MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA na wycofane lekarstwa. Nie wolno ich zażywać, mogą ci zaszkodzić. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce. GIF wycofał te leki!

KK
Te lekarstwa zostały zakazane i wycofane ze sprzedaży. Sprawdź aktualny Rejestr Decyzji (RDG) Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zobacz, czy wskazane leki nie znajdują się w twojej domowej apteczce. Jakie leki, wyroby medyczne, produkty lecznicze i suplementy diety zostały wycofane z obrotu? Jakich sprzedaż została zakazana? Sprawdź aktualną listę! ▶
Te lekarstwa zostały zakazane i wycofane ze sprzedaży. Sprawdź aktualny Rejestr Decyzji (RDG) Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zobacz, czy wskazane leki nie znajdują się w twojej domowej apteczce. Jakie leki, wyroby medyczne, produkty lecznicze i suplementy diety zostały wycofane z obrotu? Jakich sprzedaż została zakazana? Sprawdź aktualną listę! ▶ fabianaponzi/123RF
Te lekarstwa zostały zakazane i wycofane ze sprzedaży przez GIF. Sprawdź aktualny Rejestr Decyzji (RDG) Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zobacz, czy wskazane leki nie znajdują się w twojej domowej apteczce. Jakie leki, wyroby medyczne, produkty lecznicze i suplementy diety zostały wycofane z obrotu? Jakich sprzedaż została zakazana? Sprawdź aktualną listę!

Jakie leki, suplementy diety czy produkty lecznicze zostały zakazane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego? Sprawdź aktualną listę opublikowaną przez GIF i zobacz, czy w domowej apteczce nie znajdują się wskazane przez organ kontrolny produkty.

Spis treści

Jak sprawdzić, czy lek został wycofany? Podpowiadamy!

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy wasza domowa apteczka posiada produkty lecznicze, lekarstwa czy suplementy diety, które nie tyle straciły swoją datę ważności, ile zostały wycofane z obrotu lub ich sprzedaż została zakazana? Listę zakazanych produktów można sprawdzić na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Decyzje o wstrzymaniu i wycofaniu dystrybuowane są przede wszystkim do podmiotów sprzedających leki. Pacjent może się z nimi zapoznać, śledząc zakładkę na stronie GIF: „Decyzje i komunikaty”.

Co ważne o wycofaniu produktu organ nadzorczy informuje jedynie producenta oraz apteki, które kupiły wskazany lek czy suplement diety. Warto więc raz na jakiś czas przejrzeć aktualną listę i sprawdzić, czy w domowej apteczce nie znajdują się produkty lecznicze, które GIF wycofał lub zakazał ich produkcji, sprzedaży.

Bezpieczeństwo transportu leków pod ścisłym nadzorem urzędów. Serializacja produktów leczniczych pod kontrolą GIF

Od 9 lutego 2019 roku, od tego dnia przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych niepowtarzalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia opakowania przed otwarciem.

Jak informuje GIF na swojej stronie internetowej, "wprowadzone nowości, w połączeniu z systemem baz gromadzącym informacje o produktach leczniczych z terenu Unii Europejskiej, mają za zadanie przeciwdziałać obecności sfałszowanych produktów leczniczych w legalnym łańcuchu dystrybucji".

„Safety features”, bo tak przyjęło się mówić o nowych zabezpieczeniach produktów leczniczych, wprowadzane są na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161 z dnia 2 października 2015 r. uzupełniającego dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez określenie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Jak tłumaczy Główny Inspektorat Farmaceutyczny, w art. 54 lit o Dyrektywy 83/2001/WE określono, iż na opakowaniach produktów leczniczych mają być umieszczone zabezpieczenia, które umożliwią hurtownikom oraz osobom uprawnionym lub upoważnionym do dostarczania produktów leczniczych pacjentom, weryfikację autentyczności produktów oraz identyfikację opakowań jednostkowych. Ponadto Dyrektywa, co czytamy na stronie GIF, określiła, iż na opakowaniu produktu ma być umieszczany element (Anti Tempering Device - ATD), który umożliwi sprawdzenie, czy opakowanie było uprzednio otwierane.

Kontrola jakości leków. Na co uwagę zwraca Główny Inspektorat Farcmaceutyczny?

Kwestię kontroli leków, wynikających z treści ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, jednym z najważniejszych zapisów dla ochrony zdrowia i życia ludzi jest nadzór nad jakością produktów leczniczych. Zadanie to w ramach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej realizowane jest przez 16 Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych, jak również na szczeblu krajowym przez służby GIF.

Realizowanie tego nadzoru obejmuje działania prewencyjne w obszarze jakości produktów leczniczych takie jak:

  • Kontrolowanie warunków transportu, przeładunku i przechowywania produktów leczniczych.
  • Kontrolowanie aptek i innych jednostek prowadzących obrót detaliczny i hurtowy produktami leczniczymi.
  • Kontrolowanie właściwego oznakowania i reklamy produktów leczniczych.
Trwa głosowanie...

Sprawdzasz ważność leków?

dziennikbaltycki.pl

Bezpośrednia kontrola jakości leków odbywa się poprzez:

  • Kontrolowanie jakości leków recepturowych i aptecznych sporządzonych w aptekach.
  • Skierowania produktów leczniczych, dopuszczonych po raz pierwszy na podstawie ustawy do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, do badań jakościowych w wyspecjalizowanych instytutach i laboratoriach badawczych.
  • Skierowania produktów leczniczych do badań w ramach Państwowej Kontroli Planowej, wg. zatwierdzonego harmonogramu oraz zakresu kontroli – pobór do badań następuje z różnych jednostek na terenie wszystkich województw.

Co w sytuacji, gdy w czasie kontroli i badań okaże się, że produkt leczniczy nie odpowiada normom? Tutaj decyzja Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej uzależniona jest od skali problemu.

  • Wojewódzki inspektor farmaceutyczny - decyzję o wstrzymaniu na terenie swojego działania obrotu określonych serii produktu leczniczego.
  • Główny Inspektor Farmaceutyczny - decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu określonych serii produktu leczniczego.

Zobacz listę wycofanych leków, produktów leczniczych, których produkcję wstrzymano. Zestawienie tych lekarstw, które powinieneś wyrzucić ze swojej domowej apteczki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska