W jaki sposób najlepiej wykorzystać Druk 3D?

Materiał informacyjny Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.
Źródło: www.eos.info
Źródło: www.eos.info

Budowa Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D zbliża się do końca. Dlatego też warto na tym etapie wspomnieć, że w planach budowlanych musieliśmy uwzględnić warunki instalacyjne różnych technologii druku 3D. I właśnie dlatego, dzisiaj warto przybliżyć trochę owe technologie.

Często spotykamy się ze zdziwieniem ze strony zainteresowanych „drukiem 3D”, kiedy omawiamy kompletny proces powstania ich konceptu z perspektywy użytkownika maszyny. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego czym jest i do czego służy dana technologia – tu część edukacyjną na siebie zazwyczaj biorą firmy usługowe. O tym jak obsługiwać „drukarkę 3D” użytkownik dowiaduje się po zakupie, dostarczeniu i zainstalowaniu urządzenia przez producenta lub dystrybutora. To tak w dużym uproszczeniu, ponieważ w rzeczywistości z kim i na jakim etapie należy rozmawiać na temat wyposażenia pomieszczenia w klimatyzację, w którym będzie stać „drukarka drukująca z proszków”? Do czego jest potrzebna piaskarka do drukarki? Czy odkurzacz przemysłowy jest niezbędny do drukowania? Po co piec do wydruków 3D?... Już pędzimy z pomocą.

Celem naszej działalności jest uświadomienie potencjalnych nabywców drukarek 3D, jak wygląda ścieżka doboru, ofertowania, przygotowania budynku lub pomieszczenia, instalacji, użytkowania i serwisowania urządzeń różnych technologii druku 3D. Chcemy stworzyć możliwość weryfikacji pod jednym dachem wszystkich teorii, które przekazywane są przez producentów danych technologii.

Drukarek z każdym tygodniem jest coraz więcej w różnych gałęziach przemysłu, medycynie czy w edukacji. Czy przybywa w tym samym czasie specjalistów z zakresu druku 3D, którzy mają wiedzę na temat różnych technologii? Jeżeli tak, to czy posiadają wiedzę teoretyczną ,czy praktyczną? Inkubator Druku 3D – będzie wspierać rynek poprzez oferowanie szkoleń z zakresu obsługi maszyn w różnych technologiach, począwszy od tych ogólnie dostępnych po technologie przemysłowe. Oferta Dolnośląskiego Centrum Druku 3D będzie skierowana dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę od zera, jak i specjalistów danej technologii – poprzez poznanie nowych.

W tym celu Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. wyposaża w dodatkowe technologie Inkubator Druku 3D. Oprócz opisywanej we wcześniejszych artykułach technologii PolyJet, w niedalekiej przyszłości zostaną zainstalowane technologie SLS (Selective Laser Sintering) oraz SLM (Selective Laser Melting) /DMLS (Direct Metal Laser Sintering).

Tu podaj tekst alternatywny
Źródło: www.eos.info

Technologia umożliwiająca druk z proszków polimerowych, nieangażująca struktury podporowe to SLS oraz MJF. Wyroby z tej technologii charakteryzują się ściśle określonymi własnościami mechanicznymi, chemicznymi, fizycznymi oraz termicznymi. Wyroby powstałe tą technologią wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, lotniczym… oraz medycynie!

Druga zakupiona technologia odpowiada za „druk 3D w metalu” – DMLS. Zasadę działania można zobaczyć poniżej. Podobnie jak SLS swoje zastosowanie znajduje w różnych miejscach, czy jest prosta w obsłudze i jest lepsza od konwencjonalnych metod wytwórczych? O tym będzie można przekonać się w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki S.A. ul. E. Kwiatkowskiego 4 we Wrocławu.

Do jakich technologii druku 3D chcieliby mieć Państwo dostęp w Dolnośląskim Centrum Druku 3D? Swoje pomysły proszę kierować na adres [email protected].

Wideo

Dodaj ogłoszenie