Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim upamiętniono marszałków Polski [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W uroczystości uczestniczył m.in. Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.
W uroczystości uczestniczył m.in. Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski. DUW
Historyczne tablice upamiętniające marszałków Polski - Józefa Piłsudskiego i Edwarda Śmigłego-Rydza odsłonięto przed wejściem do sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jeszcze w latach 80. XX w. były eksponowane w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, administracyjnych i samorządowych, duchowni oraz oficerowie Wojska Polskiego. Wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa podkreślił, że istotą odsłanianych tablic jest ich historyczna wartość, bo powstały w trudnych dla upamiętnień tych postaci latach 80. XX w. i często, niemal w konspiracyjnych warunkach umieszczano je na ścianach wrocławskich kościołów. Mimo, że dzisiaj trafiają do Urzędu Wojewódzkiego, nadal pozostają własnością parafii św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. - Powieszenie tych tablic jest spełnianiem testamentu następnych generacji po tych generacjach, które te tablice zawieszały i musimy dbać o to, aby pielęgnować tamten dorobek, bo to było najważniejsze wtedy w ich życiu - mówił podczas uroczystości Paweł Rozdżestwieński, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Okazją do odsłonięcia tablic w dniu 3 grudnia stały się dwie przypadające w sąsiednich dniach rocznice - 154. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego (5 grudnia 1867 r.) oraz 80. rocznica śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza (2 grudnia 1941 r.). - Tablice są użyczone od Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, gdzie były ufundowane, Kiedy powstawały w 1985 r. nie można było o nich głośno mówić, ponieważ nasi wodzowie i marszałkowie z okresu II Rzeczypospolitej w Polsce Ludowej byli raczej niemile widzianymi bohaterami – opowiada nam Damian Mrozek, doradca wojewody ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatantami. - Dzisiaj trafiają w nowe miejsce, można je tutaj dobrze wyeksponować ponieważ na obrady Sejmiku przybywa wielu gości z całego województwa, często przychodzi także młodzież, której pokazujemy nasz urząd i opowiadamy o naszej historii. Już niedługo kolejne tablice będziemy odsłaniać choćby z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i przy okazji innych rocznicowych okoliczności – dodaje urzędnik.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska