Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 3 miesiące 25 tysięcy wniosków na blisko 400 milionów złotych

mored
Od lewej Marek Ignor, prof. Andrzej Kaleta i Cezary Przybylski
Od lewej Marek Ignor, prof. Andrzej Kaleta i Cezary Przybylski umwd
Szybkie wprowadzenie pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców złagodziło rynkowe skutki pandemii koronawirusa na Dolnym Śląsku – taki jest główny wniosek po podsumowaniu trzech miesięcy funkcjonowania Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego wprowadzonego przez samorząd województwa

Przypomnijmy, że Dolnośląski Pakiet Gospodarczy to system pomocy dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom na Dolnym Śląsku. Wartość różnorodnych działań w zakresie tego Pakietu wynosi miliard złotych. Środki pochodzą przede wszystkim z funduszy europejskich. Przygotowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego Pakiet łagodzi ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Pomoc oparta jest na dwóch filarach: finansowym oraz koordynacyjno-doradczym. Zaangażowane są w nią podległe samorządowi województwa instytucje oraz agencje współpracy gospodarczej. Głównym celem tego działania jest dotarcie do dolnośląskich przedsiębiorców z szeroką ofertą działań osłonowych pozwalających na zachowanie miejsc pracy i wsparcie funkcjonowania ich firm. Sam program działań podlega ciągłej weryfikacji i jest na bieżąco przystosowywany do zmieniających się warunków gospodarczych.

Jaki jest efekt tych działań po 3 miesiącach od uruchomienia samorządowego wsparcia? Samą stronę projektu https://dolnoslaskipakiet.pl/ odwiedziło ponad 25 tysięcy użytkowników. – W ciągu 3 miesięcy w ramach samego bezpośredniego wsparcia finansowego obsłużono ponad 25 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 400 milionów złotych. A przecież to nie jedyne oferowane przez samorząd województwa instrumenty wsparcia. Dzięki koordynacji działań i uruchomieniu Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego można bowiem skorzystać również ze pośredniego wsparcia finansowego oraz doradczego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

- Wsparcie doradcze to pierwszy tego typu ekspercki projekt w Polsce. Konsultanci, z którymi można skontaktować się za pośrednictwem strony pakietu, wskazują różne typy wsparcia, objaśniają procedury i formy pomocy oraz doradzają w konkretnych sprawach. Priorytetem jest indywidualne potraktowanie każdej sprawy. W trudniejszych kwestiach konsultanci posiłkują się wiedzą ekspercką. W tym celu stworzony został dedykowany system konsultacji wewnętrznych w ramach współpracy Samorządu Województwa z różnymi instytucjami i ekspertami – mówi Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju i koordynator Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego.

Oprócz wiedzy eksperckiej w ramach jednostek samorządu, do współpracy w ramach wsparcia doradczego zaproszono m.in. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odział we Wrocławiu, Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Dzięki temu Konsultanci mogą pozyskiwać informację w sposób szybki i dedykowany potrzebom. Zakres spraw jest bardzo szeroki – obejmuje zarówno zagadnienia prawne, podatkowe, finansowe, biznesowe, ale także porządkowanie informacji na temat

poszczególnych typów wsparcia (regionalnego oraz rządowego) w kontekście indywidualnych potrzeb.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. Andrzej Kaleta zwraca uwagę na istotę lokalnej współpracy biznesu, samorządu i nauki. – Nasz Uniwersytet włączył się w działania pomocowe samorządu, ponieważ uważamy, że taka współpraca, oparta na złotym trójkącie trzech wspomnianych wiodących gałęzi lokalnego rozwoju, stanowi istotny element w budowaniu skutecznych instrumentów pomocowych dla regionalnych przedsiębiorców.

Warto przypomnieć, że w ramach stałej współpracy lokalnych środowisk organizowane są webinary, podczas których przedstawiciele samorządu, instytucji otoczenia biznesu i nauki dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat bieżącej sytuacji oraz propozycjami rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji przedsiębiorców. Kolejne z takich spotkań zorganizowane zostało w dniu 6.07.2020 r., tym razem przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową we Wrocławiu we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, Brytyjsko-Polską Izbą Handlową, Francusko-Polską Izbą Gospodarczą, Polsko-Luksemburską Izbą Gospodarczą oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą.

Wagę takich konsultacji i wsparcia eksperckiego podkreśla również Marek Woron, wiceprezes zarządu Bussines Center Club (BCC). – Cieszy nas, że możemy wspólnie wypracować procedury wsparcia, tak istotne w przypadku małych i średnich firm. Szczególnie w przypadku, gdy instytucje otoczenia biznesu wspólnie angażują się w pomoc opartą na konsultacjach tak potrzebnych w obecnej sytuacji – mówi Marek Woron. Podobnego zdania był Krzysztof Bramorski, konsul honorowy Luksemburga i prezes zarządu Polsko-Luksemburskiej Izby Gospodarczej. – Warto wykorzystać doświadczenia i potencjał izb gospodarczych krajów Europy Zachodniej, szczególnie w zakresie mechanizmów wsparcia wypracowywanych na poziomie regionalnym, gdzie wiedza o potrzebach jest największa. Jesteśmy jednym unijnym organizmem i tego rodzaju wsparcie jest wręcz niezbędne – dodawał Krzysztof Bramorski.

Według marszałka Cezarego Przybylskiego sukces przedsięwzięcia oparty jest przede wszystkim na dogłębnej analizie potrzeb lokalnych przedsiębiorców oraz skutecznemu i szybkiemu wdrożeniu dedykowanym im instrumentom pomocowym. Od początku zakładaliśmy, że udzielana przez nas pomoc podzielona jest na 3 etapy. W pierwszym etapie funkcjonowania pakietu chodzi przede wszystkim o jak najszybsze udzielenie bieżącego wsparcia firmom i ten proces już trwa, podobnie jak etap drugi, czyli łagodzenie gospodarczych skutków pandemii. Jesteśmy też przygotowani do wprowadzenia ostatniego etapu, czyli pobudzania rozwoju ekonomicznego wśród małych i średnich firm w celu odbudowania potencjału naszego regionu – dodaje Marek Ignor

I tak, jeżeli chodzi o najbliższe plany w zakresie dalszej pomocy dolnośląskim firmom. To z jednej strony dostępne są cały czas dotychczasowe instrumenty wsparcia, natomiast w ramach kolejnych działań przewidujemy wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii. I tak w lipcu uruchomione będą dotacje dla turystyki i usług

powiązanych, zakwaterowania, gastronomii. Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel 60 mln zł – wskazuje marszałek Przybylski.

W związku z COVID-19 oprócz utraty płynności firm, uwidoczniły się także deficyty poziomu cyfryzacji w przedsiębiorstwach, co uzasadnia konieczność inwestowania w odpowiednie rozwiązania informatyczne. Dlatego samorząd województwa analizuje i rozważa uruchomienie „bonu technologicznego”. Jako reprezentanci przedsiębiorców jesteśmy zgodni, że takie działanie jest niezbędne – mówi dr inż. Bożena Skibicka, Loża Dolnośląskiej Bussines Center Club (BCC), co potwierdza Marcin Kowalski, Dolnośląscy Pracodawcy - związek pracodawców Konfederacji Lewiatan.

W powyższym kontekście planujemy także uruchomienie szkoleń dla firm w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych filarów, na których opiera się bezpieczeństwo firm, są ich pracownicy i aby zminimalizować ryzyko np. wycieku danych, warto uświadamiać pracowników na temat cyberzagrożeń oraz sposobów postępowania w przypadku ataku – mówi Tomasz Szpikowski, CEO Bergman Engineering Sp. z o.o.

Jak widać samorząd województwa dolnośląskiego stara się zarządzać systemem wsparcia dla dolnośląskich przedsiębiorstw w sposób wielowymiarowy – podsumowuje Cezary Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska