Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta prezentacja wyremontowanego autobusu Jelcz 043, popularnego „Ogórka” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Już wkrótce autobus będzie woził dzieci i młodzież uczęszczającą do dolnośląskich szkół, chętną do zapoznania się z bogatymi zbiorami Centrum Historii Zajezdnia.
Już wkrótce autobus będzie woził dzieci i młodzież uczęszczającą do dolnośląskich szkół, chętną do zapoznania się z bogatymi zbiorami Centrum Historii Zajezdnia. Paweł Relikowski
Na plac przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu powrócił słynny autobus „Ogórek” pamiętający czasy sierpniowych strajków w 1980 r. i powstanie „Solidarności”. Zabytkowym pojazdem można już podróżować po drogach Dolnego Śląska.

-Dokładnie dwa lata temu przekazaliśmy ten autobus Politechnice Wrocławskiej w celu wykonania wstępnych badań i zastanawialiśmy się wtedy, jak on się jeszcze trzyma i czy coś można z nim zrobić – mówił podczas uroczystej prezentacji pojazdu Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. - Wtedy nie dowierzałem, że uda się go tak odrestaurować, ale dzisiaj stało się to już faktem. Sam remont trwał kilka miesięcy i oto mamy zabytkowy pojazd, w którym odtworzono wiele oryginalnych elementów, co sprawiło, że działa jak nowy – dodał Marek Mutor.

Do renowacji „Ogórka” włączyło się wrocławskie MPK, które wykonało niemal wszystkie prace remontowe, a te poprzedziły badania wykonane na Politechnice Wrocławskiej oraz przygotowanie pełnej dokumentacji w fabryce Jelcza. Pieczę nad całością sprawowała dolnośląska „Solidarność”. - Z łezką wzruszenia patrzę dzisiaj na ten autobus, ale towarzyszy mi przy tym też pewna pozytywistyczna refleksja, bo jak się okazało - „chcieć to móc” – opowiada nam Kazimierz Kimso, przewodniczący NSZZ Solidarność na Dolnym Śląsku. - I taka właśnie idea przyświecała wszystkim, którzy w to dzieło się tak rzetelnie zaangażowali. Dzisiaj znajdujemy się w historycznym miejscu, a ten autobus będzie świadczył nie tylko o tym, że to właśnie tutaj znajdowała się Zajezdnia Autobusowa nr 7, która dzięki takim pojazdom zapewniała transport miejski, ale też naszym kolejnym pokoleniom przypomni tamte ważne dla nas chwile i do tego będzie stanowił niemałą atrakcję zarówno motoryzacyjną, jak i turystyczną – podsumowuje związkowiec.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych oraz delegacje wszystkich instytucji, które przyczyniły się do rekonstrukcji zabytkowego autobusu. Środki, niezbędne do wykonania remontu pochodziły z budżetu Miasta Wrocław oraz Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Po okolicznościowych przemówieniach i prezentacji filmu dokumentującego poszczególne etapy remontu, wszyscy chętni zasiedli w fotelach „Ogórka” i udali się na symboliczną wycieczkę do centrum Wrocławia. Już wkrótce autobus będzie woził dzieci i młodzież uczęszczającą do dolnośląskich szkół, chętną do zapoznania się z bogatymi zbiorami Centrum Historii Zajezdnia.

Warto przypomnieć, że podobnym autobusem, 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie dzisiaj znajduje się Centrum Historii Zajezdnia i w ten sposób rozpoczął się strajk, który przyczynił się do powstania wrocławskiej „Solidarności”. Już od 11. do 14. listopada, po dokonaniu rezerwacji pod adresem [email protected], będzie można nim odbyć wycieczkę po ulicach Wrocławia. Przejazd autobusem jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska