Fiskus szuka pieniędzy i wysyła listy do nowożeńców. W korespondencji pyta parę młodę czy impreza była filmowana i w jakiej sali organizowano wesele.

W piśmie wysyłanym do młodej pary fiskus na wstępie odnosi się do kodeksu karno skarbowego i kodeksu postępowania karnego. Dlaczego urząd skarbowy wysyła do nowożeńców pisma zawierające pytania na temat przyjęć weselnych? Jak informuje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Anna Stępień, urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim, tak jak i w całej Polsce, prowadzą kontrole podatkowe dotyczące różnego rodzaju działalności gospodarczej, między innymi związanej z organizacją takich imprez okolicznościowych jak komunie, imieniny czy wesela. Czynności kontrolne odbywają się oczywiście po ich zakończeniu.

W ten sposób skarbówki w całym kraju chcą walczyć z szarą strefą przyjęć - zespołami czy fotografami, którzy zarabiają na czarno.

- Kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza? Czy była filmowana? Kto grał w zespole muzycznym? Ile trzeba było zapłacić? - na tego typu pytania musieli ostatnio odpowiedzieć nowożeńcy z województwa łódzkiego. Skarbówka sprawdza czy firmy weselne płacą podatki.

Jak to wygląda w praktyce? - Urząd skarbowy w trakcie kontroli firmy wysyła do nowożeńców, którym ta firma świadczyła usługę, pismo z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu usług, w tym przypadku organizacji przyjęcia weselnego. Zwracam uwagę, że urząd nie wzywa nikogo do siebie, lecz zwraca się wyłącznie o pisemną odpowiedź na pismo. Nowożeńcy mogą udzielić takich informacji, ale obowiązku nie mają, więc tym bardziej nieudzielenie odpowiedzi na pismo nie skutkuje żadnymi karami finansowymi - wyjaśnia Anna Stępień.

Zobacz też: Wesele syna Zenka Martyniuka. Daniel Martyniuk wziął ślub z Eweliną. Na imprezę zaproszono 250 osób