W Jakuszycach powstaje najnowocześniejszy obiekt treningowy w Europie.

Materiał informacyjny Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.
W poprzednim artykule poświęconym Inkubatorowi ICT, który będzie funkcjonował w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, dość szeroko opisywaliśmy unikatowość obiektu m.in. pod kątem szerokich możliwości treningowych dla wyczynowych sportowców. Dzisiaj skupimy się na konkretnym aspekcie, czyli treningu w warunkach hipoksji.

Na początek warto przypomnieć, czym właściwie jest owa hipoksja? To stan, w którym utlenowanie tkanek niektórych organów lub całego organizmu jest niewystarczające w odniesieniu do ich zapotrzebowania na tlen. Jednym z zewnętrznych czynników wywołujących hipoksję w organizmie człowieka jest obniżenie ciśnienia barometrycznego, które prowadzi do redukcji ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi i w konsekwencji - obniżenia wysycenia hemoglobiny tlenem. Takie zjawisko ma miejsce w warunkach wysokogórskich, gdzie w wyniku obniżenia ciśnienia barometrycznego dochodzi do redukcji transportu tlenu do tkanek i stanu hipoksji. Gdy trenujemy w takich warunkach, nasz organizm o wiele szybciej się męczy, ale objętość serca pozostaje bez zmian. Regularne treningi w stanie hipoksji zdecydowanie zwiększają wydolność organizmu. Dzięki takiemu treningowi zawodnicy korzystający z tego rozwiązania będą mogli osiągać lepsze wyniki w swoim naturalnym środowisku treningowym czy podczas zawodów.

Treningi z wykorzystaniem hipoksji stają się coraz bardziej popularne, ograniczenia związane z przemieszczaniem się w trakcie pandemii koronawirusa odbiły się również na sportowcach, którzy nie tylko nie mogli startować w sezonie 2020, ale również mieli ograniczone możliwości co do przygotowań do sezonu 2021 - dla wielu sportowców przypomnijmy roku olimpijskim. To kolejny argument, który przemawia za powstawaniem takich kompleksowych obiektów. Takie treningi bardzo chwali sobie m.in. dwukrotny wicemistrz świata na 800m, lekkoatleta Adam Kszczot, który razem z Marcinem Lewandowskim do nowego sezonu przygotowywali się, nie na górskich obozach, a w Warszawie.

- To trening w górach bez gór. Jestem zatem w Warszawie, ale mój organizm myśli, że jest na wysoko nad poziomem morza. Mamy możliwość ćwiczyć przy ograniczonej ilości tlenu. A co robimy? Wszystko - siłownia, bieganie na bieżni, jeżdżenie na rowerze, ćwiczenia siły maksymalnej, dynamicznej, aerobowe, można zrobić nawet podbiegi - tłumaczył Kszczot dla serwisu PolsatSport.pl.

To pokazuje jak duże możliwości będą mieli sportowcy korzystający z DCS Polana Jakuszycka. Warto podkreślić, że środowisko hipoksyczne stworzone zostanie nie tylko w pomieszczeniach treningowych znajdujących się na terenie inkubatora, ale również w części pokojów hotelowych, i to czyni Dolnośląskie Centrum Sportu wyjątkowe na skalę zarówno kraju jak i Europy.

Trzeba też wyraźnie podkreślić, że treningi w warunkach hipoksji stosowany jest już od ponad 50 lat, głównie w dyscyplinach bazujących na wytrzymałości. Jednak w większości bazuje on na wyjazdach w wysokie góry, co w Polsce jest niestety wykluczone. Dodatkowo dochodzi priorytet czasu. Organizm musi też zaadaptować się do nowych warunków. Takie zmiany wiążą się między innymi z poprawą parametrów i transportu krwi. Wymagają jednak długiego przebywania w określonych warunkach środowiskowych i aklimatyzacji.

- Przy planowaniu Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach, staraliśmy się zapewnić jak najlepsze kompleksowe warunki dla sportowców. Dlatego oprócz możliwości treningu w warunkach hipoksji, część pokojów hotelowych będzie również wyposażona w takie instalacje. Pozwoli to na organizowanie kompletnych obozów treningowych i przygotowawczych zarówno dla zawodowców jak i amatorów - podkreśla Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki - odpowiedzialnego za powstanie DCS Polana Jakuszycka.

Zakończenie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej planuje się na IV kwartał 2021 roku. Inwestycja kosztować będzie około 185 milionów złotych.

Tu podaj tekst alternatywny

Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020
Tytuł projektu: „Wsparcie przedsiębiorców sektora MŚP dzięki utworzeniu Inkubatora ICT w dziedzinie sportu i profilaktyki zdrowotnej"

Dodaj ogłoszenie