Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Zbliża się Noc Laboratoriów. Zarezerwuj sobie 20 października!

ANA
Noc Laboratoriów, rok 2016, edycja II, Wrocławski Park Technologiczny
Noc Laboratoriów, rok 2016, edycja II, Wrocławski Park Technologiczny ARCHIWUM NOKIA
Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 20 października po raz czwarty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji szykuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji.

W trzech ostatnich edycjach na nocne zwiedzanie wyruszyło w sumie ponad 10 tys. osób! Rok temu otworzono dla nich ponad 40 laboratoriów, w których przeprowadzono w 88 warsztatów i 90 różnych prezentacji. Wstęp jest bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że w ubiegłym roku wejściówki na niektóre warsztaty i wykłady rozeszły się już po kilkunastu minutach od uruchomienia zapisów!
W tym roku zapisy ruszają 10 października dokładnie w samo południe - godz. 12.00.

- Noc Laboratoriów to jedyna i niepowtarzalna okazja dla mieszkańców Wrocławia i okolic, by zobaczyć od środka niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są laboratoria. Na gości czekają warsztaty i pokazy z zakresu biologii, chemii, fizyki, telekomunikacji, kryminologii czy dźwięku - zdradza Marcin Wolniak z Nokii.

Dla inżynierów, melomanów i ...alergików
Uczestnicy tegorocznej edycji poznają najnowocześniejsze technologie, nad którymi pracują wrocławscy naukowcy. Odkryją między innymi zastosowania produktów 3M, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, a melomani będą mogli zajrzeć do dźwiękowego laboratorium firmy Dolby.

Przyszli inżynierowie nie tylko zwiedzą laboratoria Nokii, w których m.in. będzie można za pośrednictwem gogli z wirtualną rzeczywistością zmontować stację bazową, ale też przekonają się, jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia elektroniczne i systemy radiowe.

Co roku wiosną coś Cię swędzi i kichasz, a lekarze nie mogą ustalić, co Ci jest? W Laboratorium Szkoleniowym Euro-immun będzie można dowiedzieć się, jak za pomocą jednego testu zbadać alergię na kilkadziesiąt alergenów.

W Nokia GARAGE myślą na huśtawkach
W tym roku Nokia zaprasza także do swojego nowo otwartego Centrum Innowancji Nokia GARAGE, w którym goście będą mogli podziwiać nie tylko produkty czy technologie firmowe, ale również dowiedzieć się wszystkiego o obsłudze drukarki 3D. A także wcielić się w rolę technika i spróbować swoich sił przy stanowisku precyzyjnego lutowania.

Przestrzeń Nokia Garage, która liczy ponad 500 mkw. składa się z trzech głównych części: Creative Zone, Maker Space i Lab.

W części kreatywnej innowatorzy mogą pracować na huśtawkach, miękkich pufach, niestandardowych ramach czy wygodnych fotelach. Będą mogli również zapisywać swoje pomysły na ścianach, szybach i filarach, a także stołach i tablicach. Maker Space jest przestrzenią, w której opracowane pomysły i rozwiązania mogą być prototypowane, natomiast w Labie będzie można je przetestować na platformach IoT czy 5G.

Świecący ogórek, mrożony CO2 i pasta do zębów dla słonia
Z kolei w Instytucie Elektrotechniki każdy będzie mógł zobaczyć... świecącego ogórka, a w laboratorium PAN przekonać się, że pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego nie są niczym niezwykłym.

Atrakcją będzie wizyta w Hydropolis, które pokochali turyści, a które weźmie udział w Nocy Laboratoriów po raz drugi. Hydropolis zaprasza na widowiskowe pokazy doświadczeń, podczas których zamrożony do - 80 stopni Celsjusza dwutlenek węgla zamienia się w biały obłok i rozrywa na strzępy worki. Tworzy też niesamowite bańki, a nawet armatkę.

Uczestnicy wykonają również enigmatyczną pastę do zębów dla słonia, która wydziela parę wodną i ciepło w ramach reakcji egzotermicznej. Kolejną z atrakcji będzie ciecz, która pod naciskiem zmienia stany skupienia z ciekłego w stały.

Uczelnie bez tajemnic
Partnerem Nocy są również wszystkie państwowe uczelnie wyższe we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska - można zapisać się na: zwiedzanie muzeum minerałów, eksperymenty z mikroskopem stereoskopowym, dowiedzieć się, jak to się dzieje, że mamy wodę w kranie i jak roboty naprawiają rurę kanalizacyjną, gdy pęknie (od 4. roku życia)
Uniwersytet Ekonomiczny - wystarczy mieć 15 lat i można zapisać się na: warsztat domowego robienia sera albo samodzielnego oznaczanie poziomu glutenu w ciastach (z prezentacją, jak ciasto szybko zrobić)
Uniwersytet Medyczny - tu wystarczy mieć 8 lat i można dowiedzieć się, jak świecą komórki nowotworowe, a 13 - jak ustala się ojcostwo
Uniwersytet Przyrodniczy - tematem przewodnim będą tajemnice kosmetyków – roślinnych, ekologicznych i domowych. Naukowcy pokażą, jak samodzielnie zrobić krem – nawilżający, odżywczy na noc, pod oczy z kolagenem i do rąk – a kosmetolodzy opowiedzą o najczęstszych kosmetycznych pułapkach i mitach, doradzą jak dobrać kosmetyki do stanu skóry i na co zwrócić uwagę w drogerii. Warsztaty zostaną poprowadzone we współpracy z firmą Tołpa, która nazwę i bazę swoich kosmetyków zawdzięcza prof. Stanisławowi Tołpie, pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i twórcy preparatu torfowego – substancji wzmacniającej odporność, przyspieszającej regenerację organizmu i poprawiającej kondycję skóry. Zapisy od 16. roku życia.
Uniwersytet Wrocławski - co nas różni od muszki owocowej i jaka jest prawda o jedzeniu modyfikowanym (GMO) - wiek 15 lat.

To tylko wybrane warsztaty. Wszystkie znajdziecie poniżej:
www.noclaboratoriow.pl/laboratoria

Dobierz się do atomów
PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii sp. z o.o. (dawniej Wrocławskie Centrum Badań EIT+), zaprasza między innymi do Laboratorium Badania Struktury Ciała Stałego, w którym zaprezentuje współczesne narzędzia badania powierzchni w skali atomowej oraz projektowanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi 3D. Co to właściwie oznacza?

Otóż atomy nie będą już niewidzialne i odkryją przed Wami swoją naturę - sposób uporządkowania i specyficzne właściwości. W tej pracowni zobaczycie również, jak można projektować materiały z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi 3D i poznacie cały proces szybkiego prototypowania: od projektu, przygotowania do wydruku i wydruku 3D oraz finalnego prototypu. Z kolei w Laboratorium Biospektroskopii i Bioobra-zowania, każdy będzie mógł się dowiedzieć, jak ukryć igłę w stogu siana.

Czy da się wyczarować tęczę?

Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro-Mathematica zapraszają na warsztaty, skierowane głównie do najmłodszych uczestników.

Podczas nich najmłodsi uczestnicy Nocy Laboratoriów będą programować roboty i poznają też odpowiedzi na takie pytania jak: Czy bananem można wbić gwóźdź? Co się stanie, gdy poddamy cytrynę temperaturze -195,8 st. C? I czy da się wyczarować tęczę?

Nie wierzysz? Zapisz się 10 października o godz. 12.00, przyjdź 20 października wieczorem i sam sprawdż!

O AKCJI

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska