Ustawa ws. koronawirusa: Regulowane ceny produktów, zasiłki dla rodziców i strefy epidemii. Jakie zmiany wprowadził Sejm?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Na specjalnie zwołanym posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Co zawiera specustawa? Znalazły się w niej zapisy dotyczące m.in. zasiłków dla rodziców, stref epidemii, regulacji cen, a także dodatkowych uprawnień premiera, wojewodów i szefa GIS.

Izba niższa parlamentu uchwaliła w poniedziałek późnym wieczorem ustawę, mającą usprawnić prewencję i zwalczanie chorób zakaźnych, m.in. koronawirusa z Chin. Ordynacja zawiera przepisy mówiące jak postępować w sytuacjach kryzysowych, aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia publicznego.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Czytaj także

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, po głosowaniu powiedział dziennikarzom, uchwalona ustawa daje jedynie narzędzia. - Spać spokojnie Polacy będą mogli, kiedy my je wykorzystamy, kiedy będziemy wykonywali to, do czego w tej ustawie jesteśmy zobligowani (...) Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, z Ministerstwem Zdrowia i z innymi resortami po to, żeby już wdrożyć pewne procedury – mówił szef resortu zdrowia.

Co jest w specustawie dot. koronawirusa?

Ustawa zawiera m.in. zalecenia dla pracodawców. Mówi ona, że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Rodzice zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa wprowadza także zwolnienie z kontroli na lotniskach dla służb medycznych oraz wprowadza możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania wirusowi z Chin.

Jak uchronić się przed koronawirusem? [Zalecenia WHO i GIS]

Obowiązkowa hospitalizacja

Jeden z zapisów nowej ustawy mówi, że "w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji".

Koronawirus. Nowe upewnienia dla premiera i wojewody

Na wniosek ministra zdrowia szef rządu uzyska możliwość nałożenia obowiązków na spółki lecznicze i samorządy, a także wydawania poleceń innym podmiotom w tym przedsiębiorcom.

Natomiast wojewoda będzie mógł wydawać polecenie organom administracji - także samorządowej.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Z kolei Generalny Inspektor Sanitarny będzie miał prawo wydawania decyzji, zaleceń i czynności zapobiegawczych lub kontrolnych różnym osobom prawnym.

Premier będzie mógł wydawać polecenia przedsiębiorcom

Jeden z zapisów ustawy daje prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają.

"Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia" - głosi treść ustawy.

Ustalone ceny na produkty

Nowo uchwalona ustawa zakłada, że minister zdrowia, na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które można wykorzystać w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z wirusem z Chin, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Koronawirus. Rząd określi strefy epidemii

Przyjęta ustawa mówi, że w skrajnym przypadku - gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów - rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii albo stan zagrożenia epidemicznego i rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Opozycja zagłosowała "za", a teraz krytykuje

Teraz ustawa trafi do Senatu. Rzecznik rządu Piotr Muller stwierdził na antenie TVP, że „jeżeli wczoraj Koalicja Obywatelska, SLD poparły tę ustawę, to znaczy, że w Senacie już uwag do niej nie będzie”.

Jednak, choć ustawa została przyjęta prawie jednomyślnie to w mediach społecznościowych pojawiają się głosy krytyki nowej ordynacji ze strony opozycji.

- Ta ustawa bez środków finansowych to wydmuszka. A rząd nie zaplanował żadnych(!)dodatkowych pieniędzy. Tymczasem budżet jest naciągnięty jak cięciwa, więc mówienie o przesuwaniu środków i korzystaniu z rezerw to kpina! - stwierdziła w mediach społecznościowych posłanka PO Izabela Leszczyna.

- Wczoraj premier i minister zdrowia prezentowali w Sejmie urzędowy optymizm, ale ustawa o zwalczaniu koronawirusa przypomina ustawę o stanie wyjątkowym. To w końcu jest zagrożenie epidemią czy go nie ma? - stwierdził na Twitterze Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

COVID-19 – obalamy 10 mitów nt. chińskiego koronawirusa

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tev

Gdzie jest pierwszy sekretarz

G
Gość

Wszystko fajnie ale ....

W dużej części mikrofirm jedna osoba zajmuje się wieloma tematami np.:

ksiegowy przygotowuje bilans, przygotowuje sprawozdania z ochrony srodowiska, itp. Zarzadzenie kwarantany powoduje ogromne perturbacje zwiazane z terminowym wykonaniem tych obowiązków.

Stąd apel aby ustawowo przesunąć terminy sporzadzenia niektórych sprawozdan. Np. sporzadzenia bilansu np do 15 kwietnia, złozenia cit itp. To znacząco uspokoi część osób tym zajmujacych się.

O
Ola
11 marca, 9:38, A.:

Moje dziecko skończyło w styczniu 2020r. 8 lat.

Nie dostanę zasiłku opiekuńczego jeśli zamkną szkołę.

Mam zostawić 8 letnie dziecko samow domu ???

11 marca, 9:52, Gość:

Właśnie A mój syn w listopadzie 2019 r skończył 8 lat

Sama to wychowuje i co w przypadku zamknięcia szkoły

Takim rodzicom powyżej 8roku życia jak zwykle nie przysługuje nic Bo co ?

Już takie duże niby dziecko ? To chore........

Mam taką samą sytuację . O ironio losu zostawiłam ja z dziadkami ( starsze ,schorowane osoby) że muszę córkę uczyć to to muszę ich odwiedzać więc są bardziej narazeni i w czym i komu miało to pomóc? Bo wielu ludziom utrudniło sytuację. Dodam że miałam ją zostawiać samą i poprosić o skrócony czas pracy ale kto mi da gwarancję że kwarantanna nie zastanie mnie w pracy i będę mogła wrócić do dziecka ?

G
Gość
11 marca, 08:35, Gość:

Z tego co pamiętam ustawa zwalnia Rząd z wszelkiej odpowiedzialności za skutki wynikłe z podjętych działań związanych z walką z koronawirusem. Bardzo fajne.

Nie tylko z tego się "zwolnili".

Przed II wojną wymyślili sobie ,że będą "odpowiadać przed bogiem i historią.

Chazary myślą ,że znów im się uda...

Ale topór czeka.

G
Gość
11 marca, 9:38, A.:

Moje dziecko skończyło w styczniu 2020r. 8 lat.

Nie dostanę zasiłku opiekuńczego jeśli zamkną szkołę.

Mam zostawić 8 letnie dziecko samow domu ???

Właśnie A mój syn w listopadzie 2019 r skończył 8 lat

Sama to wychowuje i co w przypadku zamknięcia szkoły

Takim rodzicom powyżej 8roku życia jak zwykle nie przysługuje nic Bo co ?

Już takie duże niby dziecko ? To chore........

A
A.

Moje dziecko skończyło w styczniu 2020r. 8 lat.

Nie dostanę zasiłku opiekuńczego jeśli zamkną szkołę.

Mam zostawić 8 letnie dziecko samow domu ???

G
Gość

Z tego co pamiętam ustawa zwalnia Rząd z wszelkiej odpowiedzialności za skutki wynikłe z podjętych działań związanych z walką z koronawirusem. Bardzo fajne.

G
Gość
4 marca, 17:02, Gość:

A co z ustawą 1066 ??? obowiązuje?

Co za pitanie?

Jak widać słychać i niebawem czuć -chazaro-mongoły już przyszykowały Klatkę dla gojów. Zapewne Ostateczne Rozwiązanie tzw.Słowian- w narzeczu chazara-Niewolników.

Do tego Koń-Stytucja o Stanie Wojennym-aj waj i do przodu.

E
Evie
3 marca, 13:50, Gość:

"Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia" - ładny bełkot prawny. Dla niewtajemniczonych wytłumaczę: Premier właśnie nadał sobie uprawnienia do rozkazywania przedsiębiorcom i te rozkazy będą miały skutek prawny a wiec za nie posłuchanie nakazu premiera będzie można trafić nawet do więzienia. Ładnie, właśnie przedsiębiorcy stali się legalnie niewolnikami rządu. Nie dość że jesteśmy okradani z zarobionych pieniędzy to jeszcze teraz mamy biegać na krótkiej smyczy i tańczyć jak nam mateuszek zagra. To już nie jest śmieszne, właśnie premier uzyskał uprawnienia pierwszego sekretarza

3 marca, 13:56, Taka prawda:

Dodatkwo nadali uprawniena do polowania na ludzi.. Podobnie jak to jest dziś w Chinach. Każdy podejrzany o zarażenie również będzie siła odwieziony do miejsca izolacji... Jak oni się naprawdę boją koronawirusa świadczy ta ustawa.

3 marca, 20:33, Gość:

Zgadzam sie

4 marca, 13:17, Koniec tematu:

Jesteście głupi do potęgi. Pewnie z młodego pokolenia ta głupota wynika. Polacy są zbyt głupi żeby dać im wolną rękę. Kto mądry i będzie czuł że ma objawy sam pójdzie do szpitala a idiota będzie czuł ale stwierdzi że to na pewno nie to i będzie zarażał. A przedsiębiorców nie żal absolutnie bo w Polsce to są zwykle hieny. Ludziom dzięki którym mają majątki płacą ochłapy więc mam tych polskich " pseudobiznesmenow" w głębokim poważaniu.

Przedsiębiorcy to hieny? To po co pracujesz dla nich? Nie ma obowiązku pracować dla tzw. "prywaciarza". Załóż własną firmę, zatrudnij ludzi i będziesz zbijał kokosy i żył jak król. Takie proste rozwiązanie a jeszcze na to nie wpadłeś?

r
rysio
3 marca, 11:04, obywatel:

Witajcie w Matrixie. tzw. rząd może wszystko łącznie z łamaniem praw obywatelskich pod maseczką ustawy.

Jedni będą zarażać ,a drudzy będą ich łapać do karceru - o a trzeci będą przepychać ustawy . Takie to Państwo choroby .

G
Gość

Jak to może wydawać polecenia firmom i przedsiębiorcom? Może jeszcze mi powie że w budżecie nie ma pieniędzy i mam dorzucać się do leczenia? Chyba ich wszystkich pogięło. Chorych na świecie jest niecałe 100 tys., A mówi się o pandemii. Na grypę w Polsce choruje kilka razy tyle i każą siedzieć w domu. Ludzie nie dajcie się ogłupiać. Tu nie chodzi o żadnego wirusa. Większe konsekwencje będzie miało zamknięcie granic i wprowadzenie stanu wyjątkowego. Zabraknie leków, bo większość produkują Chiny, zabraknie żywności i wtedy się dopiero zacznie chaos. Nie pozwólmy wmawiać sobie że wirus o śmiertelności 3 procent jest tak groźny żeby odstawiać takie szopki.

T
Taaaki tam
4 marca, 6:10, Fryku:

Przestańcie [wulgaryzm]ić od rzeczy. Polakom wiecznie coś nie pasuje, wiecznie coś nie tak.

Ustawa to akurat jest bardzo dobry pomysł, i zamiast siać ferment, lepiej jednak jest się dostosować, a nie pieprzyć dla samego gadania.

4 marca, 18:52, Ffff:

Jesteś chory niekomętuj należy ją potępiać I odrzucać w całosci jest przeciwko ludzią baranie nierozumiesz niekomętuj

Po gramatyce twej wypowiedzi widać że nie bardzo jesteś kompetentny aby wypowiadać się na tematy poważne. Jesteś zapewne jakimś małolatem któremu się wydaje że mu wszystko wolno i ustawę która jest jak najbardziej potrzebna traktuje jako zamach na swoją wolność. Tyle że do wolności trzeba dorosnąć.

F
Ffff
4 marca, 6:10, Fryku:

Przestańcie [wulgaryzm]ić od rzeczy. Polakom wiecznie coś nie pasuje, wiecznie coś nie tak.

Ustawa to akurat jest bardzo dobry pomysł, i zamiast siać ferment, lepiej jednak jest się dostosować, a nie pieprzyć dla samego gadania.

Jesteś chory niekomętuj należy ją potępiać I odrzucać w całosci jest przeciwko ludzią baranie nierozumiesz niekomętuj

G
Gość

A co z ustawą 1066 ??? obowiązuje?

G
Gość

Epidemie to mamy nowotworów w POLSCE a każdy rzad nie robi nic.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3