Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy: Drzewa na nabrzeżu Odry to pomyłka. Nigdy nie powinny się tam pojawić

Piotr Stachura, RZGW Wrocław
Wrocław, drzewa na nabrzeżu Odry w pobliżu urzędu wojewódzkiego
Wrocław, drzewa na nabrzeżu Odry w pobliżu urzędu wojewódzkiego fot. Internauta
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ekspresowym tempie odniósł się do listu naszego Czytelnika, który twierdzi, że nie wybaczy urzędnikom wycinki drzew nad Odrą. - Drzewa na nabrzeżu Odry nigdy nie powinny się znaleźć. Ktoś wpadł na pomysł, by je tam posadzić - to ewidentny błąd - pisze do nas Piotr Stachura, rzecznik RZGW we Wrocławiu. - Drzewa przeznaczone do wycięcia muszą zniknąć, bo rozsadzone ich korzeniami mury i skarpy nie ochronią nas przed wyższą falą - dodaje Stachura.

CZYTAJ TAKŻE: NIE WYBACZYMY WAM WYCINKI DRZEW NAD ODRĄ (LIST CZYTELNIKA)

Oto cała treść odpowiedzi RZGW na list Czytelnika:

Dzień dobry,
Dziś na Państwa stronie internetowej opublikowany został emocjonalny list czytelnika na temat wycinki drzew na Bulwarze Dunikowskiego i Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich. Państwa czytelnik pisze w nim, że drzewa „przetrwały wojnę”, co nie jest prawdą. Świadczą o tym zdjęcia z lat 40-tych i 50-tych XX wieku, które dostępne są m.in. pod tymi linkami:

WROCŁAW - NABRZEŻE ODRY PRZY URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM TUŻ PO WOJNIE - ZDJĘCIE Z PORTALU HYDRAL
NABRZEŻE ODRY PRZY URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM TUŻ PO WOJNIE - ZDJĘCIE Z PORTALU HYDRAL

Tuż po II wojnie światowej drzew na nabrzeżu przy obecnym gmachu Urzędu Wojewódzkiego nie było i tak naprawdę nigdy nie powinny były się tam pojawić. Odrę w tej części miasta regulują mury oporowe, czyli hydrotechniczne konstrukcje budowlane, na których - jak na każdym obiekcie murowanym - nie powinny rosnąć drzewa. Niestety, przed laty ktoś wpadł na pomysł, by je tam zasadzić. To ewidentny błąd, bo urządzenia takie jak mur oporowy nie powinny być poddawane działaniu jakichkolwiek czynników, które przyczyniałyby się do zagrożenia ich trwałości i stateczności. Bez wątpienia takim czynnikiem są rozrastające się systemy korzeniowe drzew. Rozległe korzenie istniejących obecnie na tym odcinku wieloletnich drzew niebezpiecznie naruszają i nadal naruszałyby w przyszłości konstrukcję regulujących rzekę murów oporowych.
Trzeba pamiętać, że konstrukcję oporową stanowi nie tylko mur nabrzeża, ale także przylegająca do niego strefa gruntu. Wrastanie korzeni, których system w przypadku wieloletnich drzew jest bardzo rozległy, z czasem powoduje stopniową ingerencję korzeni w przyległy grunt, a dalej w samą strukturę muru, co powoduje niszczenie jego spoinowania. Proces ten powoduje zarówno mechaniczną, jak i biologiczną destrukcję murów - poszerzające się odrosty korzeniowe rozsadzają od wewnątrz konstrukcję oporową, co dla spękanych, często bardzo wiekowych ścian oporowych, jest zjawiskiem szczególnie groźnym. Warto podkreślić, że przeznaczone do wycinki do w dużej mierze samosiejki, których wiek sięga kilkudziesięciu lat.
Polecam również obejrzenie przedwojennego zdjęcia Bulwaru Dunikowskiego:
BULWAR DUNIKOWSKIEGO PRZED II WOJNĄ - ZDJĘCIE Z PORTALU HYDRAL
Tam również nie było drzew na nabrzeżu. Dziś mury oporowe wyglądają w tej części miasta tak, jak przedstawia to zdjęcie w załączniku maila (zdjęcie dołączyliśmy do tekstu - przyp. red.) To niedopuszczalne, żeby drzewa rosły w tym miejscu. Porost drzew i krzewów na murach oporowych oraz skarpach zdegradował te budowle w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu ludzi i przyległej infrastruktury. W przypadku pozostawienia drzew proces ten nadal by postępował. W okresach normalnych stanów wody objawia się to spękaniem fundamentów budynków, deformacjami jezdni i chodników, zawaleniem balustrad chroniących pieszych i samochody. Podczas wezbrań mury i skarpy rozsadzone korzeniami przestały chronić otoczenie przed zalaniem wodami powodziowymi.
Liczę na to, że skoro publikujecie Państwo na swojej stronie emocjonalny list czytelnika (ewidentnie hydrotechnicznego laika), a na dodatek promujecie go jako jeden z najważniejszych porannych newsów, zachowacie Państwo obiektywizm i opublikujecie także powyższe stanowisko.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Stachura
Rzecznik prasowy
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
ul. C. K. Norwida 34, 50-950 Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska