Uroczystość Objawienia Pańskiego. Dlaczego to tak ważne święto?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Scena przedstawiająca trzech mędrców oddających pokłon narodzonemu Jezusowi. Autorem jest Wit Stwosz
Scena przedstawiająca trzech mędrców oddających pokłon narodzonemu Jezusowi. Autorem jest Wit Stwosz Archiwum Polska Press
Udostępnij:
Objawienie Pańskie, potocznie nazywane świętem Trzech Króli, w Kościele katolickim obchodzone jest 6 stycznia. To dzień wolny od pracy nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach – między innymi w Austrii, Włoszech, na Cyprze, we Francji czy Grecji. O symbolice, znaczeniu oraz obchodach Uroczystości Objawienia Pańskiego mówi ks. mgr Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu.

Na czym polega święto Objawienia Pańskiego? Jakie znaczenie ma Objawienie Pańskie dla wiernych?

- Uroczystość Objawienia Pańskiego, bo tak należy nazywać to święto, inaczej nazywane jest też Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi. W tej uroczystości przede wszystkim najważniejsze jest to, że przedstawiciele świata pogańskiego, a więc znani nam królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – docierają do narodzonego Zbawiciela, czyli Boga Człowieka i oddają mu pokłon. Uznają go i przyjmują. Co więcej, obdarowują Dzieciątko tym, co przynieśli. To na pewno bardzo mocny i wyraźny znak jedności świata ludzi niewiary, innych poglądów, pomysłów na świat i życie ze światem chrześcijańskim, czyli Chrystusa i Jego Ewangelii.

6 stycznia mamy w kalendarzu dzień wolny. Dlaczego Uroczystość Objawienia Pańskiego jest tak ważna?

- O ile w czasie Bożego Narodzenia mogliśmy podkreślać oraz wspominać sam fakt i moment przyjścia na świat Jezusa Chrystusa w Betlejem, o tyle w trakcie tej uroczystości podkreślamy to w Kościele i cieszymy się, że narodzenie Chrystusa miało sens. Ewangelia i zbawienie, które przyniósł Jezus, znalazły swoje miejsce w świecie. Trzej królowie reprezentują świat pogański, niewiary, astrologii i pomysłów na wytłumaczenie życia. To o tyle ważne, że Jezus Chrystus jest przez króli przyjęty, czyli szanowany, dowartościowany i zaakceptowany przez świat. Możemy czytać te uroczystości w wydarzeniu innego króla, czyli Heroda, który odnalazł w Jezusie konkurenta - kogoś, kto może zagrażać jego królewskiej, społecznej pozycji. Jak wiemy, Herod wydał wyrok, aby narodzone dzieci pozbawić życia. A jednak tutaj trzej królowie przychodzą i oddają pokłon Jezusowi.

Jak należy obchodzić Uroczystość Objawienia Pańskiego?

- Katolicy przede wszystkim obchodzą uroczystość poprzez uczestnictwo we mszy świętej. Jest to nie tylko nasz przywilej, ale i obowiązek. W dniu uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim podkreślamy też misyjną działalność Kościoła, czyli zaangażowanie w głoszenie Ewangelii. To zanoszenie Słowa Bożego do świata ludzi, którzy nie znają Chrystusa, nie poznali go i nie odkryli. Dla katolików to także święto misyjne – wspomnienie misjonarzy i dzieła misyjnego Kościoła. Dlatego w tym dniu w kościołach jest organizowana zbiórka na cele misyjne.

Jaki jest stosunek Kościoła do Orszaku Trzech Króli, organizowanego w miastach, wioskach?

- To młoda tradycja i bardziej świadoma oraz zaangażowana odpowiedź na to, aby w tym dniu zorganizować taką procesję. Podczas niej idą trzej królowie, Święta Rodzina i Dzieciątko Jezus. Jeszcze raz przypominamy sobie o narodzeniu, wychodzimy na ulice. Wokół orszaku jest wiele radości, jak i duch wiary, który towarzyszy idącym. Na pewno jest to również manifestacja wiary w przestrzeni publicznej. To naturalny odruch potrzeby i serca, które jak widać ma bardzo duże uznanie. Orszaki cały czas się rozwijają. To bardzo piękny znak ludzi Kościoła. Kościół absolutnie nie ma nic przeciwko organizowaniu Orszaków Trzech Króli. Jest to bardzo dobrze przyjęta tradycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie