Nasza Loteria

Unijne pieniądze na szkolenia i kursy. Dzięki funduszom europejskim mieszkańcy Dolnego Śląska mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Projekt aktywizacji osób bezrobotnych w wieku od 30 roku życia realizowany przez PUP w Dzierżoniowie
Projekt aktywizacji osób bezrobotnych w wieku od 30 roku życia realizowany przez PUP w Dzierżoniowie Foto: archiwum UMWD
Fundusze europejskie systematycznie i skutecznie wspomagają projekty oferujące szkolenia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, specjalistyczne kursy dla osób z niepełnosprawnościami czy aktywizację zawodową kobiet i powrót na rynek pracy osób biernych zawodowo. Na Dolnym Śląsku wyraźnie widać tego efekty, choćby po spadku statystyk dotyczących bezrobocia. Pod koniec 2019 roku notowano je na poziomie 4,6%.

Ze środków europejskich przeznaczonych na te cele korzystają przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, ale także planujący założenie własnej działalności mieszkańcy regionu.

– Aktywizacja osób bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami czy kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych ważne są nie tylko dla pracodawców, ale przede wszystkim dla samych zatrudnionych lub szukających zatrudnienia. Dlatego z puli środków unijnych dla naszego regionu przeznaczyliśmy na tego typu projekty już ponad 1 mld zł – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Nowe kwalifikacje – lepsza praca

Jednym z beneficjentów była Gmina Kłodzko, której Ośrodek Pomocy Społecznej realizował projekt pod nazwą „Nowe perspektywy”. Jego uczestnicy wzięli udział w treningach kompetencji i szkoleniach, a także warsztatach z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Od września 2016 roku przeszkolonych zostało w sumie 90 osób, którym zdobyte w ten sposób doświadczenie i umiejętności pozwoliły na skuteczniejsze poszukiwanie nowego zajęcia.

Beneficjentem programu była także Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., która zajmuje się refundacją kosztów poniesionych przez pracodawców, a związanych z prowadzeniem szkoleń dla ich pracowników. W ten sposób od listopada 2016 r. do końca lipca 2019 r. udało się podnieść kwalifikacje ponad 4 tys. zatrudnionych (dokładnie 4,1 tys.), a realną pomoc uzyskało blisko 1,5 tys. dolnośląskich firm. Warto dodać, że Agencja kontynuuje te działania w kolejnym projekcie, również dofinansowanym z Unii Europejskiej.

Własny firma z unijnym wsparciem

Część projektów realizowanych ze środków unijnych dedykowana była osobom planującym powrót na rynek pracy i założenie własnej firmy. Mogli z nich skorzystać Dolnoślązacy nieaktywni zawodowo, zwłaszcza kobiety po 30. roku życia i mężczyźni po 50-tce. „Własny biznes nie jest dla wybranych” to tytuł projektu zrealizowanego przez Forum Aktywności Lokalnej, którego uczestnicy z najlepszymi pomysłami na własny biznes otrzymali do 20 000 zł na sprzęt czy wyposażenie niezbędne do uruchomienia firmy, zwrot kosztów na składki ZUS oraz wsparcie szkoleniowo-doradcze przez pierwszy rok działalności.

– Tak naprawdę zrealizowaliśmy przy współpracy z naszymi Partnerami dwa projekty, które oferowały wsparcie finansowe i doradczo-szkoleniowe osób bezrobotnych, zamierzających uruchomić własną działalności gospodarczą. Z takiej szansy skorzystało około 250 osób bezrobotnych z różnych rejonów Dolnego Śląska. Większość z powstałych firm działa do dzisiaj, a my jesteśmy z ich właścicielami w stałym kontakcie – mówi Arkadiusz Czocher, prezes stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej.

Podobne projekty realizowały także: Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie, Fundacja Rozwoju i Wsparcia „FRIW”, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Stowarzyszenie św. Celestyna, Fundacja Integracji Społecznej „Abramis” oraz Fundacja Conceptus.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych w ramach programu regionalnego znajdziecie na stronie:

http://rpo.dolnyslask.pl

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska