Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W niedzielę będą liczyć wiernych na mszach

Grażyna Szyszka, AAG
W diecezji wrocławskiej w ubiegłym roku na msze św. uczęszczało 37 proc. wiernych
W diecezji wrocławskiej w ubiegłym roku na msze św. uczęszczało 37 proc. wiernych Tomasz Hołod
W niedzielę, 24 października, we wszystkich parafiach rzymskokatolickich w Polsce odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych. Zostaną zebrane dane służące do obliczenia dwóch wskaźników religijności: "dominicantes" - czyli liczby wiernych chodzących do kościoła w niedzielę oraz "communicantes" - liczby osób przystępujących do komunii świętej.

Dane trafią do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki badania będą opublikowane na wiosnę 2011 r. Instytut zbiera je, aby znać między innymi aktualną sytuację duszpasterską Kościoła.

Liczenie odbywa się od ponad 30 lat. Z danych w poprzednim roku wynikało, że 41,5 procent wiernych w Polsce chodzi na niedzielne msze, a 16,7 proc. przystępuje do komunii świętej.
Na Dolnym Śląsku najlepiej wypadła przed rokiem diecezja wrocławska, gdzie na msze uczęszczało 37 proc. wiernych, na drugim miejscu była diecezja świdnicka (33 proc.), a na trzecim - legnicka (32 proc.). Pod względem liczby osób przystępujących do komunii św. także najlepsze były okolice Wrocławia. Do sakramentu przystępowało tu 15 proc. wiernych. W diecezji świdnickiej było to 14 proc. a legnickiej - 13 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska