Upadłość Fagor Mastercook. Będą zwolnienia 1300 osób we...

  Upadłość Fagor Mastercook. Będą zwolnienia 1300 osób we Wrocławiu?

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław, upadłość w FagorMastercook

  Wrocław, upadłość w FagorMastercook ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Dziś zarząd spółki Fagor Mastercook S.A. poinformował, że do hiszpańskiego sądu w San Sebastian został złożony wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego tej spółki. Powodem miała być "troska o dobro naszych wierzycieli, klientów i pracowników". Jaki los spotka 1300 pracowników w zakładach firmy we Wrocławiu? Nie można wykluczyć zwolnień, bo spółka zapowiada restrukturyzację.
  Wrocław, upadłość w FagorMastercook

  Wrocław, upadłość w FagorMastercook ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  W komunikacie, pod którym podpisali się: prezes zarządu Ireneusz Bartnikowski i członkowie zarządu Mariusz Kania i Magdalena Ślązak - Małko napisano:
  "[...] Żeby jednak zapewnić niezbędny czas na realizację tego zadania oraz w trosce o dobro naszych wierzycieli, klientów i pracowników w dniu 30.10.2013 roku złożony został w Sądzie w San Sebastian wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego dla FagorMastercook S.A".

  CZYTAJ TEŻ: FAGOR MASTERCOOK WSTRZYMAŁ PRODUKCJĘ NAWET NA 4 MIESIĄCE

  Równocześnie zapewniono, że firma nadal będzie działała, a nawet zapewnia, że planuje rozwój. Z drugiej jednak strony zapowiada konieczną restrukturyzację, która pozwoli na przywrócenie konkurencyjności. Niestety w praktyce może to oznaczać zwolnienia.

  Na koniec czytamy: "Zapewniamy, że zarówno Zarząd jak i Akcjonariusze Spółki są zdeterminowani do prowadzenia dalszej działalności firmy, w związku z tym liczymy na Państwa wyrozumiałość oraz dalszą współpracę".

  CZYTAJ TEŻ: W ministerstwie będą rozmawiać o fabryce FagorMastercook

  - To sąd rozstrzygnie, co się stanie z naszą spółką - mówi Leszek Bąk, szef zakładowej komisji NSZZ Solidarność. - Moim zadaniem jest reprezentowanie załogi, cierpliwe czekanie i wykonywanie procedur. Na razie nie mamy do czynienia z sytuacją, aby ludzie musieli już teraz szukać nowej pracy. Jeśli chcemy, żeby się udało, trzymajmy się komunikatu, wydanego przez zarząd. Wierzę, że wszystko jest na takiej właśnie, dobrej drodze.

  Czy aby na pewno tak jest? Mamy dwa rodzaje upadłości: układową i likwidacyjną.

  W przypadku tej pierwszej dochodzi do porozumienia z wierzycielami, spółka nadal normalnie działa i przynosi zyski, z których część jest przeznaczona na poczet spłaty długów. W praktyce oznacza to, że spółka nadal zatrudniałaby pracowników.

  W upadłości likwidacyjnej syndyk ma za zadanie zakończyć bieżącą działalność spółki, zwolnić ludzi i jak sama nazwa wskazuje, spółkę zlikwidować. Taki scenariusz zakłada przynajmniej czasowe utrzymanie zatrudnienia, ale tylko takie, by zrealizować bieżące zamówienia. Później zamyka wszystko na cztery spusty.

  Jaka upadłość zostanie zastosowana w przypadku FagorMastercook? O tym zdecyduje teraz hiszpański sąd.

  Przypomnijmy, że we Wrocławiu działają cztery fabryki Fagor Mastercook - sprzętu kuchenego (piekarników, płyt i kuchenek), pralek i zmywarek, lodówek oraz tłocznia. Pracuje w nich ponad 1300 osób.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (90)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oszusci

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zwiazki zawodowe sa od pobierania characzu i buntowania pracowników

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FAGORMASTERCOOK WYPISAĆ SIĘ ZA ZWIĄZKÓW SOLIDARNOŚĆ

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Musimy wszyscy wypisać się ze związków solidarność!!!! Płacimy na nich składki z naszych marnych pensji, a przewodniczący bezczelnie okłamał pracowników, że pensje będą do świąt. Choć wiedział, że...rozwiń całość

  Musimy wszyscy wypisać się ze związków solidarność!!!! Płacimy na nich składki z naszych marnych pensji, a przewodniczący bezczelnie okłamał pracowników, że pensje będą do świąt. Choć wiedział, że to nie prawda. Ale chciał mieć spokój. HAŃBA!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wąsosz

  wąsoszanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wąsosz teraz zbankrutuje !!! ludzie nie będą teraz co jeść

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żydokapitalizm

  Mossad

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Ale co się stało? Zdziwieni?
  Nie palcie głupa! Macie co chcieliście, robole!
  Było pluć na PRL, to teraz macie "dobrobyt" i "wolność".

  Międzynarodowa mafia działająca na zasadach Talmudu (w...rozwiń całość

  Ale co się stało? Zdziwieni?
  Nie palcie głupa! Macie co chcieliście, robole!
  Było pluć na PRL, to teraz macie "dobrobyt" i "wolność".

  Międzynarodowa mafia działająca na zasadach Talmudu (w uproszczeniu "żydzi") niszczy świat, steruje wami rękami Kościoła (niszczy kulturę Sławian od 1000 lat), KOR-u i Solidarności (finansowanej przez CIA), a wy ślepo idziecie za tym (obecna tzw. "cywilizacja zachodnia", to gówno w kolorowym papierku).

  Polacy nie dorośli do "samostanowienia", do posiadania własnego państwa i mądrego zarządzania nim, do brania aktywnego udziału (od najniższego poziomu, czyli społeczności lokalnych) - nie dziwne, że w rządzie zainstalowali się nam więc obcy agenci i systematycznie niszczą Polskę (całkiem nie mogą, bo pasożyt nie może istnieć bez żywiciela, ale pogłowie polaczków ma być zredukowane do 5-15 milionów roboli i proces już trwa).

  "Krótka piłka": albo dorośniecie, albo wyginiecie (i wasze dzieci będą prostymi robolami, albo prostytutkami dla "elit" rządzących - tylko to je czeka).
  Samo się nic nie zrobi - musicie zacząć aktywnie tworzyć Państwo i jego struktury, a nie tylko głosować na podstawionych koszernych kandydatów (niezależnie od prezentowanej opcji i tak ich zadaniem jest eksploatacja kraju i dbanie, aby nie odzyskał niepodległości po ostatnim rozbiorze z roku 1989).

  Zapraszam po szczegóły na portal Polonocentryzm.pl oraz kanał o tej nazwie na Dailymotion.
  Trzeba obalić obecną cywilizację (banki, giełdy, korporacje), zlikwidować Kościół (niszczy nas od ponad 1000 lat, to obcy twór narzucony nam siłą, a wy ciemniaki uważacie to za swą "tożsamość" - tożsamość niewolnika we własnym kraju), wyrżnąć arystokracje/elity, usunąć agentów z rządu (czyli 99% polityków) i samemu zacząć go tworzyć (a nie czekać, aż się znowu jakiś pejsaty dorwie do stołka i wam coś obieca).
  "Cywilizacja zachodnia" się sypie (w jej "naukach", ekonomii, polityce, nie ma nic pozytywnego, rozwojowego, jest po prostu anty-ludzka), kryzysy nie są przypadkowe i będą coraz większe - to doskonała okazja historyczna, aby się z tego kręgu głupoty i ułudy wyrwać. Teraz albo nigdy, wybierajcie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co dalej?

  Kutrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Czy ktoś wie jak sprawa wygląda? Co robić? Czy już zacząć szukać pracy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Szukać, nie oglądać się :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głosujcie na Nową Prawicę i Janusza Korwin-Mikkego

  Jack (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Głosujcie na Nową Prawicę i Janusza Korwin-Mikkego. Od lat ma niezmienne poglądy. Zniesie obowiązkowe składki ZUS, podatek dochodowy i wiele innych bzdur. Będzie się żyło lepiej, przedsiębiorcy nie...rozwiń całość

  Głosujcie na Nową Prawicę i Janusza Korwin-Mikkego. Od lat ma niezmienne poglądy. Zniesie obowiązkowe składki ZUS, podatek dochodowy i wiele innych bzdur. Będzie się żyło lepiej, przedsiębiorcy nie będą szykanowani, będzie się opłacało zatrudniać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  upadłosc zaczyna sie od produkcji bubla...

  długo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  specjalisci od tłumu i mas niestety wytyczaja swietlisty szlak... czesto rozmija sie on z oczekiwaniami klientów... pelne magazyny załogi na alarmują... kiedy banki odmawiaja finansowania najlepiej...rozwiń całość

  specjalisci od tłumu i mas niestety wytyczaja swietlisty szlak... czesto rozmija sie on z oczekiwaniami klientów... pelne magazyny załogi na alarmują... kiedy banki odmawiaja finansowania najlepiej wywalic załoge na bruk by poprawic efektywnosc zakladu... ci od bubli przeczekaja zajmujac stołki... kryzys nie trwa wieczniezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mastercook -gorzki smak prawdy

  przyszły bezrobotny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Ludzie !!! . Teraz wylewacie swoje frustracje ? .A gdzie byliście do tej pory ?.Od lat narzekacie i psioczycie na przewodniczącego Solidarności i jego przydupasów .Przecież doskonale wiedzieliście...rozwiń całość

  Ludzie !!! . Teraz wylewacie swoje frustracje ? .A gdzie byliście do tej pory ?.Od lat narzekacie i psioczycie na przewodniczącego Solidarności i jego przydupasów .Przecież doskonale wiedzieliście i wiecie że człowiek ten jest zwykłym dwulicowym cwaniakiem .Jeśli nie sposób go usunąć (bo kolesie nie pozwolą),to po co płacicie składki ? .Widocznie przywykliście do słuchania bzdur ,albo jesteście tak obojętni że jest wam wszystko jedno.Jesteście zapatrzeni w mit wielkiej Solidarności ,związku który całkowicie zatracił swoją pierwotną tożsamość stając się przytuliskiem dla "styropianowych"kolesi i ich rodzin.Przecież to za rządów Solidarności .AWS-u i Unii Wolności rozpoczął się najwiekszy rabunek majątku narodowego .Narzekaliście na komunę ?No to macie teraz upragnioną wolność .Wolność bez pracy i grosza przy duszy .Bez nadziej na egzystencję i przyszłość ,bez fabryk,hut ,cukrowni i innego przemysłu .Ile zakładów padło w samym Wrocławiu nie sposób zliczyć ,lecz "styropianowi "działacze do ,tej pory siedzą na ciepłych stołkach ,lub pobierają sowite emeryturki .Wy swoich emeryturek nie zobaczycie na oczy bo kto ich dożyje?.Teraz podnosicie wielkie larum ?.Pokupujcie lepiej trumny na raty i czekajcie na na szybki zgon ,bo tylko to pozostało.Nie potrafiliście zadbać o własny los ,a teraz plujecie jadem i frustracją .!!!.Pamiętacie sławetną akcję protestacyjną zorganizowaną prze Sierpień 80 ?.Wtedy trzeba było postawić wszystko na ostrzu noża ,i iść za ciosem .Stanąć na dobre ,nie na dwie godziny ,lecz na dzień ,dwa lub nawet na cały tydzień .Nie wiele było do stracenia a ugrać można było dużo .To był ten moment ,krzyk rozpaczy ludzi którzy choć na moment przestali się bać ,tworząc jednolite społeczeństwo.Niestety dobrze wiecie jak to się skończyło .Znowu zaufaliście panu przewodniczącemu Solidarności .To dzięki niemu wszystko umarło i teraz jesteście gdzie jesteście czyli w środku czarnej d..y.Podziękujcie sobie i związkom że zostaliście bez środków do życia i nie macie co do garka włożyć.Czekajcie na swoje wypowiedzenia i szukajcie roboty ( o ile ją znajdziecie )!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bajer chyba

  Pracownicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  No właśnie a na zdrowy chłopski rozum..firma ma wpis KRS i siedzibę w Polsce..to można tak sobie składać wniosek o upadłość w Espana??
  A co z odprawami, świadectwami pracy etc...no bo jak mam się...rozwiń całość

  No właśnie a na zdrowy chłopski rozum..firma ma wpis KRS i siedzibę w Polsce..to można tak sobie składać wniosek o upadłość w Espana??
  A co z odprawami, świadectwami pracy etc...no bo jak mam się zarejestrować w pośredniaku bez świadectwa pracy...no i jaka treść ma być..no bo chyba nie za ""POROZUMIENIEM STRON""???
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie panikuj

  Rabin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jesteś już zwolniony? Bo ja jeszcze nie i czekam na dalszy rozwój wypadków, spokojnie, upadłość nie oznacza że z dnia na dzień tracisz pracę. Wszystko się musi odbyć zgodnie z procedurami, czyli...rozwiń całość

  Jesteś już zwolniony? Bo ja jeszcze nie i czekam na dalszy rozwój wypadków, spokojnie, upadłość nie oznacza że z dnia na dzień tracisz pracę. Wszystko się musi odbyć zgodnie z procedurami, czyli będzie odprawa i świadectwo pracy. Chociaż jest taki wariant że się trafi inwestor i cię nie zwolnią bo będą potrzebni pracownicy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwa zarządu

  Pracownicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Do ostatniego dnia Prezes komunikował, że będzie postępowanie układowe. Zapewniał związki zawodowe, że wniosek będzie złożony w Polsce, tak aby ochronić POLSKICH wierzycieli i pracowników. Złożył z...rozwiń całość

  Do ostatniego dnia Prezes komunikował, że będzie postępowanie układowe. Zapewniał związki zawodowe, że wniosek będzie złożony w Polsce, tak aby ochronić POLSKICH wierzycieli i pracowników. Złożył z dyrektorem finansowym wniosek o UPADŁOŚĆ w baskijskim sądzie ograniczając dochodzenie swoich praw pracownikom i wierzycielom z terenu POLSKI. Trzeba coś z tym zrobić i to szybko!!! Zanim ETA nie skonsumuje POLSKICH pieniędzy!!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo