Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na podrobione produkty lecznicze! Mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/jarmoluk
Uwaga na zakupy robione w internecie, bo nabyte produkty, które mają leczyć, mogą okazać się zagrożeniem. "Szacuje się, iż leki sfałszowane dostępne za pośrednictwem internetu stanowią około 50% oferowanych produktów", ostrzega Główny Inspektorat Weterynarii.

Składniki gorszej jakości, ich nieodpowiednie proporcje, zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne o nieznanym mechanizmie stosowania, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia - to zagrożenia, które niesie sfałszowany produkt leczniczy. Bywa, że po badaniach takiego "leku" w laboratorium okazuje się, że deklarowany przez wytwórcę skład produktu sfałszowanego, całkowicie odbiegał od potwierdzonego analizami składu faktycznego takiego preparatu, przekazuje Główny Inspektorat Weterynarii.

GIW wydał komunikat, w którym wyjaśnia, jakie konsekwencje może mieć stosowania leków, które zostały sfałszowane albo nie były odpowiednio przechowywane czy transportowane. Mogą wówczas utracić pierwotną jakość.

Uważaj na podrobione opakowania produktów leczniczych

Fałszerstwo produktów leczniczych może dotyczyć 3 obszarów i tu warto zachować czujność:

  • tożsamość produktu, w tym jego opakowanie, etykieta, nazwa lub skład w odniesieniu do jakichkolwiek składników, w tym substancji pomocniczych, oraz mocy tych składników,
  • jego pochodzenie, w tym jego wytwórcy, kraju wytworzenia, kraju pochodzenia lub podmiotu odpowiedzialnego, lub
  • jego historia, w tym dane i dokumenty dotyczące wykorzystanych kanałów dystrybucji.

Proceder podrabiania produktów leczniczych oraz nielegalny obrót stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno ludzi, jak i zwierząt

Fałszywych leków co roku przybywa

GIW powołuje się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według której nawet 1% leków wprowadzanych do obrotu w krajach rozwiniętych może być fałszowanych. Jak wspomnieliśmy na początku - leki sfałszowane dostępne za pośrednictwem Internetu stanowią około 50% oferowanych produktów.

"W skali globalnej liczba leków podrobionych może stanowić około 10% światowego rynku leków, podczas gdy w niektórych krajach rozwijających się może ona stanowić powyżej 30% leków dostępnych w sprzedaży. Doświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia oraz innych organizacji zaangażowanych w zwalczanie nielegalnego obrotu lekami wykazują, iż zjawisko fałszowania nasila się z każdym rokiem".

W Polsce sfałszowane leki głównie w sklepach internetowych

W Polsce do zakupu produktów leczniczych sfałszowanych najczęściej dochodzić może za pośrednictwem

  • sklepów internetowych,
  • serwisów aukcyjnych,
  • forów dyskusyjnych
  • wiadomości e-mail o treści reklamowej.

Sfałszowane produkty lecznicze do obrotu, według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii trafiają również poprzez sklepy zielarskie, punkty medycyny orientalnej, targowiska i bazary.

Jak uniknąć zakupu potencjalnie niebezpiecznego leku?

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, iż w obrocie mają prawo znajdować się wyłącznie produkty lecznicze weterynaryjne dopuszczone do obrotu przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Rejestr wszystkich dopuszczonych do obrotu produktów leczniczych, w tym produktów leczniczych weterynaryjnych, dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych http://urpl.gov.pl/pl oraz na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia: https://cez.gov.pl/interoperacyjnosc/dane-z-rejestrow-medycznych/

Masz podejrzenie, że produkt leczniczy weterynaryjny jest sfałszowany? Zgłoś organom Inspekcji Weterynaryjnej.

Oprac. na podstawie komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uważaj na podrobione produkty lecznicze! Mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska