Urlop rodzicielski 2015 i urlop macierzyński 2015 [ZASADY, WAŻNE INFORMACJE]

Redakcja
Urlop rodzicielski i urlop macierzyński - w 2014 roku to łącznie cały rok
Urlop rodzicielski i urlop macierzyński - w 2014 roku to łącznie cały rok fot. Paweł Relikowski
Udostępnij:
Urlop macierzyński 2015 i urlop rodzicielski 2015 - sprawdź, jakie zasady obowiązują w tym roku. Nadal obowiązuje roczny urlop macierzyński. Ale to uproszczenie. Tak naprawdę składa się na niego podstawowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop rodzicielski. W roku 2015 to łącznie 52 tygodnie płatnego urlopu.

URLOP MACIERZYŃSKI 2015

Rodzice dzieci, które urodziły się w 2015 roku mogą wykorzystać:
* urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki)
* dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni
* urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski mogą wykorzystać i ojciec, i matka dziecka.

Łącznie rodzice mają więc do dyspozycji 52 tygodnie płatnego urlopu. Można zdecydować, czy chcemy pobierać zasiłek w wysokości 100 procent przez pierwsze pół roku, a 60 procent - przez kolejne pół roku, czy też przez cały rok otrzymywać 80 procent zasiłku.

Wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski można złożyć w jednym momencie, na jednym dokumencie.

URLOP RODZICIELSKI 2014 - WAŻNE PYTANIA

W jaki sposób i do kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

W myśl nowych przepisów o urlop rodzicielski można wystąpić na dwa sposoby:

1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.

2. Wniosek o urlop rodzicielski można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Czy za czas korzystania z rocznego urlopu związanego z narodzinami dziecka przysługuje urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Tak, okres korzystania z urlopu związanego z narodzinami dziecka jest traktowany
jako czas zatrudnienia, a co za tym idzie jest również wliczany do całości okresu zatrudnienia i przysługuje za niego urlop wypoczynkowy na normalnych zasadach.

Czy pracownica, która złoży pracodawcy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński już po upływie 14 dni od dnia porodu może jednocześnie zawnioskować o urlop rodzicielski?
W takiej sytuacji należy złożyć dwa wnioski: o dodatkowy urlop macierzyński i o urlop rodzicielski. Nie ma jednak przeszkód, żeby obydwa te wnioski zawrzeć w jednym piśmie. Należy przy tym jednak pamiętać o zachowaniu wymogów przewidzianych w Kodeksie pracy dla wniosku o dodatkowy urlop macierzyński, jak i wniosku o urlop rodzicielski.

W jaki sposób i do kiedy pracownik – tata dziecka może złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i/lub urlop rodzicielski albo ich część, w przypadku gdy mama tego dziecka zrezygnuje z tych urlopów, pomimo zawnioskowania o nie jeszcze przed porodem?
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części, wniosek o dodatkowy urlop macierzyński lub o swoją część takiego urlopu tata dziecka będzie musiał złożyć nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub z drugiej jego części.
We wniosku tym musi określić termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego lub zakończenia pierwszej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanej przez mamę dziecka oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.
Jeśli mama dziecka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części wniosek o urlop rodzicielski lub jego część tata dziecka będzie musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z części takiego urlopu.
We wniosku tym musi określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub termin zakończenia poprzedniej części urlopu rodzicielskiego wykorzystywanej przez mamę dziecka oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.

Jakie informacje powinien zawierać wniosek o urlop rodzicielski w przypadku gdy rodzice dziecka zamierzają podzielić ten urlop między siebie, czyli wykorzystywać go w częściach?

W takim przypadku, rodzic wnioskujący o kolejną część takiego urlopu jest zobowiązany określić termin zakończenia poprzedniej części urlopu oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.

Oto przykład:
Załóżmy, że mama dziecka skorzysta z 13 tygodni (z możliwych 26) urlopu rodzicielskiego, co oznacza że tacie tego dziecka przysługiwać będzie 13 kolejnych tygodni tego urlopu.
W takim przypadku wniosek o swoją część urlopu będzie on musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zakończeniem korzystania z tego urlopu przez mamę dziecka (czyli najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem korzystania ze swojej części urlopu) określając w nim termin zakończenia części urlopu wykorzystywanej przez mamę dziecka oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.

Co się dzieje gdy w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego mamie dziecka, która korzysta z tego urlopu kończy się umowa o pracę?

Prawo do urlopu rodzicielskiego jest ściśle związane ze stosunkiem pracy. Oznacza to, że urlop ten jest świadczeniem przysługującym pracownicy, która w trakcie jego trwania jest chroniona przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę.
Jednak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony, umowa taka ulega rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta. Jeśli więc kończy się ona w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, to z dniem jej rozwiązania ustaje prawo do korzystania mamy dziecka z takiego urlopu, ponieważ kończy się jej stosunek pracy.
Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji mama dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego.

Oto przykład:
Jeśli do końca trwania umowy o pracę zawartej na czas określony, mama dziecka zdążyła wykorzystać 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (z 26), to po rozwiązaniu tej umowy przysługiwać jej będzie zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego a więc za 20 tygodni.

Jeżeli natomiast część urlopu rodzicielskiego, niewykorzystana przez mamę dziecka w związku z ustaniem jej zatrudnienia, będzie wynosiła 8 tygodni lub więcej, to z tego urlopu, pod warunkiem, że jest pracownikiem, będzie mógł skorzystać tata dziecka. Wówczas to jemu przysługiwać będzie zasiłek macierzyński za pozostałą część urlopu rodzicielskiego.
Wniosek o urlop rodzicielski tata dziecka będzie musiał złożyć u swojego pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przez zakończeniem korzystania z tego urlopu

URLOP WYCHOWAWCZY 2015

Od 1 października 2013 r. obowiązują także nowe zasady dotyczące urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy ma teraz wymiar do 36 miesięcy.

Zgodnie z nowymi przepisami:
* każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy (w przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie). Prawa tego nie można przenosić, co oznacza, że żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.
* wyjątkowo z maksymalnie 36 miesięcy urlopu wychowawczego skorzystać może również mama lub tata dziecka, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu,
* korzystanie z urlopu wychowawczego przez dwoje rodziców jednocześnie będzie możliwe przez dłuższy czas tzn. maksymalnie 4 miesiące (wcześniej 3 miesiące),
* urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystany w większej liczbie części tzn. nie więcej niż 5 (wcześniej nie więcej niż 4 częściach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł
Witam.
Mamy termin na 18 marca 2016 a mojej żonie kończy się umowa 30 czerwca 2016. Pracodawca raczej nie przedłuży jej umowy więc na co możemy od niego i od ZUS'u liczyć?
Z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam.
m
monika
Czy mogę wykorzystać urlop rodzicielski, kiedy już wróciłam do pracy po macierzyńskim? Moje dziecko ma 8 miesięcy.
M
Mama
witam
Chciałabym się dowiedziec , co z rodzicami ktorym dziecko sie ur w 2015 r. i w styczniu np22 konczy sie urlop rodzicielski. Jaki wniosek o wychowawczy trzeba skladac , czy juz na nowych zasadach?? do ukonczenia ktorego roku siedziemy z maluszkiem??
T
Tata
Witam chcialbym wiedziec czy moge wziasc urlop wychowawczy badz rodzicielski na dziecko ktore ma obecnie 3 mies. Zona nie korzystala z takich urlopow gdyz jest z spoza polski i nie pracowala w polsce
w
wiola
witam chciałabym się dowiedzieć czy praktyki w technikum wliczają się też w okres pracy? miałam 2 miesiące praktyk po skończeniu szkoły podjęłam prace jednak nie wiem czy będzie mi przysługiwać urlop wychowawczy skoro umowę o pracę mam dopiero od 1 marca 2015 a termin porodu mam na 29.08 2015 -do sześciu miesięcy stażu pracy brakuje kilku dni
a
anka
Kończy mi sie urlop macierzyński i jestem znowu w ciązy. Już dwukrotnie rok po roku korzystałam z urlopu macierzyńskiego i znowu jestem w ciązy- trzeciej. Moje pytanie: Czy bedzie przysługiwał mi ponownie urlop macierzyński, urlop wypoczynkowy.?
M
Magda
Witam :) Chciałabym wykorzystać pełny urlop tj. 52 tygodni i od razu wnioskować o urlop z 80% wynagrodzeniem na cały okres. Jednak umowa o pracę na czas określony, kończyłaby się w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca (o ile będzie na tyle uprzejmy) może mi przedłużyć umowę o pracę, w trakcje trwania urlopu? A jeżeli nie, to czy należy mi się zasiłek macierzyński i w jakim wymiarze jest on wydawany? Tak samo jak dla urlopu 80% czy inaczej? Pytam, bo w takiej sytuacji, nie wiem czy nie korzystniej byłoby pozostać na urlopie macierzyńskim w wymiarze 100% za 20 tygodni i mniej za dodatkowy urlop. Będę bardzo wdzięczna za odp. :)
D
Dorota
Witam.
Jak wygląda sytuacja gdy mam umowę o prace na czas określony, która kończy mi się przed porodem. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek, urlop?
J
Jadzia
Gdzie znajdę wzór takiego wniosku z oświadczeniem, że ojciec nie będzie brał takiego urlopu?
B
BM
Masz rację, że kobieta w ciąży zatrudniona na umowę na zastępstwo ma w tym kraju wielkie GÓWNO. Taka forma zatrudnienia nie chroni nas, nie daje możliwości przedłużenia umowy do czasu porodu i skorzystania z macierzyńskiego. Nie rozumiem dlaczego tak jest, skoro pracujemy i opłacamy wszystkie składki. Ja planując dziecko musiałam myśleć czy zmieszczę się z terminem porodu zanim wygaśnie mi umowa na zastępstwo ( na której pracuje już ponad 6 lat) i zostanę bez środków do życia. Bardzo Ci współczuję, że tak radosna chwila związana z przyjściem dziecka na świat, została przygaszona nieudolnymi rządami........
M
Marta
Moje drogie, bardzo dużo informacji na temat urlopów macierzyńskich, w tym również prawa do zasiłku macierzyńskiego znajdziecie w serwisie www.ewnioski.pl. Są tam też wnioski o poszczególne świadczenia.
l
lusia
j.w
L
Laura
Witam! Co jesli ojciec dziecka nie uzna dziecka ?wówczas na wniosku o dadatkowy urlop rodzicielski matka dziecka musi wpisywać jego dane osobowe ?
a
add
Iwona od kiedy umowę na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu ? umowę o pracę tak- ale nie na zastępstwo...coś Ci świta, ale nie do końca !!!! więc nie wprowadzaj w błąd !!!
I
Iwona
A co z obowiązkiem przedłużenia przez pracodawcę trwania umowy o pracę do dnia porodu? Wówczas normalnie przysługuje zasiłek macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski w łącznym wymiarze 52 tygodni
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie