Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kleszcze! W tym roku będzie ich naprawdę dużo

Celina Marchewka
Celina Marchewka
W tym roku zima była wyjątkowo lekka. Wpłynęło to na liczebność kleszczy, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach. Do podjęcia aktywności wystarcza im temperatura 8-12 stopni powyżej zera. Większość z nich wyszła już więc ze swoich kryjówek. Są wygłodniałe po zimie, szukają więc okazji, aby się pożywić. Jak się bronić przed kleszczami?Podajemy fakty i obalamy mity, jakie narosły wokół tych małych krwiopijców.
W tym roku zima była wyjątkowo lekka. Wpłynęło to na liczebność kleszczy, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach. Do podjęcia aktywności wystarcza im temperatura 8-12 stopni powyżej zera. Większość z nich wyszła już więc ze swoich kryjówek. Są wygłodniałe po zimie, szukają więc okazji, aby się pożywić. Jak się bronić przed kleszczami?Podajemy fakty i obalamy mity, jakie narosły wokół tych małych krwiopijców. pixabay.com
W tym roku zima była wyjątkowo lekka. Wpłynęło to na liczebność kleszczy, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach. Do podjęcia aktywności wystarcza im temperatura 8-12 stopni powyżej zera. Większość z nich wyszła już więc ze swoich kryjówek. Są wygłodniałe po zimie, szukają więc okazji, aby się pożywić. Jak się bronić przed kleszczami? Podajemy fakty i obalamy mity, jakie narosły wokół tych małych krwiopijców.

Większość kleszczy jest już w pełni aktywna. Spotkamy je wszędzie, gdzie jest trochę krzewów, wysokiej trawy, pokrzyw, zarośli. Może to być park, las, polana w lesie, nasz ogródek z krzewami ozdobnymi lub owocowymi, żywopłotem (kleszcze nie przepadają za iglakami). Jeżeli nie było ich wcześniej, to drobne dzikie zwierzęta prawdopodobnie przyniosły je na swoim ciele.

- Aktywność zależy od temperatury otoczenia, ale już przy 8 - 12 st. aktywnie się poruszają, czekają na żywiciela na krzakach, w wysokiej trawie czy na innych roślinach, na pewno opuściły swoje zimowe schronienia - wyjaśnia dr Jarosław Pacoń z wydziału medycyny weterynaryjnej UPWr.

Ze względu na zmiany, jakie zachodzą w naszym klimacie, a przede wszystkim łagodne zimy, kleszcze mogą atakować praktycznie przez cały rok. Wyjątkiem są okresy z przymrozkami. W takich momentach pajęczaki te przyczajają się w kryjówkach, a gdy tylko temperatura wzrośnie, od razu ruszają na żer. Będą się także aktywnie rozmnażać, więc prognozuje się, że ich populacja w tym roku osiągnie spore rozmiary.

Jak się uchronić przed atakiem kleszczy?

Dr Jarosław Pacoń z wydziału medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego odpowiada na najczęściej zadawane pytania odnośnie kleszczy. Wyjaśnia, co jest prawdą, a co mitem.

Kleszcze na Dolnym Śląsku są bardziej niebezpieczne, niż gdzie indziej, bo odsetek zarażonych osobników jest większy? MIT

Odsetek zarażonych kleszczy wrocławskich nie różni się statystycznie od innych miast. Ok. 15% miejskich kleszczy jest zarażonych Borrelią, są także (nieliczne) kleszcze zarażone kleszczowym zapaleniem mózgu.

Kleszcze nie lubią jasnych kolorów ubrań/włosów? MIT

Nie mają oczu, jest im wszystko jedno, jasne kolory na słońcu słabiej się nagrzewają - może stąd ta opinia.

Biegacze bardziej są narażeni na atak kleszczy? PRAWDA/MIT

Tylko dlatego bo częściej biegają po lesie i w parkach.

Szczelne ubranie i kapelusz nas ochronią? PRAWDA/MIT

Szczelne ubrania lepiej chronią. Warto mieć skarpetki naciągnięte na spodnie, czy ściągacze przy rękawach. Kapelusze nie są potrzebne, bo kleszcze nie spadają z drzew.

Kleszcze najchętniej usadawiają się w pachwinach? MIT

Lokują się w każdym miejscu dobrze ukrwionym. Gdy wędrują po nodze w górę, najpierw jest cienka skóra pod kolanem, później pachwiny. Wbijają się tam, bo jest ciepło, wilgotno i dobrze ukrwione, ale specjalnie nie szukają tych okolic. Jeśli trafią gdzie indziej na dobre źródło, to korzystają.

Należy je smarować tłuszczem/alkoholem? MIT

Nie wolno, najlepiej wyciągnąć bez smarowania.

Kleszcze "uczą się" i trzeba zmieniać używane preparaty,żeby były skuteczne? PRAWDA/MIT

Kleszcze się nie uczą, ale mogą się przyzwyczajać do niektórych substancji. Obecnie najlepsze są preparaty zawierające DEET powyżej 20%.

Nie lubią niektórych zapachów np. olejków? MIT

Raczej różne pachnidła na nie nie działają, albo bardzo słabo.

Jeśli je szybko wyciągniemy po wbiciu, to nas niczym nie zarażą? PRAWDA

Do około 24 godzin kleszcz nas nie zarazi boreliozą. Natomiast, jeśli będziemy smarować go kremem, tłuszczem, czy alkoholem, to będzie chciał się uwolnić i zwymiotuje do ranki. Wtedy wcześniej nas zarazi.

Należy je wyciągać szybkim ruchem do góry? PRAWDA

Nie musi być szybko, powinno być zdecydowanie, bez szarpania, można wykręcić - wszystko jedno, w którą stronę. Stosować pęsety, kleszczołapki itp. z apteki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska