LOA. To była frapująca wędrówka po wielkim kraju w Europie i jego terytoriach zamorskich.
Poznaliśmy historię i dzień dzisiejszy francuskiego imperium. Zabytki, religie, atrakcje turystyczne i rarytasy kuchni francuskiej: sery, wina, żaby, bagietki. Do tego wielkich Francuzów, z parą prezydencką - Nicolasem Sarkozy i Carlą Bruni na czele.

Małgosia zaprosiła też publiczność na wirtualną wycieczkę po Paryżu. Wieża Eiffla, na której szczyt prowadzi... 1665 stopni, Łuk Triumfalny, Bazylika Najświętszego Serca z 19-tonowym dzwonem, katedra Notre Dame. A na deser, wizyta "online" w Luwrze - najsłynniejszym muzeum świata, które zwiedza 15 tysięcy osób dziennie!

PALCE LIZAĆ!

W drugiej odsłonie gali obejrzeliśmy "Małego Księcia" w wykonaniu Magdaleny Kruk, Magdaleny Kulik, Ilony Brych i Grzegorza Prusia. Był też recital piosenki francuskiej, z udziałem Magdaleny Kulik i Anny Wróbel, a imprezę prowadził Sebastian Sarnecki.
Alain Schneider głośno bił brawo młodym artystom. Konsul ufundował również nagrody - piękne albumy - dla laureatów konkursu wiedzy o Francji. Na finał wszyscy zostali zaproszeni na degustację kuchni francuskiej.

Pyszne potrawy serwowali uczniowie pod kierunkiem Małgorzaty Zdanowskiej-Gacek. Czego tam nie było: mały quiche lorraine, cassoulette, małże po prowansalsku, kalmary w cieście, krewetki panierowane, sałatka nicejska, rogaliki francuskie z czekoladą, waniliowe ciasteczka i wiele innych pyszności. Buskie obchody Dnia Frankofonii 2011 przygotowały Marzena Kasperek i Agnieszka Bałaga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie