Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu szykuje się do uruchomienia Centrum Chirurgii Robotycznej

Monika Fajge
Monika Fajge
Robotyka to przyszłość chirurgii - uważa dr hab. n. med. Bartosz Małkiewicz.
Robotyka to przyszłość chirurgii - uważa dr hab. n. med. Bartosz Małkiewicz. USK Wrocław
Blok operacyjny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu powiększy się o salę chirurgii robotycznej. To pierwszy krok do utworzenie w placówce całego Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, które będzie nie tylko leczyć pacjentów, ale też szkolić lekarzy.

Spis treści

Roboty na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku robota chirurgicznego posiada obecnie tylko jedna placówka - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego. To robot da Vinci, wykorzystywany do operowania raka prostaty. Zabiegi, od kwietnia tego roku (2022), są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Robotyka to przyszłość chirurgii. W Europie i Stanach Zjednoczonych roboty wykorzystywane są do operowania pacjentów od ponad 20 lat. Oczywiście to lekarz operuje. Robot jest tylko narzędziem w rękach chirurga, ale za to niezwykle precyzyjnym narzędziem - mówi dr hab. n. med. Bartosz Małkiewicz, Kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Centrum Urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Precyzyjność to największa zaleta chirurgii robotycznej. Płynność ruchów, swobodne manewrowanie narzędziami, a do tego obrazowanie przestrzenne (3D) - to daje system robotyczny.

Zabiegi z wykorzystaniem robota są mało inwazyjne, zmniejsza się więc ryzyko powikłań śród- i pooperacyjnych. Dla pacjenta oznacza to krótszy pobyt w szpitalu, szybszą rehabilitację i co za tym idzie, krótszy czas rekonwalescencji.

System robotyczny, który trafi to USK będzie technologią najnowszej generacji.

– Początkowo będzie wykorzystywany do przeprowadzenia zabiegów z zakresu urologii i onkologii urologicznej (operacje raka prostaty), z czasem rozszerzymy jego działanie o inne specjalności: chirurgię onkologiczną, ginekologię onkologiczną, torakochirurgię czyli zabiegi w obrębie klatki piersiowej (guzy śródpiersia, guzy płuca), a także laryngologię (guzy podstawy języka, guzy gardła). Zamierzamy również wykorzystać potencjał systemu do przeprowadzenia “dużych”, skomplikowanych interdyscyplinarnych operacji. - wylicza dr hab. B. Małkiewicz.

Sala chirurgii robotycznej będzie częścią bloku operacyjnego.

Szpital ogłosił już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji. Pracy jest sporo, bo zanim w USK pojawi się robot, najpierw trzeba przebudować i wyremontować pomieszczenia w budynku “J1” na pierwszym piętrze placówki przy ul. Borowskiej. Potem trzeba będzie nową salę wyposażyć.

- Będziemy mieć salę zabiegową, ale też salę przygotowawczo-symulacyjną, bo oprócz tego, że jesteśmy lekarzami i przeprowadzamy zabiegi, jesteśmy też wykładowcami, pracownikami Uniwersytetu Medycznego. Będziemy leczyć pacjentów, ale także szkolić chirurgów i prowadzić badania naukowe z wykorzystaniem systemów robotycznych - tłumaczy z-ca Dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Urologii. I dodaje: Rozbudowa bloku operacyjnego to część większego projektu. Planujemy stworzyć w USK Centrum Chirurgii Robotycznej, w którym będziemy leczyć i szkolić, co pozwoli na kompleksowe wykorzystanie systemu.

Sam koszt systemu robotycznego to obecnie ok. 12 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sala robotyki chirurgicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Chirurgia robotyczna na świecie

W Stanach Zjednoczonych przypada jeden robot chirurgiczny da Vinci na 100 tys. mieszkańców, w Europie – jeden na 800 tys. mieszkańców, zaś w Polsce – jeden na aż 6,5 mln mieszkańców, wynika z raportu opublikowanego przez Upper Finance i PMR „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2019. Prognozy na lata 2020-2023”.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska