Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowy Rok zastrzelił się młody mężczyzna. Jego ciało znalazł ojciec

Grażyna Szyszka
W Nowy Rok, w jednym z mieszkań przy alei Wolności doszło do wielkiego dramatu. Tego dnia 35-letni mężczyzna odebrał sobie życie. Wszystko wskazuje na to, że głogowianin zastrzelił się z broni.

Ciało mężczyzny znalazł jego ojciec. Zaniepokojony, że syn nie kontaktuje się z nim, 1 stycznia wieczorem poszedł do jego mieszkania. Niestety, 35-latek już nie żył.

- Wszystko wskazuje na skuteczną próbę samobójczą, wykluczamy udział osób trzecich w tym tragicznym zdarzeniu - mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej komendy policji.

Z tego, co udało się już ustalić, mężczyzna zastrzelił się z broni czarnoprochowej, kupionej przez internet. Cena takiego przedmiotu to 2-3 tysiące złotych. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji, bez zezwolenia można posiadać broń, która jest repliką tej sprzed 1850 roku.

- Wyślemy ją do badań przez biegłego, by wydał w tej sprawie opinię - wyjaśnia Marek Wójcik, szef głogowskiej Prokuratury Rejonowej. - Jeśli jest to przedmiot, którego nie można posiadać, to wystąpimy do sądu o jego przepadek. W innym przypadku broń zostanie wydana rodzinie zmarłego.

Na ternie Polski broń palną oraz amunicję można posiadać tylko i wyłączenie na podstawie pozwolenia wydanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Wydawane są dla: ochrony osobistej, innych osób lub mienia, do celów łowieckich sportowych, kolekcjonerskich, a także pamiątkowych i szkoleniowych.

Pozwolenia nie są wydawane osobom nie mającym ukończonych 21 lat, a także tym z zaburzeniami psychicznymi lub o znaczenie ograniczonej sprawności psychofizycznej. Broni nie otrzyma także osoba wykazująca istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależniona od alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Jak wynika ze statystyki Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w 2015 roku wydano osiem nowych pozwoleń na broń osobom zamieszkałym w Głogowie. Pięć dotyczy posiadania broni myśliwskiej, a trzy sportowej.

- Pozwolenie na broń jest bezterminowe. W sytuacji, gdy wystąpią przesłanki wynikające z ustawy o broni i amunicji, uzasadniające cofnięcie pozwolenia, to takie pozwolenie jest cofane - informuje aspirant sztabowy Paweł Pretrykowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Najczęściej wydawane są pozwolenia na broń palną myśliwską. Według danych na koniec 2014 roku (nie ma jeszcze danych za 2015 r. - przyp. red.) liczba osób, którym wydano pozwolenie na broń w całej Polsce wynosi ogółem 197 tysięcy 595 osób. Natomiast liczba zarejestrowanej broni jest znacznie wyższa, bo wynosi 381 tysięcy 588 sztuk.

Należy pamiętać, że posiadanie broni palnej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem z art. 263 § 2 kk i grozi za to nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przekazanie lub udostępnianie legalnie posiadanej broni osobie bez uprawnień zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska