Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uszkodzone auto przez dziurawą jezdnię po zimie? Możesz domagać się odszkodowania!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wśród rodzajów wniosków o odszkodowanie z tytułu dróg pojawiły się dziury w chodnikach, wystająca kostka brukowa lub betonowe klocki na jezdni. Najwięcej, bo aż 360 razy, zgłaszano pozimowe ubytki na drodze.
Wśród rodzajów wniosków o odszkodowanie z tytułu dróg pojawiły się dziury w chodnikach, wystająca kostka brukowa lub betonowe klocki na jezdni. Najwięcej, bo aż 360 razy, zgłaszano pozimowe ubytki na drodze. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Wiosną kierowcy często mierzą się z uszkodzeniami swoich pojazdów spowodowanych przez pozimowe dziury w jezdni. Niewielu z nich jednak wie, że jeśli zarządca drogi nie oznakował odpowiednio jej stanu, a kierowca poniósł w wyniku tego szkodę, może domagać się odszkodowania. O jakich zasadach należy pamiętać?

Spis treści

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu na dziurawej jezdni – co należy zrobić?

Uszkodzenia dróg są powszechnym problemem po zimie. Ubytki powstają w momencie, gdy woda zamarza w zagłębieniach nawierzchni i powoduje spękania. Przez warunki pogodowe część warstwy bitumicznej odrywa się i tworzy dziury o głębokości nawet kilku centymetrów. Wskutek powstawania ubytków pozimowych łatwo o uszkodzone felgi czy oderwane zderzaki, a więc i kosztowne naprawy.

Kierowcy powinni pamiętać, że obowiązek utrzymania dróg w odpowiednim stanie spoczywa na organach zarządzających nimi, dlatego też prawnie zobowiązani są do rekompensaty poniesionych przez nas strat. Są jednak pewne warunki.

– Aby domagać się odszkodowania za uszkodzenia przez dziury w jezdni, musimy najpierw ustalić, jaka instytucja zarządza konkretną drogą, na której miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie. Poszczególnymi rodzajami dróg zarządzają odpowiednie instytucje – informuje Piotr Wojciechowski z serwisu Mubi.pl.

W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie tożsamości zarządcy drogi.

Kto odpowiada za nawierzchnię drogi?

  • Droga krajowa (jedno lub dwucyfrowe) – Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • Droga wojewódzka (trzycyfrowe) – Zarząd województwa,
  • Droga powiatowa (czterocyfrowe i wyróżnik województwa) – Zarząd powiatu,
  • Droga gminna – (sześciocyfrowe i wyróżnik województwa) – Władze gminy: wójt, prezydent miasta i burmistrz.

Następnie należy sprawdzić, czy zarządca posiada ubezpieczenie OC, co w większości przypadków jest prawdą, a następnie zwrócić się z roszczeniem do ubezpieczyciela. W sytuacji braku ubezpieczenia, roszczenia należy zgłosić bezpośrednio do zarządcy drogi.

Kierowca musi udowodnić szkodę

Aby uzyskać odszkodowanie, kierowca musi udowodnić, że szkoda powstała na konkretnej drodze, a przyczyną była kiepska jakość nawierzchni, oraz że nie był on w stanie jej uniknąć.

– Cztery najważniejsze zasady, do których najczęściej powinni stosować się kierowcy, to wykonanie fotografii, najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu. Dobrze uwiecznić wadliwą jezdnię i uszkodzenia pojazdu. Notatka sporządzona przez wezwaną policję lub straż miejską uwiarygodni roszczenie. Im więcej szczegółów tym lepiej. Jeśli sytuacji towarzyszy świadek, warto poprosić go o pisemne oświadczenie. Może być to pasażer uszkodzonego pojazdu – tłumaczy Piotr Wojciechowski z Mubi.pl.

Na niekorzyść kierowcy działa fakt, gdy zignorował on znaki drogowe ostrzegające przed złym stanem drogi. Wówczas nie może dochodzić żadnych pieniędzy z tytułu odszkodowania.

Gdzie należy złożyć wniosek o odszkodowanie?

Składa się go do zarządcy drogi lub do jego ubezpieczyciela. Tam kierujemy również dokumentację dotyczącą uszkodzeń, aby ubezpieczyciel mógł wysłać rzeczoznawcę do przeglądu pojazdu, sporządzenia kosztorysu naprawy i wyliczenia wysokości odszkodowania.

– Rozpatrzenie takiej sprawy może trwać do 30 dni, jednakże jeśli zależy nam na czasie, warto samemu zorganizować naprawę pojazdu. Wówczas istotne jest, aby przedstawić ubezpieczycielowi fakturę z naprawy – dodaje Piotr Wojciechowski z serwisu Mubi.pl.

Ile szkód uznano we Wrocławiu? Mamy dane

– Gmina Wrocław posiada polisę ubezpieczeniową ERGO HESTIA z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Na złożenie roszczenia wnioskodawca ma maksymalnie 2 lata od wystąpienia zdarzenia – dodaje Ewa Mazur.

Procedura odszkodowawcza jest opisana szczegółowo na stronie ZDiUM – odszkodowania.

– W 2022 roku złożono 566 wniosków o odszkodowania. 69 z nich dotyczyło szkód osobowych, natomiast 497 – szkód rzeczowych. 188 z nich uznano, a kwota wydana łącznie na ten cel to 349 850 złotych – mówi „Gazecie Wrocławskiej” Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Wśród rodzajów wniosków o odszkodowanie z tytułu dróg pojawiły się dziury w chodnikach, wystająca kostka brukowa lub betonowe klocki na jezdni oraz uszkodzone studzienki. Najwięcej, bo aż 360 razy, zgłaszano pozimowe ubytki na drodze.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska