W najbliższą sobotę (13 października) po raz pierwszy na piętrze Hali Targowej we Wrocławiu zorganizowane zostanie Targowisko Próżności. To tutaj swoje wyroby będą prezentować cyklicznie twórcy rękodzieła.

Targowisko Próżności to targi, podczas których w przestrzeniach Hali Targowej (w przejściu na pierwszym piętrze) będą mogli wystawiać się twórcy rękodzieła. Nie trzeba mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, promować się może każdy, kto zajmuje się rękodziełem.

- Zainspirowaliśmy się Ręki Dzieła Fest, a ta impreza jest tylko dwa razy do roku, dlatego pomyśleliśmy, że dobrze by było zorganizować podobne, ale cykliczne wydarzenie, podczas którego młodzi twórcy prezentować będą swoje produkty - mówi Balbina Bujak, project manager z Fabryki Idei, zajmująca się promocją Targowiska.

Już teraz swój udział w targowisku zadeklarowało 16 artystów.

Zając w sukience i czapki na dready i nie tylko

Na targach zobaczymy m.in. miłośnika antyków, który sprzedaje stare, działające aparaty fotograficzne, jaworzanina z Rzeczy Dziwne (w drewnie rzeźbi posągi i różnego rodzaju figury), założycielkę marki Rozpuszczalna Ryba (tworzy malowane ręcznie worki) i Maszycielkę, która szyje grzechotki i zabawki, takie jak... zając w sukience. Wrocławianie na targach mogą kupić również ręcznie robioną biżuterię.

Wśród wystawców będzie też Katarzyna Przybysz, twórczyni marki La Czapa Kabra, goszcząca regularnie na targach modowych. Kiedyś była fizjoterapeutką (miała swój gabinet), dziś jest - jak sama o sobie mówi - "panią od czapek".

- Jest to teraz moje główne zajęcie. Zawsze szydełkowałam, obdarowywałam znajomych swoimi czapkami. Coraz częściej ludzie pytali mnie, czy mogłabym dla kogoś zrobić taką czapkę na zamówienie. W pewnym momencie tych zapytań było tak dużo, że postanowiłam zaryzykować - mówi Katarzyna Przybysz, twórczyni marki La Czapa Kabra. - Potem nadszedł taki moment, że musiałam coś wybrać: czy być panią-fizjoterapeutką czy panią od czapek? Wybrałam panią od czapek.

Oprócz wełnianych czapek na targach będzie można zakupić również kominy i rękawiczki, a także czapki dla osób noszących dready.

- Ja akurat nigdy nie miałam dreadów, ale miałam warkoczyki. Mój mąż zawsze miał dready i w moim najbliższym otoczeniu jest dużo osób z dreadami. Oni zawsze mieli problemy z czapkami. Jak już coś znaleźli, to najczęściej te czapki były po prostu brzydkie. Trzeba pamiętać, że taka czapka ma nieco inny model i kształt - dodaje Przybysz. - Dlatego od jakiegoś czasu robię też czapki dla osób noszących dready i mogę pomóc tym, którzy mają nieco więcej do pomieszczenia w tych czapkach, żeby im też nie było zimno.

Czapki można kupić w cenie 69 lub 79 zł (w zależności od tego, czy z podszewką, czy bez), kominy w cenie 89 zł, a rękawiczki w cenie 49 zł. Na targowisku będzie nieco taniej - ceny mogą spaść jeszcze o 9-10 zł.

Jakie dalsze losy Hali Targowej?

Organizatorzy przyznają, że celem wydarzenia jest też rozpromowanie miejsca, jakim jest Hala Targowa. Kilkadziesiąt lat temu przez halę, bez względu na dzień, przewijały się tysiące ludzi. Od jakiegoś czasu klientów jest znacznie mniej.

- My chcemy Halę Targową ożywić i pokazać, że tu można kupić różności, nie tylko owoce, warzywa, mięso. Nie wszyscy wiedzą, że w Hali Targowej znajduje się również galeria sztuki - mówi Katarzyna Bobiec z Galerii DNA, która jest organizatorem wydarzenia. - Mam nadzieję, że targowisko pozwoli zainteresować na nowo mieszkańców Wrocławia tym miejscem.

Targowisko może pomieścić 21 wystawców, wciąż można się zgłaszać (zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy Galerii DNA, która jest organizatorem targów: dna@dnagallery.pl). Targi będą czynne w godzinach 10.00 - 17.00.