W sądzie otworzyli "Przystań mediacji". Spór będzie można rozwiązać poza sądową salą

Redakcja
Pokój mediacji we wrocławskim sądzie
Pokój mediacji we wrocławskim sądzie Pawel Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
"Przystań mediacji” to pokój w budynku Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w którym dyżury przez trzy dni w tygodniu będą pełnić mediatorzy. - Dzięki mediacjom strony będą mogły zaoszczędzić czas i pieniądze oraz ograniczyć stres. Mediacje pomogą rozwiązać problem poza salą sądową - przekonuje Ewa Kłak-Dybka, koordynator ds. mediacji we wrocławskim sądzie. Ogólna informacja na temat samych mediacji będzie darmowa, a za konkretne mediacje zapłacimy według cennika, który można znaleźć w tekście poniżej.

"Przystań mediacji" działać będzie od 4 kwietnia. W pokoju dyżury będą pełnić mediatorzy. Będą informować osoby zainteresowane o możliwości rozwiązania sporu przez mediacje. Tam będzie się można dowiedzieć, na czym polega mediacja i jak skorzystać z tej formy pomocy.

- Chcemy pokazać, że jest inny sposób na rozwiązanie sporu niż sąd. Osoby, które zdecydują się na mediacje będą mogły zaoszczędzić czas i pieniądze oraz ograniczyć stres - przekonuje Ewa Kłak-Dybka, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

"Przystań mediacji" to pokój, który urządzono bardzo przytulnie. Na podłodze jest miękka wykładzina, w pomieszczeniu są kolorowe fotele, a na ścianach obrazy. Brzegi stołu są zaokrąglone. Jest także kącik dla najmłodszych. Wszystko to ma pomóc w budowaniu przyjaznej atmosfery podczas mediacji. Uczestnicy mają się w tym pokoju czuć swobodnie.

- Mediacje to nic innego jak sztuka komunikacji i swobodna rozmowa stron. To coraz popularniejsza forma rozwiązywania konfliktów. Mediacje nie są formy terapii, nie zajmują się przeszłością, tylko rozstrzygają o przyszłości. Jeżeli ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać, to często do sądu już nie wracają - przekonuje Sylwia Jastrzębska, koordynator ds. mediacji we wrocławskim sądzie.

Mediator Dagna Dzikowska mówi, że wiele osób nie wie, że swój konflikt może rozwiązać poza salą sądową. - Mediacje przydają się w sprawach rodzinnych, np. rozwodowych, w sprawie opieki nad dzieckiem lub w przypadku wyznaczenia wysokości alimentów. Mediacje są też przydatne w sprawach spadkowych, gospodarczych, czy w konfliktach sąsiedzkich - mówi Dagna Dzikowska.

Przy wrocławskim sądzie działa ok. 60 mediatorów. Mediatora wybierają strony albo wyznacza go sąd. Mediacja może być prowadzona zarówno przed wniesieniem sprawy do sądu jak i w trakcie całego postępowania sądowego. W każdym przypadku warunkiem na prowadzenie mediacji jest zgoda stron. Mediacja jest poufna, mediator nie może udostępniać informacji z mediacji osobom trzecim. Ugoda zawarta podczas mediacji ma taką samą ważność jak ugoda zawarta przed sądem.

Koszty mediacji to wynagrodzenie mediatora i zwrot wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji. W sporach niemajątkowych oraz w sporach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu nie da się ustalić, wynagrodzenie mediatora wynosi 150 zł za pierwsze posiedzenie mediacyjna, a za każde kolejne - 100 zł (łącznie nie więcej niż 450 zł).

W postępowaniach dotyczących praw majątkowych wynagrodzenie mediatora wynosi 1 proc. wartości przedmiotu sporu (nie mniej niż 150 zł i nie więcej niż 2 tys. zł za całość postępowania mediacyjnego). Jeżeli dojdzie do zawarcia ugody przed rozpoczęciem rozprawy, to strona otrzyma zwrot 100 proc. opłaty sądowej, którą zapłaciła, wnosząc pozew do sądu. Jeżeli do zawarcia ugody dojdzie po rozpoczęciu rozprawy, to strona otrzyma zwrot 75 proc. opłaty sądowej.

„Przystań mediacji” mieści się w sali nr 57 (przyziemie budynku Sądu Okręgowego we Wrocławiu). Mediatorzy pracować będą od wtorku do czwartku, od godz. 10 do 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin
Dla zaoszczędzenia czasu dodaję do powyższego tekstu: Sąd Okręgowy we Wrocławiu ul. Sądowa 1, 50-046 Wrocław, sala nr 57 od wtorku do czwartku, od godz. 10 do 14.
Ja polecam do mediacji również firmę Debitum z Wrocławia.
Może ciut drożej ale również szybko wypracowują porozumienia, a o to przecież chodzi w tym procesie. No i nie musiałem nigdzie wychodzić do sądu :)
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie