Upada coraz więcej dużych firm we Wrocławiu. Co się dzieje?

Agata Wojciechowska, Joanna Karwecka
Wrobis jest generalnym wykonawcą części Olimpia Port
Wrobis jest generalnym wykonawcą części Olimpia Port fot. Paweł Relikowski
Upada coraz więcej firm we Wrocławiu. Przedsiębiorcy chcieli za dużo zarobić, czy to koniec życia na kredyt? W ciągu ostatniego miesiąca sąd ogłosił upadłość wrocławskiej firmy As-Bau S.A. Ustanowił dla niej syndyka, który pospłaca z majątku firmy jej długi. To postanowienie zapoczątkowało serię wniosków o upadłość wrocławskich deweloperów. W ostatnim miesiącu pojawiły się taż wnioski o upadłość fim z branży budowlanej. Dotyczyły Ganta, Wrobis. Wszystkie one stawiały reprezentacyjne budynki, w tym Odra Tower, Olimpię Port czy osiedle na Muchoborze. Co doprowadziło do ich upadku?

Do sądu zgłosili się wierzyciele firmy Gant Development, budowniczego m.in. Odra Tower we Wrocławiu. Wtedy zarząd spółki złożył wniosek o upadłość układową, by dalej działać, choć już pod okiem nadzorcy sądowego. Dwa tygodnie później taki sam krok zrobił zarząd Wrobis S.A.

Szczególnie postępowanie wobec Ganta będzie sprawdzianem nowej ustawy deweloperskiej. Choć lokale sprzedawano w większości przed jej wejściem w życie, to samo postępowanie upadłościowe będzie już prowadzone zgodnie z nowymi ustaleniami.

Zbigniew Przybylski, który chciał mieć dwupokojowe mieszkanie na 15. piętrze Odra Tower, jest dziś zaniepokojony całą sytuacją. Podpisał przed-wstępną umowę kupna (w formie aktu notarialnego) i wpłacił całą kwotę za mieszkanie na odpowiedni rachunek. Teraz zaproponowano mu przeniesienie własności, gdy zgodzi się na obciążenie hipoteczne części gruntu pod budynkiem, przypadającej na jego mieszkanie. Przed taką decyzją stanęli liczni kupujący lokale we Wrocławiu.

- Sprawa Ganta to jedno z ciekawszych postępowań. Również pod kątem komplikacji ze spółkami-córkami zarządzającymi poszczególnymi inwestycjami. Moim zdaniem nowa ustawa deweloperska, której celem jest ochrona nabywcy, może nie zadziałać tak, jak chcieliby tego ustawodawcy - ostrzega Łukasz Piechowiak z portalu Bankier.pl.

Od początku roku na Dolnym Śląsku do sądów wpłynęły 72 wnioski o upadłość firm, także deweloperskich. Niektórzy winią za to nowe prawo. Przeczy temu praktyka. - We wrocławskim sądzie nie złożono jeszcze ani jednego wniosku o upadłość, który dotyczyłby inwestycji rozpoczętej po wejściu w życie ustawy deweloperskiej (kwiecień 2012 r.) - mówi sędzia Jarosław Horobiowski z Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna.

Co jest więc przyczyną? To skutek sytuacji na Zachodzie: zastój na rynku nieruchomości, trudności z wzięciem kredytu na mieszkania i długie czekanie na rządowy program wsparcia dla chętnych na zakup pierwszego lokum.

Więcej o upadłościach wrocławskich firm czytaj na KOLEJNEJ STRONIE
Sąd w San Sebastian (Hiszpania) podejmie decyzję w sprawie wniosku o upadłość wrocławskiego Fagor Mastercook (AGD).
Wniosek o upadłość Fagor Mastercook to konsekwencja kłopotów hiszpańskiego koncernu Fagor. Jak poinformowała agencja Reuters, ma on 1,1 mld euro długu. Zgodnie z prawem hiszpańskim koncern otrzymał cztery miesiące na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i rozmowy z wierzycielami.

Jednak są już pierwsi chętni na zakup wrocławskich fabryk. W zeszłym tygodniu na spotkaniu z pracownikami była mowa o 10 inwestorach. Nie chciano jednak zdradzić żadnych szczegółów, zasłaniając się tajemnicą biznesową.

18 listopada przed wrocławskim sądem odbędzie się kolejna rozprawa o upadłość likwidacyjną firmy Gant Development. Na pierwszej wierzyciele nie zgodzili się na upadłość układową, tłumacząc, że mieli zbyt mało czasu na rozważenie propozycji spłaty, które deweloper przedstawił dzień wcześniej.

Aby ratować finanse, Gant zaproponował przeniesienie własności mieszkań dopiero po uzyskaniu zgody na obciążenie gruntu hipoteką. Oznacza to, że gdyby deweloper przestał spłacać zobowiązania, właściciel nieruchomości zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Nieoficjalnie mówi się o kwocie około 20-30 tys. zł w przypadku mieszkań w Odra Tower. Teraz każdy sam musi zdecydować, co woli: akt własności i ewentualne dodatkowe koszty w przyszłości, czy czekanie na rozstrzygnięcie sądu, ale nie do końca pewną przyszłość w razie upadku dewelopera.

- W przypadku dodatkowego obarczenia hipoteki gruntowej, każdy potencjalny właściciel musi sam rozważyć, czy stać go na podjęcie takiego ryzyka. Wówczas taki akt notarialny może być dla niego korzystny. Choć dla mnie to wybór pomiędzy mniejszym a większym złem - tłumaczy Łukasz Piechowiak, główny ekonomista z Bankier.pl.

Skąd takie kłopoty finansowe? - Gant nie wykupił swoich obligacji - tłumaczy Piechowiak. - To wyraźny sygnał, że nie ma pieniędzy. Można tylko przypuszczać, że firma wyemitowała je, bo potrzebowała na jakieś przedsięwzięcie dodatkowych funduszy. Ale nie przyniosło ono oczekiwanych zysków.

Wrobis tydzień temu złożył wniosek o upadłość układową. Stawiał m.in. budynki dla jednego z największych wrocławskich deweloperów - Archicomu. Jako powód podaje kłopoty z bieżącą działalnością, a dokładniej opóźnienia w płatnościach leżące po stronie ich partnerów biznesowych oraz zastój na rynku nieruchomości.

Dolny Śląsk na 2. miejscu w kraju pod względem upadłości. Dlaczego? - ROZMOWA NA KOLEJNEJ STRONIE

Z powodu wniosku o upadłość zwołano w Archicomie nadzwyczajne posiedzenie zarządu. - Inwestycje są w większości sprzedane i zrealizowane. Zakończenie żadnej z nich nie jest zagrożone - napisał Archi-com w przesłanym nam oświadczeniu. Obaw nie mają także we wrocławskim szpitalu wojskowym przy ul. Weigla. Wrobis ma tam budować (w ramach konsorcjum, w którym nie jest liderem) nowy obiekt.

W przypadku firmy As-Bau sąd ogłosił upadłość likwidacyjną. Powód? Od roku deweloper miał problemy z bieżącymi płatnościami. Majątek firmy wart jest 50 mln zł, a jego długi oszacowano na 30 mln zł - informuje sąd. Dodatkowo zaznaczył, by właścicieli mieszkań traktować w sposób szczególny, a więc zgodnie z nową ustawą deweloperską. Lokale raczej dostaną na własność. Nie jest jednak jasne, czy nie będą musieli do nich dopłacić.

Dolny Śląsk na 2. miejscu pod względem liczby upadłości

Z sędzią Jarosławem Horobiowskim, przewodniczącym Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna, rozmawia Joanna Karwecka

Nasz region jest 2. podwzględem złożonych w tym roku wniosków o upadłość firm (72). Dlaczego?
- Liczba wniosków o ogłoszenie upadłości wzrasta, szczególnie w branży budowlanej i deweloperskiej. Należy jednak pamiętać, że proces upadłościowy ma służyć restrukturyzacji podmiotu, który sobie na rynku nie poradził. Z tego punktu widzenia większa liczba postępowań upadłościowych świadczy o wyższej świadomości ryzyka oraz o lepszym przestrzeganiu prawa.

Dlaczego firmy sobie nie radzą?
Branża deweloperska cierpi z powodu braku płynności finansowej. Popyt na mieszkania jest słaby, a zdolność nabywcza - niewielka. Wpływa to na decyzję banków o wyższym oprocentowaniu kredytów i ich niższych kwotach, co z kolei doprowadza do obniżenia cen nieruchomości. Granicą jest oczywiście rentowność inwestycji. Czas realizacji się wydłuża, koszty rosną, a wpływy maleją. Ob-serwujemy też niską aktywność kredytową banków, które uważają sektor budowlany za
wysoce ryzykowny. Zakup nieruchomości przez deweloperów na tzw. "górce", a później konieczność przystosowania cen do aktualnych decyduje, że pewne przedsięwzięcia są na skraju rentowności lub pod kreską. Jeśli deweloper nie ma szansy na uratowanie płynności, to upada. Są też tacy, którzy porwali się z mo-tyką na słońce - brakowało im wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim kapitału, a jednak zdecydowali się na prowadzenie takiej działalności, bo w pewnym momencie wszystkim się wydawało, że w branży deweloperskiej nie można stracić.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 73

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grześ
zgadzam się z wpisem. Niech sie odpowiednie służby zajmą bentleyami ,X5 właścicieli i członków zarządu .....to nic innego jak wyprowadzenie kasy
g
gwiazda
zgadzam sie w 100%. zaklepałem mieszkanie sobie w olimpia port i aż specjalnie jchalem ostatnio zobaczyć jak sie sprawy mają. archicom pisał, że osiedle powstaje bez problemu, no i racja. prace trwają nadal
p
peace
błagam, ludzie... poczytajcie trochę zanim coś napiszecie :) mało to w polskim internecie informacji, że inwestycje Archicomu mimo wszystko będą na czas? byli przygotowani nawet na takie ekstremalne sytuacje, więc będzie szpital, będzie olimpia port i jeszcze im podziękujecie :)
A
Ash
błagam, ludzie... poczytajcie trochę zanim coś napiszecie :) mało to w polskim internecie informacji, że inwestycje Archicomu mimo wszystko będą na czas? byli przygotowani nawet na takie ekstremalne sytuacje, więc będzie szpital, będzie olimpia port i jeszcze im podziękujecie :)
t
to-ja-wroclawiak
ciekawe, gdzie to wszystko przeczytałeś? :D polecam jednak trochę najpierw się dowiedzieć zanim zaczniesz się wypowiadać, no chyba że chodzi o to, że hejt jest zawsze okej? :D
z
zuzia wroclawianka
zeby kupowac dziury w ziemi czegos czego nie ma w rzeczywistosci to tylko Polacy daja sie nabrac na takie cos a potem placz nie z** mi was robcie tak dalej he he smieszni jestescie,ze wierzycie tym ktorym nie powinniscie...
z
zuzia wroclawianka
za to ze jestes optymista - nie zanosi sie na zdobycie wiekszej kasy emigranci juz
powoli przestaja slac do PL-u i kupowac mieszkania a raczej osiedlaja sie na zachodzie. Cienko przeda deweloperki ci co chcieli sie nachapac.
W
Wroclove0
Drażni mnie ta mowa o trudnościach firm itp,itd. As-Bau się pokłócił, rozdzielił i stąd zaczął się kłopot. GANT, Wrobis , Intakus te chwyty stsoują z czystego interesu i proszę nazywać rzeczy po imieniu,a nie słuchać ich propagandy... Inwestycje pobudowane, w dużej mierze sprzedane to gdzie zysk ze sprzedaży? Otóż zaskoczę Was...zysk był i dostał nogi i wyszedł,a upadłość pomaga się odciąć od długów i prosperować dalej i wszystko w majestacie prawa...cierpią podwykonawcy,którzy nie dostaną pełnego wynagrodzenia ( o ile w ogóle) i cierpią kupujący (jak w przypadku rozwiązania w Gant). Nie na miejscu jest pytanie skąd tyle upadłości...to celowe interesowane działanie i nie czarujcie tutaj...
W
Wrocławianin
PROSTAKU
W
Wrocławianin
PROSTAKU
:)
wprost urzekła mnie twoja ironia,wyrobiona jak g... w betoniarce PROSTAKU
L
LOL
...zapewniali wporost "niewiarygodną jakość" i to od ilu lat....
Czyżby Archi ****cośtam nie zapłacił za kolejne etapy kolejnych realizacji?!?
Jeżeli tak to współczuję kolejnemu kooperantowi tej dziwnej firemki "deweloperskiej" powstałej prawdopodobnie z majątku PO PZPR'eowskiemu 1986 roku...;-)
Wszyscy którzy pchają się do współpracy z firemką króra ma tylko biura i prawników - GORĄCO WSPÓŁCZUJĘ ;-)
W
Wrocławianin
jak Król Kaszub na rządzeniu PROSTAKU
k
kRZYK!
dwie autostrady, drogę expresową, 19 czynnych osobowych stacji kolejowych. Co do linii transportu zbiorowego to ciężko się wypowiadać, bo niby co należy brać pod uwagę? Jeśli wszystko, to uzbiera się coś pod czterysta... sama komunikacja pod egidą spółek związanych umowami z miastem to ponad 100 linii. A komunikacja PKS, PKP, prywatne busy... Tymczasem w Dreźnie .... Jest ponad trzysta linii podmiejskich, ale z miejskich, tylko 12 tramwajowych i 28 autobusowych-czyżby manipulacja faktami?. Jest jeszcze jedno podobieństwo - tak w Dreźnie jak i we Wrocławiu jest kolejka...linowa;)
w
wroclove
Czas coś z nim zrobić, bo straszy tylko.
Dodaj ogłoszenie