Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W miejscu galerii Na Czystej we Wrocławiu powstaje blok z apartamentami. Czy Arkady Wrocławskie podzielą ten sam los?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Galeria na Czystej zostało otwarta w 2005 roku przy ulicy Czystej 4. Od początku swojego istnienia nie cieszyła się popularnością.
Galeria na Czystej zostało otwarta w 2005 roku przy ulicy Czystej 4. Od początku swojego istnienia nie cieszyła się popularnością. Jerzy Wójcik / Polska Press / Fotopolska.eu
Galeria Na Czystej działała we Wrocławiu od 2005 roku. Przez niewielkie zainteresowanie i sąsiedztwo domu handlowego z Renomą została sprzedana spółce BPI Real Estate Poland, która stawia tu obecnie budynek z apartamentami. Czy Arkady Wrocławskie, które ostatnio ogłosiły zamknięcie, czeka ten sam los?

Spis treści

Galeria Na Czystej nie cieszyła się popularnością

Centrum handlowe zostało otwarte w 2005 roku przy ulicy Czystej 4. Od początku swojego istnienia nie cieszyło się popularnością. Nie było tam popularnych sklepów odzieżowych, fast foodów ani marketów z elektroniką. Można było za to przyjść do optyka lub autorskiego salonu meblowego. Dlatego też większość wrocławian omijała ten budynek przez całe lata.

Tak wyglądała galeria Na Czystej. Kliknij i zobacz zdjęcia:

W 2021 roku nowy inwestor, spółka BPI Czysta, mająca powiązania z BPI Real Estate, kupiła działkę wraz z budynkiem. Z początku deweloper planował przerobić centrum handlowe na blok z lokalami mieszkalnymi. Okazało się jednak, że będzie to nieopłacalne, a w planie budynku trudno o rozsądny metraż mieszkań. Zapadła decyzja o jego wyburzeniu.

Na placu budowy wylądował puchar

– Bardzo szczegółowo analizowaliśmy różne opcje, ale nie ma możliwości przekształcenia obecnej galerii handlowej w budynek mieszkalny. Najlepszą opcją jest wyburzenie, a następnie wybudowanie nowej inwestycji w zgodzie z współczesnymi trendami - mówił tuż przed rozbiórką centrum handlowego Wojciech Dzwonkowski, dyrektor projektu BPI Real Estate Poland.

Dla krajobrazu Wrocławia była to duża strata. Budynek został bowiem uznany za "najlepszą realizację architektoniczną w latach 2003-2005" w konkursie organizowanym przez Urząd Miejski Wrocławia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Główny architekt projektu Tadeusz Sawa-Borysławski otrzymał za niego wyróżnienie i specjalną statuetkę. Nagroda trafiła jednak w gruzy rozbieranego w 2022 roku budynku. Sawa-Borysławski osobiście wrzucił ją na plac budowy.

- Puchar poszybował… Jest tyle samo wart, co budynek. Stalowe dinozaury próbują rozgryźć te 3 kondygnacje już od ponad miesiąca. Wykonawca rozbiórki pewnie nie przypuszcza, co go jeszcze czeka, napracuje się - napisał architekt na Facebooku w kwietniu 2022 roku.

Architekt Galerii na Czystej wyrzucił na plac budowy statuetkę, jaką dostał w nagrodę
Architekt Galerii na Czystej wyrzucił na plac budowy statuetkę, jaką dostał w nagrodę Tadeusz Sawa-Borysławski

W miejscu galerii powstaje apartamentowiec

Przy ulicy Czystej 4, tuż obok domu handlowego Renoma, powstaje właśnie nowy budynek z lokalami mieszkalnymi. Belgijski deweloper podał do wiadomości, że nowa inwestycja osiągnęła stan zerowy, co oznacza, że "wyrasta" już spod ziemi.

"W nowoczesnym 6-piętrowym budynku zaprojektowano 183 apartamenty w rozkładzie 1-, 2-, 3- i 4-pokojowym. Każdy z nich z balkonem, ogrodem lub tarasem" – czytamy na stronie BPI Real Estate Poland.

W projekcie pojawiła się modna w ostatnim czasie przestrzeń wspólna dla mieszkańców. Na dachu znajdzie się taras widokowy, natomiast w budynku - pomieszczenia do wspólnej pracy, lokale usługowe i komórki lokatorskie. W podziemiu mieszkańcy będą mogli zaparkować swoje samochody.

24 tysiące złotych za metr

Inwestycja jest "klasy premium", a więc i ceny nie odbiegają od tych standardowych. Wśród dostępnych w serwisie Otodom.pl ofert znajdziemy ogłoszenia sprzedaży 25-metrowych mieszkań (1 pokój) za 500 tysięcy złotych.

Najwyższa oferta za metr w nowym apartamentowcu to 24 tysiące złotych. Koszt całego mieszkania (o powierzchni nieco ponad 27 mkw.) to 650 tysięcy złotych. Najdroższe mieszkanie kosztuje nawet 2 miliony złotych. To blisko 88-metrowy lokal z balkonem na szóstym piętrze.

– Inwestycja przeznaczona jest dla osób dynamicznych, którym zależy na łatwej komunikacji po mieście, najczęściej bez samochodu, które cenią sobie nie tylko różnorodność udogodnień i usług, jakie niesie za sobą bliskość miasta, ale także ograniczanie wytwarzania śladu węglowego – tłumaczy Wojciech Smolak z BPI Real Estate Poland.

Pierwsi właściciele lub najemcy mają się wprowadzić w II kwartale 2024 roku.

Tak będzie wyglądać inwestycja "Czysta 4". Zobaczcie:

Czy Arkady Wrocławskie spotka ten sam los?

W Systemie Informacji Przestrzennej Wrocławia plan nr 233 dotyczy terenu w rejonie ulic: Powstańców Śląskich, Nasypowej, Komandorskiej i Swobodnej, a więc w miejscu, gdzie obecnie stoją Arkady Wrocławskie. W portalu Gazetawroclawska.pl mogliście przeczytać, że galeria wkrótce zostanie zamknięta. Pisaliśmy o tym tutaj:

Powodem zamknięcia Arkad były m.in. trudna sytuacja na rynku spowodowana pandemią, wysoka inflacja i coraz większe koszty energii. Najemcy nieoficjalnie mówią, że umowa z nimi będzie obowiązywała do 29 lutego 2024 roku.

Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia ze stycznia 2005 roku zakłada, że na tym terenie mogą być prowadzone:

  • usługi handlu detalicznego w obiektach budowlanych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. z wyłączeniem sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów mechanicznych,
  • usługi kultury, administracji samorządowej, państwowej i sądownictwa lub gastronomii,
  • banki,
  • hotele,
  • poczta,
  • usługi telekomunikacji,
  • biura,
  • domy towarowe,
  • pasaże handlowe,
  • obiekty konferencyjne,
  • parkingi i garaże wielopoziomowe podziemne i nadziemne,
  • usługi rzemiosła nieuciążliwego, oświaty, sportu i rekreacji, ochrony zdrowia i nauki.

Jak widać, w miejscowym planie nie ma mowy o "zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej", więc bloki w miejscu Arkad na razie nie powstaną, a Rada Miejska nie planuje w najbliższym czasie zmiany tej uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska