W Lubinie w LSSE powstał Klaster Lotniczy

Redakcja
W Lubinie w LSSE powstał Klaster Lotniczy
W Lubinie w LSSE powstał Klaster Lotniczy Ewa Chojna
Udostępnij:
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawia na lotnictwo. Odpowiedzią na rozwój i potencjał branży lotniczej w regionie ma być Dolnośląski Klaster Lotniczy (DKL), którego działalność zainaugurowano w piątek 29 maja br. w Lubinie. To kolejna, po motoryzacyjnej i edukacyjnej, inicjatywa klastrowa rozwijana w Strefie. Tym razem do współpracy na rzecz branży lotniczej zaproszone zostały m.in. ośrodki naukowe i międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego.

Dolnośląski Klaster Lotniczy wspierają też pozostałe strefy ekonomiczne z terenu województwa dolnośląskiego – Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz  Urząd Miasta Lubina.

Priorytetowym celem utworzenia Dolnośląskiego Klastra Lotniczego jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Regionu Polski Południowo – Zachodniej.

Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki przekonuje, że Dolnośląski Klaster Lotniczy to szansa rozwoju m.in. Lubina, w którym odbyło się dziś spotkanie DKL.

– Lubin ma wszystkie atuty z których mogą korzystać firmy z branży lotniczej – tereny inwestycyjne, świetne kadry i dogodny system połączeń komunikacyjnych. Wierzę, że Klaster Lotniczy pozwoli wzmocnić przemysłowy charakter tej części Dolnego Śląska o walor innowacyjności. Udział w klastrze trzech stref ekonomicznych to także czytelny sygnał, że strefy ekonomiczne zmieniają się na rzecz kluczowych branż w swoiste strefy 2.0 i są prężnie działającymi ośrodkami gospodarczymi na mapie Polski – mówiła dziś w Lubinie Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Partnerzy Klastra chcą m.in. stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy. Odbywać się to będzie m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy i wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemną pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanych kadr oraz organizację szkoleń i warsztatów.

- Dolnośląski Klaster Lotniczy pozwoli wykorzystać potencjał branży lotniczej jaki mamy w regionie. Zainwestowały tu takie międzynarodowe koncerny jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems. Teraz chcą połączyć siły i współpracować na rzecz branży, razem sięgać po środki unijne, dzielić się doświadczeniami i pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników przy wsparciu uczelni działających w regionie. Liczymy, że Dolnośląski Klaster Lotniczy przyciągnie też kolejne firmy chcące właśnie tutaj ulokować swój biznes. Mamy dla nich przygotowane m.in. atrakcyjne tereny inwestycyjne, dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną i system ulg podatkowych – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., która jest inicjatorem Klastra.

Wspomniane firmy to liderzy w swojej branży. Becker Avionics Polska Sp. z o.o. jest członkiem renomowanej Grupy Becker Avionics. Firma prowadzi prace rozwojowe i projektowe lotniczych urządzeń komunikacyjnych i nawigacyjnych. Są to przede wszystkim lotnicze radiostacje, nadajniki, odbiorniki, transpondery, panele i sterowniki do zarządzania urządzeniami w kokpicie samolotu. Marka Becker jest doskonale rozpoznawalna i ceniona na całym świecie. Firma dysponuje zapleczem technicznym do wykonywania skomplikowanych testów i pomiarów, jak też urządzeniami do montażu projektowanych urządzeń.

Hamilton Sunstrand Wrocław Sp. z o.o. jest częścią korporacji UTC Aerospace Systems zlokalizowanej w Windsor Locks w Connecticut USA. Firma prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji wyrobów oraz podzespołów dla przemysłu lotniczego. Wrocławski zakład zajmuje się produkcją układów paliwowo – regulacyjnych dla silników lotniczych oraz układów hydraulicznych służących do sterowania i kontroli lotu w samolotach oraz śmigłowcach.

Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym, w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 przewidziano m.in. 400 mln zł z konkursu „INNOLOT – innowacyjne lotnictwo”. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Partnerami Dolnośląskiego Klastra Lotniczego są:

- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

- Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości

- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”

- Becker Avionics Polska Sp. z o.o.

- Bergman Engineering Sp. z o.o.

- Glider Factory Jeżów

- HS Wrocław Sp. z o.o. (UTC Aerospace Systems)

- Metal Master

- VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.

- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bisek – Adam Bisek, India Rusia Center Poland

- Radiotechnika Marketing Sp. z o.o.

- Politechnika Wrocławska

- Wrocławskie Centrum Badań EIT + Sp. z o.o.

- Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.

- Aeroklub Zagłębia Miedziowego

Przedsięwzięciu patronują:

- Ministerstwo Gospodarki

- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

- Urząd Miasta Lubin

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie