Uniwersytet Ekonomiczny świętuje. Prof. Lucjan T. Orłowski doktorem honoris causa

Marcin Walków
Prof. Lucjan T. Orłowski
Prof. Lucjan T. Orłowski ue.wroc.pl
Udostępnij:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu obchodzi dziś swoje święto. Z tej okazji prof. Lucjan T. Orłowski otrzyma doktorat honoris causa uczelni. Wręczone zostaną też statuetki i medale. Dwóm salom wykładowym zostaną nadane imiona.

Prof. Lucjan T. Orłowski jest wybitnym, liczącym się w świecie naukowcem, profesorem ekonomii i finansów międzynarodowych. Kieruje Katedrą Ekonomii i Finansów w John F. Welch College of Business na Uniwersytecie Sacred Heart w Fairfield w stanie Connecticut. Brał aktywny udział w przemianach ustrojowych i gospodarczych w Polsce

Prof. Orłowski mieszka w USA od 1982 roku. Blisko współpracował z prof. L. Balcerowiczem w okresie przygotowania reform z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a po zmianie systemu społeczno-gospodarczego Polski współpracował z kolejnymi Ministrami Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego. Był mocno zaangażowany na rzecz budowy nowego systemu ekonomicznego w naszym kraju, w działalność ekspercką na rzecz Narodowego Banku Polskiego i kształtowanie skutecznej polityki monetarnej po zmianach ustrojowych.

Według władz Uniwersytetu Ekonomicznego, wszystkie informacje na temat aktywności prof. L. Orłowskiego uzasadniają zaliczenie go do grona osób, które istotnie przyczyniły się do sukcesu przejścia od gospodarki centralnie zarządzanej do gospodarki, która stanowi istotne i silne ogniwo Unii Europejskiej.

Podczas Święta Uczelni po godz. 11 dwóm salom wykładowym na Uniwersytecie Ekonomicznym zostan nadane imiona:

  • Profesora Bera Hausa - polskiego ekonomisty żydowskiego pochodzenia, wieloletniego pracownik naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; twórcy Empirycznej Szkoły Zarządzania. Jego imię będzie nosić sala wykładowa w budynku E.
  • Profesora Zdzisława Hellwiga - twórcy szkoły naukowej statystyki, ekonometrii i cybernetyki, autora kilkuset publikacji i prac naukowych; wykładowcy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i w Poznaniu, członka Polskiej Akademii Nauk. Jego imię będzie nosić sala wykładowa w budynku P.

Troje absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego otrzyma statuetki Kryształowego Alumnusa. Za całokształt naukowych i zawodowych dokonań uhonorowany zostanie uhonorowany prof. Jerzy Kleer. Natomiast za sukcesy w pracy zawodowej statuetki odbiorą: Beata Stoczyńska - ambasador RP w Nowej Zelandii, Piotr Mazur - wiceprezes PKO Banku Polskiego.

Podczas Święta Uczelni wręczone też zostaną medale okolicznościowe z okazji 95-lecia Głównego Urzędu Statystycznego, a także z okazji Międzynarodowego Roku Statystyki. Odbędą się również honorowe promocje doktorów i doktorów habilitowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wett
Czy nadal na dziedzińcu tkwi popiersie agenta KGB Oskara Lange?
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie