Urzędy skarbowe zostały zamknięte, jak więc rozliczyć PIT? Wyjaśniamy

Andrzej Zwoliński
Ze względu na epidemię koronawirusa, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zdecydowała się na czasowe ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych do dnia 10 kwietnia. To „ograniczenie” tak naprawdę oznacza zamknięcie urzędów i jedynie przyjmowanie lub udostępnianie w nich dokumentów tylko w wyznaczonych miejscach. - Właśnie zapadła decyzja o zamknięciu naszych urzędów i obsłudze petentów - jak my to określamy - tylko do pierwszego holu - mówi nam Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. - To oznacza, że w holach urzędów skarbowych są wystawione regały z dokumentami i drukami, które przychodzący do nas podatnicy mogą pobierać. Dodatkowo przy wejściu do dolnośląskich urzędów skarbowych zostały wystawione „urny kontaktowe”, do których można wrzucić deklaracje, pisma i inne dokumenty bez potwierdzenia wpływu do urzędu - wyjaśnia rzeczniczka. Jak podkreśla - wbrew krążącym informacjom o przesunięciu – póki co, termin złożenia PIT za 2019 rok zostaje bez zmian to jest do 30 kwietnia. Jak nas zapewniła, pracownicy dolnośląskich urzędów skarbowych, tak jak dotychczas wykonują swoje obowiązki w zakresie obsługi dokumentów, ale zachęcają do korzystania z formy elektronicznej, przesyłania zeznań podatkowych w formie e-deklaracji przy pomocy usługi Twój e-PIT, oraz kierowanie wniosków o wydanie zaświadczeń, czy o przeksięgowanie, a także innych dokumentów przez profil zaufany ePUAP oraz biznes.gov.pl.- Szczegółowe informacje o elektronicznych usługach dla podatników można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych oraz na podatki.gov.pl – zachęca Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.Ponadto w serwisie biznes.gov.pl znajdują się opisy elektronicznych usług świadczonych przez urzędy skarbowe, między innymi informacje o tym w jaki sposób, za pomocą internetu, można złożyć wniosek oraz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i należnościach celnych - stwierdzające stan zaległości.Swoje zeznanie podatkowe można też – jak co roku – wysłać pocztą. To jednak będzie się wiązało z koniecznością odwiedzenia placówki pocztowej.  Należy pamiętać, że godziny pracy placówek w dni robocze uległy skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówki będą czynne w godz. 14–20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne zazwyczaj w soboty obsługują klientów przez trzy godziny. Praca placówek całodobowych została skrócona, placówki te są czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00. Punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych zostały zamknięte.Na kolejnych slajdach wyjaśniamy, kto i jak może się rozliczyć, a także do kogo można zwrócić się po pomoc i wsparcie przy wypełnianiu dokumentów.
Ze względu na epidemię koronawirusa, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zdecydowała się na czasowe ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych do dnia 10 kwietnia. To „ograniczenie” tak naprawdę oznacza zamknięcie urzędów i jedynie przyjmowanie lub udostępnianie w nich dokumentów tylko w wyznaczonych miejscach. - Właśnie zapadła decyzja o zamknięciu naszych urzędów i obsłudze petentów - jak my to określamy - tylko do pierwszego holu - mówi nam Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. - To oznacza, że w holach urzędów skarbowych są wystawione regały z dokumentami i drukami, które przychodzący do nas podatnicy mogą pobierać. Dodatkowo przy wejściu do dolnośląskich urzędów skarbowych zostały wystawione „urny kontaktowe”, do których można wrzucić deklaracje, pisma i inne dokumenty bez potwierdzenia wpływu do urzędu - wyjaśnia rzeczniczka. Jak podkreśla - wbrew krążącym informacjom o przesunięciu – póki co, termin złożenia PIT za 2019 rok zostaje bez zmian to jest do 30 kwietnia. Jak nas zapewniła, pracownicy dolnośląskich urzędów skarbowych, tak jak dotychczas wykonują swoje obowiązki w zakresie obsługi dokumentów, ale zachęcają do korzystania z formy elektronicznej, przesyłania zeznań podatkowych w formie e-deklaracji przy pomocy usługi Twój e-PIT, oraz kierowanie wniosków o wydanie zaświadczeń, czy o przeksięgowanie, a także innych dokumentów przez profil zaufany ePUAP oraz biznes.gov.pl.- Szczegółowe informacje o elektronicznych usługach dla podatników można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych oraz na podatki.gov.pl – zachęca Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.Ponadto w serwisie biznes.gov.pl znajdują się opisy elektronicznych usług świadczonych przez urzędy skarbowe, między innymi informacje o tym w jaki sposób, za pomocą internetu, można złożyć wniosek oraz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i należnościach celnych - stwierdzające stan zaległości.Swoje zeznanie podatkowe można też – jak co roku – wysłać pocztą. To jednak będzie się wiązało z koniecznością odwiedzenia placówki pocztowej. Należy pamiętać, że godziny pracy placówek w dni robocze uległy skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówki będą czynne w godz. 14–20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne zazwyczaj w soboty obsługują klientów przez trzy godziny. Praca placówek całodobowych została skrócona, placówki te są czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00. Punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych zostały zamknięte.Na kolejnych slajdach wyjaśniamy, kto i jak może się rozliczyć, a także do kogo można zwrócić się po pomoc i wsparcie przy wypełnianiu dokumentów. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Osobiście, pocztą czy w sieci? Jak to zrobić? Sprawdź, do kiedy i jak w czasie epidemii rozliczyć się z fiskusem [PORADNIK].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie