Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Bolkowie nie chcą tuneli

Rafał Święcki
Wejście do podziemnej fabryki w Bolkowie jest już niemożliwe
Wejście do podziemnej fabryki w Bolkowie jest już niemożliwe Fot. Marcin Oliva Soto
Podziemna trasa turystyczna w odkrytej poniemieckiej fabryce broni miała być jedną z atrakcji Bolkowa. Do dziś nie powstała, bo władze miasta nie znalazły sposobu na wydzierżawienie podziemi.

Mieczysław Bojko, eksplorator, który dwa lata temu odkopał wejście do kompleksu pod górą Ryszarda, zdecydował, że je zasypie. Teraz wejścia znów broni 70-metrowy zawał kamieni.

- Padłem ofiarą politycznych kłótni w radzie. Burmistrz mógł podjąć decyzję o dzierżawie jedynie trzyletniej. Na wynajęcie na 20-25 lat musieli zgodzić się radni. Zamiast rozmawiać ze mną, co zamierzam robić w tunelach, pytali, czy wywiozłem skarby - oburza się Bojko.

Badacz tajemnic regionu chciał urządzić w podziemiach ekspozycję związaną z II wojną światową, niemieckim przemysłem zbrojeniowym i techniką drążenia tuneli.

- Nie mamy pomysłu, jak rozwiązać problem - mówi burmistrz Jarosław Wroński. Według niego samorząd ma związane ręce, bo działka należy do gminy, ale właścicielem pod-ziemi jest Skarb Państwa.

Jednak gdzie indziej umieli rozwiązać ten problem. Według Jacka Grużlewskiego, prezesa kopalni w Złotym Stoku, której korytarze odwiedza rocznie 150 tys. turystów, przepisy dotyczące podziemi rzeczywiście są pogmatwane, ale można je zinterpretować tak, by gmina mogła wydzierżawić teren.

Wielkim zainteresowaniem cieszą się też pouranowe sztolnie w Kowarach, które rocznie odwiedza 100 tys. turystów. W sąsiedztwie powstają kolejne trasy. Sławomir Adamski z Kowar na początku przyszłego roku w dwóch sztolniach uruchomi trasę o długości 1,8 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska