Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Legnicy zostanie otwarte nowoczesne centrum edukacyjne Przystanek Historia. Wielu mieszkańców pamięta Armię Czerwoną

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Jednym z pierwszych miast, gdzie IPN zamierza otworzyć Przystanek będzie Legnica.
Jednym z pierwszych miast, gdzie IPN zamierza otworzyć Przystanek będzie Legnica. Archiwum IPN
20 kwietnia w Legnicy Instytut Pamięci Narodowej zostanie otwarty Przystanek Historia. Będzie to miejsce opowiadające w nowoczesny sposób o przeszłości. Patronem przystanku zostanie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Z inicjatywą powstania Przystanku Historia w budynku kurii biskupiej przy ulicy Jana Pawła II w Legnicy wyszedł oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Życzliwie do pomysłu podszedł biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Współpracę w tym temacie podjął także rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy ks. dr Piotr Kot. Współpraca została sformalizowana na drodze umowy partnerskiej.

- Instytut Pamięci Narodowej, powołując do istnienia Przystanki Historia w miastach, w których nie posiada stałych siedzib, pragnie wyjść do szeroko pojętych środowisk z ofertą edukacyjną, naukowo-badawczą i wystawienniczą - uzasadnia Marcin Marczak, wicedyrektor wrocławskiego IPN-u.

Na patrona Przystanku Historia w Legnicy został wybrany błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, jedna z ofiar systemu komunistycznego i radzieckiej okupacji. Mała Moskwa - bo tak nazywano Legnicę w okresie PRL - doświadczyła na własnej skórze wieloletniej okupacji Armii Czerwonej. Wielu mieszkańców ciągle jeszcze pamięta miejsca oddzielone murem, do których oni, jako obywatele Polski nie mieli prawa wstępu. Te dwa światy się bardzo różniły.

- Przebywający w Legnicy Rosjanie cieszyli się wszelkimi wygodami, żyjąc na koszt państwa polskiego. Polacy musieli zadawalać się tym, co zostawało. Legniczanie pamiętają pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, który jeszcze niedawno stał na placu Słowiańskim. Miał on być "symbolem pokoju i trwałego sojuszu" niby bratnich narodów, a tak naprawdę przypominał o radzieckim terrorze i próbie zakłamywania historii - opowiada M. Marczak.

Podkreśla, że system komunistyczny w Polsce, w celu wzmacniania swoje władzy, posuwał się do najokropniejszych zbrodni. Mordowano ludzi, niszczono ich, kreowano fałszywą rzeczywistość, fałszowano historię. Skutki tego możemy dostrzec i dziś. Wszystko to po to, by skłóconym i przestraszonym narodem móc bez większych oporów rządzić.

Ks. Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską. Wielu bezimiennych kapłanów, zakonników i zakonnic zginęło w obozach koncentracyjnych, łagrach lub w okresie PRL zostało pomordowanych w niewyjaśnionych okolicznościach.

- Ten przystanek to także symbol oddania im należnej czci. Na mapie Legnicy to miejsce, w którym będziemy mówić o przeszłości dla przyszłości. To miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli poznawać, odkrywać i tworzyć naszą wspólną, narodową tożsamość. Historię można pokazywać na wiele sposobów. Do tego wykorzystujemy bogaty zasób środków z oferty edukacyjnej IPN, takie jak gry planszowe, komputerowe, przedstawienia teatralne, filmy oraz najnowsze projekty VR (wirtualna rzeczywistość), znajdujące się w ofercie Biura Nowych Technologii IPN - wymienia wicedyrektor wrocławskiego IPN-u.

Czekają nas prezentacje książek, konferencje, sympozja, przedstawienia teatralne dla dzieci „Miś Wojtek” czy szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w ramach programu "Inka", cieszące się ogromną popularnością i zainteresowaniem.

Uroczyste otwarcie Przystanku Historia w Legnicy zaplanowano 20 kwietnia 2023 r. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni reprezentanci różnych środowisk zagłębia miedziowego. Będą obecni przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji kulturalnych i naukowych miasta Legnica.

- Bardzo ważna dla nas jest obecność dyrektorów szkół i przedszkoli, gdyż to do nich głównie przeznaczona będzie oferta edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. Zostanie także otwarta wystawa poświęcona osobie ks. Jerzego Popiełuszki - informuje Marcin Marczak.

W części artystycznej zaplanowano monodram Piotra Cyrwusa "Zapiski oficera Armii Czerwonej" na podstawie książki Sergiusza Piaseckiego o tym samym tytule.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska