W co warto zaiwestować pod koniec roku w tych niepewnych czasach? Specjaliści podpowiadają: w ziemię

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Udostępnij:
Pandemia pokazała jaką popularnością cieszą się działki, na których wielu rodaków spędzało wakacje. Stąd pęd do inwestowania w ziemię, a koniec roku jest szczególnie dobry do takich działań.

Mamy wolną gotówkę i zastanawiamy się: w co zainwestować w tych niepewnych czasach ?

W ostatnich miesiącach rosnącą popularnością cieszą się inwestycje w grunty, uznawane są za bezpieczne i stabilne instrumenty finansowe.

Wartość ich została dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia oraz związane z nią niepewność gospodarcza. Dlaczego warto inwestować w grunty właśnie z końcem roku,? Decyduje o tym wiele czynników.

Najistotniejszy, który powinno się uwzględnić w przypadku inwestycji, stanowi potencjał, w tym wypadku wzrost wartości ziemi. Z pozoru każdy moment jest dobry na zakup gruntu, jednak im bliżej końca roku, tym więcej przesłanek, które przemawiają za inwestycją w ziemię.

Ważny czynnik, wpływający na decyzje zakupowe, stanowią podatki. Po pierwsze, planując inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę kwestię odsprzedaży i związane z tym uwarunkowania prawno-podatkowe.

Od zakupu działki musi minąć minimum 5 lat kalendarzowych (styczeń-grudzień), abyśmy mogli odsprzedać ją bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego – wyjaśnia Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje.

– Lepiej więc dokonać zakupu przed końcem roku. Jeśli zrobimy to w styczniu, a będziemy chcieli maksymalizować własne zyski i nie musieli odprowadzać podatku, 5-letni okres liczymy od 1 stycznia kolejnego roku (2022). W takim przypadku ze spieniężeniem nieruchomości będziemy musieli poczekać niemal 6 lat zamiast pięciu.

Koniec roku ze względów podatkowych istotny jest też dla przedsiębiorców, budżetujących i podsumowujących własne wyniki finansowe. Dla tych, którzy chcieliby ulokować swoje środki w stabilnej inwestycji, jaką stanowi ziemia, plusem jest możliwość odliczenia kosztów zakupu nieruchomości, a także podatku VAT.

Grudzień to również dobry moment na uzyskanie lepszej ceny przed styczniową korektą związaną z systematycznym wzrostem wartości gruntów.

Wiele czynników wpływa na to, że grudzień jest dobrym momentem na zakup gruntu. Jeśli planujemy finansowanie ziemi przy wsparciu banku, to również w tym przypadku koniec roku jest najkorzystniejszym momentem, ze względu na tendencję banków do obniżania kosztów kredytów hipotecznych– doradza Jakub Węglarski.

– Dodatkowo, grudzień to optymalny czas zakupu, jeżeli na działce planujemy kolejne inwestycje. Poza sezonem łatwiej uzyskamy pozwolenia, zyskując czas do się do rozpoczęcia budowy w sezonie wiosenno-letnim – wyjaśnia.

Dziś koronnym argumentem za stabilnym i bezpiecznym lokowaniem pieniędzy jest sytuacja ekonomiczna i rosnąca inflacja.
Ziemia jest stabilnym instrumentem finansowym, który – jak pokazują doświadczenia – zazwyczaj nie poddaje się kryzysowi, co odzwierciedlają również tegoroczne dane rynkowe tj. wzrost popytu i wartości, mimo pandemii.

Z wiosną rośnie zainteresowanie działkami, a w trakcie pandemii można spodziewać się rosnącego zainteresowania ziemią – tłumaczy Węglarski. – Jak pokazały tegoroczne doświadczenia, Polacy weekendy i wakacje spędzali głównie w kraju, chętnie na własnej działce. Zauważyliśmy też, że ziemia stanowi idealne zabezpieczenie posiadanego kapitału. Sezon na grunty trwa, a zauważalnej korekty cen ziemi spodziewajmy się już w drugim kwartale 2021 – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: W co warto zaiwestować pod koniec roku w tych niepewnych czasach? Specjaliści podpowiadają: w ziemię - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie