Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK ostrzega! Oto cała prawda o kremach z filtrem, których używamy! Tych produktów lepiej unikać! 21.08.21

KaPa
Z danych wynika, że 18 z 243 partii kosmetyków miało nieprawidłowości (7,4 proc.) np. niewłaściwe oznakowanie produktów, mylne oświadczenia marketingowe czy problem z terminami trwałości. Oto one:
Z danych wynika, że 18 z 243 partii kosmetyków miało nieprawidłowości (7,4 proc.) np. niewłaściwe oznakowanie produktów, mylne oświadczenia marketingowe czy problem z terminami trwałości. Oto one: Pexels
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdził w ciągu ostatnich kilku miesięcy, czy kremy do opalania, z filtrem i po opalaniu są prawidłowo oznakowane przez producentów. Wyniki badań opublikowano na stronie urzędu. Zobacz, które kremy trafiły na "czarną listę". Zanim wybierzesz się na upragnione wakacje sprawdź, czy krem którego używasz na pewno jest bezpieczny!

Inspekcja Handlowa od lutego do maja 2021 r. przeprowadziła na terenie całego kraju 65 kontroli, których celem było sprawdzenie prawidłowości oznakowania kosmetyków do opalania i nawilżających balsamów po opalaniu oraz prawidłowości obrotu tymi produktami, a także sprawdzenie deklaracji i znajdujących się na opakowaniach oświadczeń marketingowych dotyczących działania kosmetyków (claims).

Kontrole przeprowadzono u 65 przedsiębiorców, w tym:

  • 62 sklepach detalicznych,
  • 3 hurtowniach.

Nieprawidłowości stwierdzono u 12 przedsiębiorców prowadzących sklepy detaliczne.

Sprawdzono łącznie 243 partie kosmetyków, z czego (z powodu różnego rodzaju nieprawidłowości) zakwestionowano 18 partii (7,4 proc. badanych).

Kremy z filtrem SPF - jak nie dać się oszukać?

  • Kupując kosmetyk sprawdź, czy nie zawiera on substancji, na które jesteś uczulony. Opakowanie każdego kosmetyku zawiera wykaz składników określonych zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych
    (INCI), poprzedzony wyrazem „ingredients”. Jeśli masz alergie i problemy np. skórne, zapoznaj się ze składnikami szczególnie uczulającymi i ich nazwami w INCI.
  • Sprawdź, czy kosmetyk nie jest przeterminowany. Na opakowaniu produktu znajduje się data minimalnej trwałości, poprzedzona zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” lub znakiem klepsydry. To termin, do którego kosmetyk, przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości.
  • Gdy minimalny okres przydatności kosmetyku do użycia wynosi więcej niż 30 miesięcy, producent może umieścić znak graficzny otwartego słoika tzw. PAO oraz podać – wyrażony w miesiącach lub latach - czas, w jakim od otwarcia opakowania kosmetyk
    może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika.
  • Sprawdź, czy na opakowaniu umieszczono nazwę handlową kosmetyku – może ona zawierać nazwę producenta lub informacje o przeznaczeniu produktu np. krem „xyz” na noc nawilżający.
  • Oznakowanie kosmetyku powinno zawierać również imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres osoby odpowiedzialnej za produkt.
  • Opakowanie kosmetyku powinno być oznakowane w sposób widoczny i czytelny, metodą uniemożliwiającą jego łatwe usunięcie, powinno być trwałe, nie rozmazywać się.
  • Produkty ochrony przeciwsłonecznej powinny posiadać ostrzeżenia wskazujące, że nie zapewniają one stuprocentowej ochrony i wskazówkę dotyczącą środków ostrożności, które należy zachować.

Kremy z filtrem - jak mądrze je stosować?

Produkt nanieść przed wyjściem na słońce

Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub
wycieraniu ręcznikiem

Zwróć także uwagę na wskazany na oznakowaniu produktów ochrony przeciwsłonecznej zakres współczynników ochrony przeciwsłonecznej w poszczególnej kategorii.

Wybór kremu z filtrem ma znaczenie dla środowiska. Jaki produkt wybrać?

Okazje

Zobacz zabawki do wody dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Plac zabaw dla dzieci do twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: UOKiK ostrzega! Oto cała prawda o kremach z filtrem, których używamy! Tych produktów lepiej unikać! 21.08.21 - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska