Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Wrocławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
VI Wrocławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego zakończy się przy Pomniku Rotmistrza usytuowanym na Promenadzie Staromiejskiej.
VI Wrocławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego zakończy się przy Pomniku Rotmistrza usytuowanym na Promenadzie Staromiejskiej. Janusz Gajdamowicz
Stowarzyszenie KoLiber, Akademia Patriotów i Stowarzyszenie Odra-Niemen organizują VI Wrocławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestnicy przejdą pod pomnik Rotmistrza Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej.

Marsz zaplanowano na niedzielny (29 maja) wieczór.

"Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny będziemy mogli w ten sposób pokazać, że Wrocław i jego mieszkańcy pamiętają o Witoldzie Pileckim i jego bohaterskich czynach, jakich dokonał podczas II wojny światowej, ale też podczas całego swojego życia" – mówią organizatorzy. - "Zachęcamy wszystkich do licznego udziału w naszym Marszu i prosimy o zabranie ze sobą biało-czerwonych flag i nieużywanie jakichkolwiek symboli politycznych czy partyjnych. Uczcijmy wspólnie i godnie pamięć naszego bohatera".

VI Wrocławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego rozpocznie się w niedzielę (29 maja) o godz. 19 na pl. Solnym. Uczestnicy przejdą pod pomnik Rotmistrza Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej następującą trasą: plac Solny, ul. Ruska, Kazimierza Wielkiego, Krupnicza, Podwale, Most Sądowy, Promenada Staromiejska, Pomnik Rotmistrza Pileckiego.

Podczas przemarszu mogą pojawić się chwilowe utrudnienia w ruchu samochodowym.

***
Witold Pilecki (13.05.1901-25.05.1948) był żołnierzem Armii Krajowej, rotmistrzem kawalerii, skazanym przez władze komunistyczne Polski Ludowej na śmierć. Jest dziś symbolem walki o niepodległość RP. Jak podaje IPN: "Podczas II wojny światowej Witold Pilecki walczył broniąc Polski w kampanii wrześniowej. Zajmował wówczas stanowisko dowódcy plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizjonu Piechoty Armii „Prusy”, by następnie odbywać służbę w 41. Dywizji Piechoty na przedmieściu rumuńskim. Od 1939 r. Witold Pilecki walczył w konspiracji. Był m.in. współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, nosił się też z zamiarem organizowania ruchu oporu w obozach koncentracyjnych – w tym celu zbierał materiały i informacje na temat miejsc przetrzymywania więźniów. W tym celu podjął się przeniknięcia do obozu w Oświęcimiu by utworzyć tam odpowiednie struktury. Pomagał w ucieczkach współwięźniów, pisząc systematycznie raporty. W Auschwitz założył Związek Organizacji Wojskowej, którego zadaniem było zdobywanie żywności, ubrań, czy też pomoc w przekazywaniu wiadomości rodzinom więźniów. Witold Pilecki uciekł z obozu w roku 1943. Później brał udział w Powstaniu Warszawskim. Mianowano go wówczas na rotmistrza. Ponadto prowadził działalność wywiadowczą dla 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Zbierał równolegle informacje o żołnierzach przetrzymywanych w obozach NKWD. Komuniści oskarżyli go o działalność wywiadowczą na rzecz emigracyjnego rządu polskiego i w związku z tym skazali na karę śmierci, wykonując wyrok 25 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska