Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Legnicy bronią świętości niedzieli

Agata Grzelińska
Założyciele komitetu: ks. Bogusław Wolański i Bogdan Orłowski
Założyciele komitetu: ks. Bogusław Wolański i Bogdan Orłowski Piotr Krzyżanowski
Społeczny Komitet Obrony Świętości Niedzieli - tak roboczo nazywa się nowa organizacja, która w piątek rozpoczęła działalność w diecezji legnickiej.

- Niedziela w Polsce powoli staje się siódmym, powszednim dniem tygodnia - mówi jeden z założycieli komitetu ks. Bogusław Wolański, dyrektor wydziału duszpasterskiego w kurii legnickiej. - Wielu ludzi przestało traktować niedzielę jako dzień święty. Pootwierane są centra handlowe, sklepy, punkty usługowe, coraz więcej zakładów pracuje. Zakładając ten komitet, chcemy przede wszystkim przypominać, że niedziela to dzień Pański, czas świętowania i odpoczynku.

- Nie chcemy z nikim walczyć - podkreśla Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność", współzałożyciel komitetu. - Zależy nam, by uświadamiać społeczeństwu, że niedzielę można świętować, jak Pan Bóg przykazał.

Orłowski przypomniał, że wśród pamiętnych 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 roku, ostatni dotyczył wszystkich wolnych sobót. - Po 30 latach wielu pracowników nie tylko nie ma wolnych sobót, ale także musi pracować w niedziele - dodaje Orłowski.

Komitet tworzą głównie ludzie świeccy, znani z zaangażowania w Kościele, np. Stanisław Obertaniec, szef legnickiego Radia Plus, Wacław Szetelnicki, historyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, a za rządów PiS prezes Fundacji Polska Miedź, lekarz z Bolesławca Sławomir Kahl, który jest prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, czy Stanisława Repa, była marszałek sejmiku województwa legnickiego.

Komitet chce zachęcać ludzi, by w niedziele świętowali, odpoczywali i spędzali czas z rodziną. Będzie więc przypominał, jak ważne dla chrześcijan jest uczestnictwo w niedzielnej mszy św., ale nie ograniczy się tylko do spraw religijnych.

Zamierza pokazywać, że brak odpoczynku to poważny problem dla każdego. Chce uświadamiać, że człowiek potrzebuje wytchnienia od pracy dla zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. Działający w komitecie będą podpowiadać, jak można odpoczywać, i przy tym wzmacniać rodzinne więzi. Stąd pomysł, by w komitecie byli też przedstawiciele branży turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska