Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek rusza XXI Dolnośląski Festiwal Nauki

MK
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Od ponad dwudziestu lat początek września to dla uczniów dolnośląskich szkół nie tylko początek roku szkolnego. Już w piątek rusza XXI Dolnośląski Festiwal Nauki. Potrwa do środy.

O tym jak ciekawe może być zdobywanie wiedzy, dolnośląscy uczniowie będą dowiadywać się już po raz 21. DolnośląskiFestiwal Nauki osiągnął bowiem oczko.

Przedsmak festiwalowych atrakcji można było zobaczyć już w miniony weekend w Parku Wiedzy, który stanął na Promenadzie Staromiejskiej.

Właściwy festiwal rozpocznie się dzisiaj, gdy o godz. 14. prof. Edward Pliński z Politechniki Wrocławskiej wygłosi wykład o promieniowaniu terahercowym. W piątek coś lżejszego - o polszczyźnie z lat 1918-2018 opowie prof. Jan Miodek, a po nim odbędzie się tradycyjne dyktando. Lektorem - rzecz jasna - prof. Miodek.

Stulecie niepodległości to zresztą słowo klucz - patrząc na program tegorocznego festiwalu. Wartości patriotycznych dotyczyć będzie m.in. Debata Oksfordzka, która odbędzie się w poniedziałek o godz. 11. Dzień wcześniej będzie można poznać i wspólnie pośpiewać patriotyczne piosenki.

Już od piątku będzie można także zobaczyć m.in. laboratorium w mikroskali, poznać tajniki chemii, fizyki czy geoinżynierii, poznać najnowsze rozwiązania inżynierii biomedycznej, pokibicować walkom robotów czy samemu poeksperymentować.

Jak zwykle nie zabraknie także wykładów i warsztatów dla miłośników kryminalnych zagadek. Uczniowie dowiedzą się m.in. w jaki sposób zabezpiecza się ślady zbrodni, jak duży wkład w sukcesie śledztwa mogą mieć genetycy. Będzie można także wypreparować własny materiał genetyczny, po czym zabrać go do domu. Z kolei Uniwersytet Wrocławski zaprezentuje wirtualną salę zbrodni, w której najmłodsi, po założeniu gogli VR wcielą się w rol detektywów.

Dolnośląski Festiwal Nauki to także wycieczki. W tym roku uczestnicy wybiorą się do Dzielnicy Czterech Wyznań, czy Stary Cmentarz Żydowski.

W XXI edycję DFN włączą się również wrocławskie muzea. W Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego przy Kurzym Targu dr Edyta Izabela Rudolf opowie o epidemii ospy, która w 1963 r. zaatakowała Wrocław, a dr Mateusz Dąsal o substancjach psychoaktywnych używanych w lekarstwach sto lat temu. Z kolei w Muzeum MiejskimWrocławia będzie można nauczyć się zapomnianej już w szkołach kaligrafii.

XXI Dolnośląski Festiwal nauki we Wrocławiu zakończy się w przyszłą środę wykładem i koncertem. W kolejnych dniach festiwal przeniesie się do innych miast regionu: Legnicy (27-28 września), Bystrzycy Kłodzkiej (4-5 października), Głogowie (9-11 października), Jeleniej Górze (11-12 października), Wałbrzychu (15-26 października), Lubinie (18-19 października), Zgorzelcu (18-19 października), Bolesławcu (25-26 października), Ząbkowicach Śląskich (24-26 października) oraz Dzierżoniowie (25-26 października).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska