Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na tę ciężarówkę. To auto policji z kamerą, można zarobić mandat! (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Dolnośląska Policja
Dolnośląska policja zapowiada, że będzie jeszcze mocniej walczyć z agresją i łamaniem przepisów przez kierowców we Wrocławu. Funkcjonariuszy drogówki oraz specjalistów z grupy "Speed" od kilku dni wspiera dodatkowy samochód, tzw. Mobilne Centrum Monitoringu. Co to takiego i dlaczego warto uważać, gdy widzimy to auto?

Mobilne Centrum Monitoringu to specjalistyczny pojazd służbowy marki MAN, w nietypowym dla policji kolorze popielatym. Mundurowi informują, że czujnym okiem kamery rejestruje on wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej dyscyplinować te osoby, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze.

Specjalistyczny wóz obserwacyjny dotychczas wykorzystywany był do zabezpieczania imprez o charakterze masowym. Obecnie auto wspiera funkcjonariuszy ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

- Swoją funkcję pełni stacjonując w pewnej odległości od obserwowanego terenu, gdzie rejestruje popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle. Informacje o sprawcy następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy - tłumaczą mundurowi.

Pojazd wykorzystywany przez policjantów z dolnośląskiej komendy wyposażony jest w 7 kamer wysokiej rozdzielczości, sprzęt umożliwiający nagrywanie i przetwarzanie zarejestrowanego materiału, poza tym na pokładzie znajduje się agregat prądotwórczy, drukarka, fax i system łączności. Od kilku dni można go zobaczyć na ulicach Wrocławia. Podczas wspólnych działań prowadzonych przez funkcjonariuszy ruchu drogowego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej i wrocławskiej komendy miejskiej ponad 50 kierowców przekonało się o skuteczności jego działania.

Policjanci tłumaczą, że dotychczas skupili się głównie na rejestrowaniu wykroczeń w postaci niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, co często prowadzi do bardzo poważnych wypadków z udziałem osób pieszych i rowerzystów. Jednak wielokrotnie, niejako przy okazji przeprowadzanych kontroli, mundurowi rejestrowali również inne nieprawidłowości i zachowania niezgodne z prawem.

źródło: Policja Dolnośląska

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska