Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu szuka ochotników do badań nad przeciwciałami SARS-CoV-2

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne / Karolina Misztal
Ochotnicy dostaną informacje o tym, jak wzrósł poziom przeciwciał koronawirusa po przyjęciu szczepionki. Naukowcy dowiedzą się, w jakim czasie i jak długo utrzymują się te przeciwciała. Eksperci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu szukają chętnych do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu prowadzi badania sprawdzające, jak wzrosła liczba przeciwciał koronawirusa po przyjęciu szczepionki. Naukowcy chcą dowiedzieć się tego bezpłatnie badając ochotników. Jak informuje Uniwersytet Medyczny, na podstawie skrupulatnie przeprowadzonych badań i analizy danych z badań klinicznych wykazano, że szczepionki posiadają wysoką skuteczność i są bezpieczne. Niewiele natomiast wiadomo na temat poziomu przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 oraz czasu ich utrzymywania się u ozdrowieńców, którzy zostali zaszczepieni zgodnie z zaleceniem producenta.

Do badań mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 18 lat (chociaż najbardziej pożądani są ochotnicy mający 40-60 lat) i mają udokumentowane zakażenie koronawirusem przebyte pomiędzy 1 października 2020 r. a 31 stycznia 2021 r. Z udziału w badaniu wykluczeni są chorujący na: cukrzycę, nowotwory, AIDS, przewlekłą chorobę nerek, wątroby, układu oddechowego lub są leczeni immunosupresyjnie.

"Zakwalifikowani do udziału w programie ozdrowieńcy są poddawani rocznej ocenie poziomu przeciwciał w klasie IgG przeciw SARS-CoV-2. Ponadto dzięki monitoringowi badacze są w stanie ocenić skuteczność szczepionek przeciw Covid-19" - wyjaśnia rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Monika Kowalska.

Udział w badaniu będzie polegał na pobraniu od nich dwóch łyżek stołowych krwi przed pierwszym szczepieniem, następnie przed drugim oraz pomiędzy pierwszym a czwartym tygodniem po szczepieniu i 12 miesięcy od podania drugiej dawki szczepionki. Podczas każdej wizyty ochotnicy będą także wypełniać ankietę. Monika Kowalska podkreśla, że ta rekrutacja nie jest rejestracją na szczepienie, a prowadzący badania nie mają wpływu na wyznaczenie terminów i miejsca szczepienia.

Badania próbek krwi pozwolą dowiedzieć się, jak wzrasta w czasie ilość przeciwciał, jak długo utrzymują się w organizmie oraz czy i jakie efekty niepożądane występują. Uczestnicy badań otrzymają informację o ich wynikach.

Zgłoszenia przyjmowane są po wypełnieniu krótkiej ankiety dostępnej na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod tym linkiem: ANKIETA BADANIA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska