Uniwersytet Wrocławski stawia na język ukraiński. Uruchamia...

  Uniwersytet Wrocławski stawia na język ukraiński. Uruchamia nowe studia

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Joanna Urbaniec / Polskapresse

  Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim ruszą studia magisterskie na kierunku filologia ukraińska z językiem angielskim. Nasze uczelnie uruchomią też kilka innych ciekawych kierunków.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Joanna Urbaniec / Polskapresse

  Studenci mogą poznawać język, kulturę i historię Ukrainy na Uniwersytecie Wrocławskim już od trzech lat. Do tej pory mogli podjąć jedynie studia licencjackie. Od nowego roku akademickiego będą mogli kontynuować naukę i zdobyć tytuł magistra.

  - Stawiamy na zajęcia praktyczne, które przydadzą się na rynku pracy. Na studiach drugiego stopnia proponujemy m.in. dwa semestry języka administracji i biznesu, a także - w ramach zajęć opcyjnych - elementy prawa dla filologów - mówi dr Sylwia Wójtowicz, zastępca dyrektora ds.
  dydaktycznych Instytutu Filologii Słowiańskiej. - Oferujemy także blok zajęć translatorycznych skierowany do osób, które będą chciały po studiach przystąpić do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego - dodaje.

  A tłumaczy brakuje - tym bardziej że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Ukrainą szybko się rozwija. We Wrocławiu powstaje coraz więcej firm zakładanych przez wschodnich sąsiadów.

  - Dla Ukraińców Polska jest dobrym miejscem do rozpoczęcia współpracy z całą Unią Europejską. Bliskość kultury, tradycji i podobny język pozwalają działać sprawniej, dlatego też biznes lokują właśnie u nas. Im więcej tłumaczy i pracowników biegle posługujących się językiem ukraińskim, tym lepiej dla tej współpracy - zauważa Sławomir Szymusiak, dyrektor Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Oficjalne źródła mówią o 1,3 mln Ukraińców mieszkających w Polsce - dodaje.

  Według oficjalnych danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, w samym Wrocławiu mieszka i pracuje ponad 60 tys. Ukraińców. Ale to nie wszyscy, bo część nie rejestruje pobytu.

  - Szacujemy, mieszka u nas 110 tys. obywateli Ukrainy - twierdzi Błażej Zając, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Wschód-Zachód”.

  Jak dodaje, tłumaczy i specjalistów znających język ukraiński potrzebują także organizacje pozarządowe. - Teraz trzeba sięgać po Ukraińców. To jednak nie jest rozwiązanie idealne, bo ważna jest także biegła znajomość języka polskiego i angielskiego - mówi.

  Nowości także na przyrodniczym i politechnice
  Nową specjalizację w nadchodzącym roku wprowadzi Uniwersytet Przyrodniczy: „zarządzanie produkcją zwierzęcą - uwarunkowania europejskie i chińskie” na drugim stopniu kierunku zootechnika. Z kolei Politechnika Wrocławska chce szkolić speców od wykorzystywania danych osobowych na specjalizacji danologia (studia informatyczne).

  Matura dopiero za miesiąc, ale kandydaci już mogą aplikować na Uniwersytet Wrocławski. W kolejnych tygodniach rekrutacja ruszy na pozostałych wrocławskich uczelniach. Dostać się na studia będzie jednak trudniej niż przed rokiem, np. na Uniwersytet Ekonomiczny.

  Od wtorku studenci mogą aplikować na 73 kierunki, które oferuje Uniwersytet Wrocławski. Maturzyści lub studenci, którzy chcą zmienić kierunek, muszą zarejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Czas mają do 8 lipca (studia licencjackie) lub 16 września (studia magisterskie).

  CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  studia wrocław

  klara.mak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Rozumiem, że to ukłon w stronę pracowników z Ukrainy. Jednak powinno myśleć się najpierw o swoich obywatelach. Ja jestem ze Świdnicy i teraz piszę maturę. Po niej chciałabym kontynuować naukę we...rozwiń całość

  Rozumiem, że to ukłon w stronę pracowników z Ukrainy. Jednak powinno myśleć się najpierw o swoich obywatelach. Ja jestem ze Świdnicy i teraz piszę maturę. Po niej chciałabym kontynuować naukę we Wrocławiu i tu podjąć studia z zakresu dietetyki. Ktoś orientuje się gdzie taki kierunek oferują?zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Witam! Klara, zapraszam Cię zatem do WSB we Wrocławiu na studia I stopnia na kierunku Dietetyka i turystyka zdrowotna. Kierunek ten idealnie dopasowuje się do Twoich wymagań, a więcej o nim...rozwiń całość

  Witam! Klara, zapraszam Cię zatem do WSB we Wrocławiu na studia I stopnia na kierunku Dietetyka i turystyka zdrowotna. Kierunek ten idealnie dopasowuje się do Twoich wymagań, a więcej o nim znajdziesz na stronie uczelni: wsb.pl/wroclaw/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/dietetyka-i-turystyka-zdrowotna Zachęcam do szybkiego podjęcia decyzji i aplikacji maksymalnie do 30 kwietnia. To pozwoli Ci zaoszczędzić 1000zł: 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Czesne już od 195 zł miesięcznie na pierwszym roku studiów! Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LoL

  Zdanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jak ukraincu jest mi bardzo ciekawe po co oni to robia , gdy na ukrainie nie wszyscu ukraincy rozmawiają w tym jezyku.(choziaż ten jezyk jest dla mnie pierwszy ) Rosyjski jezyk rozumieją wszyscy i...rozwiń całość

  Jak ukraincu jest mi bardzo ciekawe po co oni to robia , gdy na ukrainie nie wszyscu ukraincy rozmawiają w tym jezyku.(choziaż ten jezyk jest dla mnie pierwszy ) Rosyjski jezyk rozumieją wszyscy i wiekszosc rozmawia po rosyjsku na wschodzie od Polski , przykro ale to jest tak.
  Historia Ukrainy , hmmmm , tez jest dla mnie dziwne. Wszyscy wiemy ze poglądy roznią sie na historię w Poslce i na Ukrainie , wiec po co ? Bedzie studiował człowiek w Polsce, bedzie miał jedno zdanie o kozactwie i rzezi na wołyniu , inne zdanie bedą mieć ludzie na ukrainie , bo tam w podręcznikach nie istnieje "ludobójstwa" na wołyniu , ale tylko "walka" i tak dalej.
  Więc naprawde dziwi to mnie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ehh

  Huby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  robią wszystko by zniszczyć Polaków

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyborcy będą to pamiętać

  Kresowiacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Żeby zaprosić do Polski na studia młodzież pochodzenie polskiego, która zamieszkuje obecnie dawne kresy RP, to na to nie ma pieniędzy. Ale na filologię ukraińską, nikomu nie potrzebną, finansowaną...rozwiń całość

  Żeby zaprosić do Polski na studia młodzież pochodzenie polskiego, która zamieszkuje obecnie dawne kresy RP, to na to nie ma pieniędzy. Ale na filologię ukraińską, nikomu nie potrzebną, finansowaną z budżetu państwa, pieniądze się znalazły. Czym jeszcze zaskoczy Polaków proukraiński rząd w Warszawie?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może kursy magisterskie II stopnia?

  Żarłok z PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  nauka mordowania widłami ,siekierami i kosami ? Licencjat z nabijania na płot? Takie typowe podstawy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co to komu?

  kika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  Za moich czasów (matura w roku 2005) była moda na filologię ukraińską wśród tych, którzy nie mieli na siebie lepszego pomysłu. Mówiono, że firmy będą się otwierać na rynki wschodnie i będzie praca....rozwiń całość

  Za moich czasów (matura w roku 2005) była moda na filologię ukraińską wśród tych, którzy nie mieli na siebie lepszego pomysłu. Mówiono, że firmy będą się otwierać na rynki wschodnie i będzie praca. Efekt? Ci znajomi, którzy skończyli ukrainistykę, pracują albo w obsłudze klienta (polskiej) lub call center albo skończyli też inne studia i robią coś zupełnie innego. Nikt nie pracuje w zawodzie.
  PO CO jakiejkolwiek firmie filolog ukraiński (czyli specjalista od literatury, kultury, historii Ukrainy) skoro mogą sobie zatrudnić Ukraińców z biegłym polskim i po studiach specjalistycznych ukończonych na Ukrainie, zwłaszcza że wizy znieśli i procedura jest uproszczona. Te studia to strata czasu i pieniędzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Środkowy palec dla tych uczelni

  UBywatel PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Banderowcy niech jadą walczyć za swój twór zwany Ukrainą, a nie chowają się PO Polsce i uczelniach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba ktoś mocno w głowę się uderzył...

  f**k upa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  ...ale od dawna wiadomo było, że tzw. kadra "profesorska" na wyższych uczelniach była poprawno-polityczna...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marnotrawstwo publicznych pieniędzy!!!

  To jest bezsensowny projekt! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  Kierownictwo Instytutu Filologii Słowiańskiej chyba postradało rozum. Po co w dzisiejszych czasach studia na kierunku filologia ukraińska. Komu to potrzebne? Przecież to jest ewidentna produkcja...rozwiń całość

  Kierownictwo Instytutu Filologii Słowiańskiej chyba postradało rozum. Po co w dzisiejszych czasach studia na kierunku filologia ukraińska. Komu to potrzebne? Przecież to jest ewidentna produkcja przyszłych bezrobotnych na koszt polskiego podatnika, to jest ewidentne marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Co na to senat uczelni i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MOJA

  Adaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Litwo Ojczyzno Moja...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo