Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy ma nowy gmach przy placu Grunwaldzkim (FILM, ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Centrum Geo-Info-Hydro - tak nazywa się nowoczesny gmach w kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego przy placu Grunwaldzkim. Budynek jest już gotowy, teraz trwa jego wyposażanie. Od października będą się tu uczyć studenci i doktoranci m.in. architektury krajobrazu, geodezji i geoinzynierii, inżynierii środowiska. Inwestycja kosztowała ponad 50 mln zł.

Profesor Jarosław Bosy z dumą oprowadza nas po nowym gmachu Geo-Info-Hydro. Od października uczelnia zyska ponad 4,5 tys. mkw. powierzchni do prowadzenia zajęć. Geodezja i kartografia to jeden z najpopularniejszych kierunków na tej uczelni. W tym roku o jedno miejsce starały się ponad 3 osoby.

Budynek ma pięć kondygnacji. Pod ziemią znajdują się laboratoria z ciężkim sprzętem, w tym dwukondygnacyjne laboratorium do prowadzenia pomiarów geodezyjnych. To tu swoją bazę ma nowoczesny dron, który nie tylko robi zdjęcia, ale i skanuje teren i obserwowane obiekty.

Na parterze rozlokowane są organizacje studenckie, samorząd i władze Wydziału Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji. Piętro wyżej - wyspecjalizowane laboratoria komputerowe. W nich studenci będą się uczyć m.in projektowania przestrzennego, projektowania krajobrazu i katastru. Kolejna kondygnacja to wydziałowa biblioteka i czytelnia techniczna oraz wyspecjalizowane laboratoria z dziedziny inżynierii bezpieczeństwa oraz Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych. Trzecie piętro to dwukondygnacyjna pracownia plastyczna, laboratoria szaty roślinnej, fotografii i światła. Na czwartym piętrze są m.in. pokoje do indywidualnej pracy dla studentów i przede wszystkim - Centralne Wydziałowe Laboratorium Badań Środowiskowych.

CZEGO STUDENCI BĘDĄ SIĘ UCZYLI W NOWYM GMACHU? CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Prof. Jarosław Bosy, prodziekan ds. kierunku geodezja i kartografia, zapewnia, że przedstawiciele tylu różnych dziedzin w jednym gmachu na pewno nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Wręcz przeciwnie.

- Dziedziny, których uczymy naszych studentów, są interdyscyplinarne. Dlatego nie mogliśmy o tym zapomnieć, tworząc Geo-Info-Hydro. Wspólnym trzonem dla tych dziedzin są informatyka oraz środowisko. Najwyższej klasy sprzęt, którym tu dysponujemy, pozwala nam przyglądać mu się w skali mikro- oraz makro - tłumaczy.

Rzeczywiście, skanery, z których skorzystają przede wszystkim przyszli geodeci i geoinformatycy, pozwalają m.in. na badanie struktury troposfery (najniższa warstwa naszej atmosfery). Natomiast bardzo dokładne mikroskopy i aparatura laboratoryjna na IV piętrze niczym nie różnią się od tych, które stosują biolodzy i mikrobiolodzy.

- Możemy badać to, co dzieje się na przykład w wodach płynących, ale i ściekach - dodaje prof. Janusz Łomotowski z Instytutu Inżynierii Środowiska.

Profesorowie liczą, że nowoczesny gmach i przede wszystkim najwyższej klasy sprzęt, przyciągną studentów i zatrzymają ich na dłużej.

- By nikt nie mógł powiedzieć, że to czego się uczył, nie ma przełożenia na rzeczywistość w późniejszej pracy. Wręcz odwrotnie, staramy się o taką aparaturę, na którą wiele firm nie może sobie jeszcze pozwolić - dodaje prof. Bosy.

Budowa Geo-Info-Hydro w kampusie uczelni przy pl. Grunwaldzkim rozpoczęła się wiosną 2013 roku. Przecięcie wstęgi zaplanowano na 1 października br., podczas inauguracji roku akademickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska