Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia stanu wojennego we Wrocławiu. Autorka na otwarciu wystawy IPN [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Arch. IPN. Irena Dylawerska
W otwarciu wystawy „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” przygotowanej na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wzięła udział Irena Dylawerska. W latach 80. minionego wieku fotografowała ona swoim aparatem wydarzenia, jakie miały miejsce podczas ulicznych protestów w naszym mieście. Zobaczcie te unikatowe zdjęcia w galerii przy tekście.

- Większość zdjęć robiłam w tamtym czasie z wieżowca przy pl. Grunwaldzkim, ale też wiele razy fotografowałam będąc w tłumie podczas protestów ulicznych i takie są też te, które dzisiaj możemy zobaczyć na wystawie. Ale wtedy, oprócz tego, że sama fotografowałam i wywoływałam odbitki, to robiłam też w czasach „Solidarności” kopie i reprodukcje z różnych zdjęć, które były później wykorzystywane na potrzeby tamtych czasów. Mimo, że czasami towarzyszył temu strach, to jednak starałam się być ostrożna i szczęśliwie uniknęłam wpadki czy represji – opowiada nam Irena Dylawerska.

ZOBACZCIE UNIKATOWE ZDJĘCIA ZROBIONE PO WPROWADZENIU STANU WOJENNEGO. CO DZIAŁO SIĘ WE WROCŁAWIU?

Unikatowe zdjęcia stanu wojennego we Wrocławiu. Autorka na o...

Jak się okazało zdjęcia, które wykonała wrocławianka, najpierw trafiły do prywatnego archiwum osób trzecich, a po latach znalazły się wraz z innymi fotografiami w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Tam zostały skatalogowane, poddane cyfryzacji i szczegółowo opisane.

- Kiedy dowiedziałam się, że moje zdjęcia trafią na wystawę przygotowaną przez IPN na 40-lecie ogłoszenia stanu wojennego bardzo się wzruszyłam, bo nigdy - a szczególnie w tamtych czasach – nie myślałam, że tworzę historię. Cieszę się, że dzisiaj można je zaprezentować w takiej formie. Mam też nadzieję, że zobaczą je młodzi ludzie, dla których staną się obrazem tamtych trudnych dla nas chwil. I mimo że od wielu lat mieszkam poza granicami Polski, to przybywam do Wrocławia zawsze z radością i podziwiam, że miasto tak pięknie w ostatnich latach się rozwija. Dzisiaj odżyły wspomnienia i jeśli dołożyłam do tego jakąś drobną cegiełkę - choćby w formie upamiętnienia tych dramatycznych wydarzeń, to czuję wielką satysfakcję – podkreśla na koniec spotkania autorka unikatowych fotografii.

Wystawa „Chodźcie z nami. Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” stanęła wzdłuż ul. Świdnickiej w pobliżu kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Jej otwarciu towarzyszyły okoliczne wystąpienia, w których przewijały się podziękowania dla bohaterów wydarzeń z lat 80. i wspomnienia z ostatniej dekady istnienia PRL-u. Podzielona została na cztery części, które pokazują społeczny sprzeciw w różnych jego wymiarach i latach: Wojna (1981–1983), Trwanie (1986–1988), Zabawa (1987–1989) i Ostatki (1988–1989) i będzie można ją oglądać do 13 stycznia 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska