W jakiej formie są Polacy przed Ligą Narodów? Sprawdziliśmy! [RAPORT]

Michał Perzanowski
od 16 lat
Tuż przed zgrupowaniem reprezentacji Polski dali o sobie znać napastnicy. Robert Lewandowski i Karol Świderski zdobyli po dwie bramki. Dobrze zagrał z Bayernem Robert Gumny, a niepowołany Rafał Gikiewicz po raz kolejny został bohaterem meczu. Polska kolonia w Spezii odniosła też ważne zwycięstwo.

W piątek liczyliśmy na występ dwóch naszych podstawowych obrońców. Niestety, tylko Kamil Glik z Benevento rozegrał całe 90 minut i dostał żółtą kartkę. Jan Bednarek ma pecha do kalendarza angielskiej Premier League. Nie zagrał w barwach Aston Villi z Southampton z powodu zapisu w kontrakcie. Reprezentant Polski jest bowiem wypożyczony z ekipy "Świętych".

W sobotę mogliśmy śledzić popis m.in. Roberta Lewandowskiego. Kapitan polskiej kadry zagrał od pierwszej minuty z Elche CF. FC Barcelona wygrała 3:0, a dublet ustrzelił nasz piłkarz. To już jego siódme i ósme trafienie w barwach "Dumy Katalonii".

W 34. minucie spotkania Pedri zagrał w pole karne gości do Alexa Balde, ten wstrzelił w pole bramkowe wprost na nogę Roberta Lewandowskiego, który nie miał szans się pomylić. "Lewy" skompletował dublet tuż po przerwie. Dośrodkowanie z prawej strony niezbyt udanie próbowali wybić obrońcy Elche, do piłki dopadł kapitan reprezentacji Polski i precyzyjnym uderzeniem zdobył swoją drugą bramkę. Nasz snajper mógł zanotować jeszcze asystę, lecz arbiter odgwizdał spalonego po podaniu do Pedriego.

W sobotę aż sześciu reprezentantów grało na włoskich boiskach. Komplet minut zanotowali Karol Linetty (Torino FC), Łukasz Skorupski (Bologna FC), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), oraz Bartłomiej Drągowski i Jakub Kiwior (Spezia Calcio). Spezia pokonała Sampdorię 2:1, Linetty i Skorupski przegrali ze swoimi zespołami po 0:1. 71 minut na boisku spędził klubowy kolega Kiwiora i Drągowskiego - Arkadiusz Reca.

Emocji nie brakowało w Augsburgu. W derbach Bawarii nie śledziliśmy już Roberta Lewandowskiego, ale był inny Robert - Gumny. Ustawiony na prawej obronie dobrze spisał się w defensywie. Zablokował jeden strzał, miał trzy przejęcia, dwa odbiory i dwa razy zatrzymał drybling rywali.

Należy także wspomnieć o Rafale Gikiewiczu. Choć nie jest powołany na wrześniowe spotkania, ostatnio spisuje się znakomicie. W spotkaniu z Werderem obronił rzut karny. Teraz z kolei wybronił zwycięstwo po strzałach bramkarza Manuela Neuera(!) w ostatnich sekundach spotkania.

Strzelali także za oceanem. W spotkaniu Charlotte FC z Chicago Fire nasz napastnik Karol Świderski ustrzelił dublet. Skompletował go w doliczonym czasie gry, gdy na tablicy wyników widniał rezultat 2:2. Drużyna Charlotte odrobiła dwubramkową stratę i na sam koniec zainkasowała trzy punkty.

W pierwszym składzie Juventusu nie znaleźli się za to Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik. Napastnik otrzymał dwie żółte kartki w pamiętnym starciu z Salernitaną. To oznaczało absencję na jeden mecz ligowy. Nasz bramkarz za to nie jest do końca zdrowy po kontuzji i usiadł na ławce rezerwowych.

Obrodziło golami i asystami wśród zawodników niepowołanych do pierwszej reprezentacji. Bartosz Białek (Vitesse) i Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen) zdobyli po bramce, a Kacper Kozłowski (Vitesse) asystował przy golu tego pierwszego. W Greuther Fürth strzelił niedawno sprzedany z Wisły Płock Damian Michalski. W Serie B bramkę zdobył także Filip Jagiełło (Genoa).

- Mecz z Walią będzie ważny, jeśli z Holandią nie wygramy. Remis tak naprawdę niewiele zmieni. Przed nami dwa bardzo ciężkie mecze. Wiemy, jak Holandia gra w Lidze Narodów, jak potrafiła wygrać z Belgią. W Walii natomiast nigdy łatwo się nie gra. To kolejne mecze, które dadzą odpowiedź na to, co jeszcze nie funkcjonuje przed mundialem. Ciągle mówimy o pozytywach, ale są pozycje, na których mamy niedobór. Lepiej o tym mówić. Każdy z nas ogląda mecze. Każdy wie, na jakich pozycjach mamy wakaty, gdzie brakuje stabilizacji, pola manewru. To wyzwanie, z którym trzeba sobie poradzić - podkreślił na konferencji kapitan Robert Lewandowski.

Jak spisywała się reszta reprezentantów w miniony weekend?

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut w meczu z KV Oostende (2:2)
  • Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin) – 72 minuty w meczu z Cracovią (1:1)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) – 90 minut i gol w meczu z Cracovią (1:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – zagrał od 71. minuty w meczu z PSV (3:4)
  • Mateusz Klich (Leeds United) – mecz z Manchesterem United został przełożony
  • Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63) – 90 minut w meczu z Troyes AC (1:3)
  • Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina) – na ławce rezerwowych w meczu z Hellasem Werona (2:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – zagrał od 46. minuty w meczu z ACF Fiorentina (0:2)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) – zagrał od 79. minuty w meczu z 1. FC Union Berlin (0:2)
  • Przemysław Frankowski (RC Lens) – 81 minut w meczu z FC Nantes (0:0)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) – 73 minuty w meczu z Wartą Poznań (1:0)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) – od 87. minuty w meczu z Atalantą BC (0:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut w meczu z Ardą Kyrdżali (1:1)
  • Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 87 minut w meczu z AC Milan (2:1)

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) i Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) nie grali w miniony weekend.

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

Sezon ligowy ruszył w pełni, a my możemy już powoli podsumowywać pierwsze występy polskich zawodników, którzy w listopadzie zagrają w Katarze. Wiadomo, przez dwa miesiące może się dużo zmienić. Na ten moment mamy już jednak wiele pozytywnych sygnałów, co z pewnością cieszy Czesława Michniewicza. Znalazło się kilka dużych nazwisk, które mogą nas poprowadzić do sukcesu. Napastnicy strzelają, ofensywni pomocnicy notują asysty, natomiast obrońcy są chwaleni za swoje interwencje. Kto błysnął na dwa miesiące przed mistrzostwami świata? Sprawdź!

Są już w mistrzowskiej formie? Polacy, którzy błyszczą od po...